Panowie i damy

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 14)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Lords and Ladies

Inne wydania

Jest gorąca letnia noc. Kręgi zbożowe otwierają się wszędzie, nawet na hodowli rzeżuchy Pewseya Ogga, lat cztery. A Magrat Garlick, czarownica, rankiem ma wyjść za mąż... Wszystko powinno być jak we śnie. Ale Lancrański Zespół Tańca Morris upija się przy magicznych kamieniach i elfy wracają, przynosząc ze sobą wszystko to, co tradycyjnie łączy się z ich czarowną, migotliwą krainą:...

Jest gorąca letnia noc.
A Magrat Garlick, czarownica, rankiem ma wyjść za mąż...
Wszystko powinno być jak we śnie.
Ale Lancrański Zespół Tańca Morris upija się przy magicznych kamieniach i elfy wracają, przynosząc ze sobą wszystko to, co tradycyjnie łączy się z ich czarowną, migotliwą krainą: okrucieństwo, porwania, złośliwość i złość, straszne morderstwa. Babcia Weatherwax i jej mały, kłótliwy sabat ma tym razem pełne ręce roboty...
Pełna obsada drugoplanowa: krasnoludy, magowie, trolle, tancerze morrisa oraz jeden orangutan. Mnóstwo trali-dida-nonny-nonny i wszędzie pełno krwi.

źródło okładki: www.empik.com

anika | 2014-10-09

Rozpisywać się za bardzo nie ma o czym.

Ile razy w końcu można powtarzać, że Pratchett jest genialny?

ZjadamSkarpety | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2014.
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Kolejna mistrzowska pozycja z cyklu Świata Dysku, w której wybitny geniusz Pratchetta ukazuje się czytelnikom.
Babcia W., Niania Ogg i Magrat to trio bohaterek rodem z Lancre, którym nic nie jest straszne.
To, co szczególnie mi się spodobało w tej części to postawa Magrat. W poprzednich tomach była raczej tylko niewyraźnym tłem dla dwóch domin, jakimi są Gytha i Esme, a tutaj ukazała nieco charakterku, co bardzo mi przypadlo do gustu, oby tak dalej!
Niani i Babci nie będę komentować, one po prostu potrafią każdą osobę rozłożyć na łopatki, przez co ciężko opanować głosny śmiech, nawet będąc w miejscach publicznych.

Leelunia | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

"Elfy są przedziwne. Budzą zadziwienie.
Elfy są cudowne. Sprawiają cuda.
Elfy są fantastyczne. Tworzą fantazje.
Elfy są urocze. Rzucają urok.
Elfy są czarowne. Sprawiają czary.
Ich uroda powala. Strzałą.
Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens.
Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe.
Elfy są złe."

czarnadalia21 | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Kręgi zbożowe, ślub czarownicy (prawie królowej), zakrapiana próba zespołu tańca, powrót złych do szpiku kości istot, których "nazwy nie można wymawiać". O większych kłopotach Babcia Weatherwax nawet nie śniła. A jednak to wszystko (ba, nawet jeszcze więcej) spada na głowę jej i Niani Ogg. Aby nie było za dobrze należy dołożyć sentymentalnego Maga, Kwestora który ma problem z proszkiem z suszonej żaby, Bibliotekarza w skórze człekokształtnego zwierza, jurnego Krasnoluda (drugiego kochanka na świecie!), laboga! Będzie się działo!

"Panowie i damy" to kolejny tom z kultowych opowieści o Świecie Dysku. Jak zawsze mamy solidną dawkę typowego dla Pratchetta humoru, absurdalnych zdarzeń i ironii. Jednak w moim odczuciu jest to zdecydowanie bardziej mroczna część przygód trzech niezwykłych czarownic. Mimo zabawnych sytuacji da się wyczuć nutę niepokoju, grozy i... refleksji. Bohaterami targają wątpliwości dotyczące ich dalszego życia, a i czytelnik po lekturze odczytuje przesłanie ukryte...

Bartosz | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Margat ma wyjść za mąż za króla Verenca, wcześniejszego błazna. Babcia Wheatherwax zaczyna przeczuwac nadchodzącą Śmierć, która z kolei ma umuwione spotkanie z synem Niani Oggm - kowalem Jasonem w wiadomym celu. No bo po cóż by się z nim smierc umawiała jeśli nie po to by... No własnie - kto umrze (albo i nie) i w jakim celu Śmierć odwiedza kowala Jasona Ogg, a także gdzie nie należy tańczyć, jakie elfy są naprawdę i czemu wieszamy podkowę nad drzwiami - aby się dowiedzieć trzeba przeczytać... Gorąco polecam.

Silaqui | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

Och jak przyjemnie po długim rozstaniu wpaść do dobrego znajomego na kawę i pogaduszki. Pośmiać się z absurdów codzienności i zadumać nad przeznaczeniem.

Tak samo przyjemnie jest po długiej przerwie przeczytać którąkolwiek część "Świata Dysku". Terry Pratchett to pisarz charakterystyczny, o specyficznym i niemożliwym do podrobienia stylu.

Kreowane przez niego postacie mają w sobie komizm i tragizm wymieszany w proporcjach niemal idealnych - choć niania Ogg tragizmu nie ma w sobie za grosz, ale to taki mały wyjątek, potwierdzający regułę... :)

"Panowie i damy" to kolejna z książek przedstawiających losy pratchettowskich czarownic. Spotykamy je tuż po powrocie z wielkiej wyprawy opisanej w poprzedniej części.
Magrat ma zostać królową, trwają intensywne przygotowania do uroczystości, a sama zainteresowana usiłuje znaleźć cokolwiek ciekawego w byciu królową.

I wszystko byłoby być może w porządku gdyby nie pewna nadgorliwa młoda dama chcąca zostać czarownicą w bardzo ku temu...

Sylwka | 2017-01-25
Na półkach: Czytnik, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2016

wiat Dysku ponownie wzywa. Skłócone trio przyjaciółek z Lancre dowodzone przez samą Babcię Weatherwax nie może pozwolić sobie nawet na chwilę odpoczynku. Gdyż wszędzie otwierają się kręgi zbożowe, a na świat chcą powrócić Panowie i damy.

Magrat Garlick szykuje się do ślubu z królem Lancre – Verencem. Oczywiście średnio raz na minutę ogarniają ją wątpliwości co do tego szaleństwa, które ma zamiar poczynić. Przecież jest czarownicą, a czy czarownica może być królową?

Jakby tego było mało, to jej dwie koleżanki po fachu mają przed nią jakieś tajemnice. Och ta Babcia Weatherwax! Wydaje jej się, że wie wszystko. Do tego jeszcze Lancrański Zespół Tańca Morris upija się przy magicznych kamieniach i na świat powracają elfy.

Jak poradzą sobie z nowymi (starymi) przybyszami Babcia Weatherwax i Niania Ogg? Jakie miejsce w całym zamieszaniu zostanie przydzielone przyszłej królowej Lancre – Margat? No i dlaczego te dwie staruchy ciągle powtarzają, że elfy są złe?

"Elfy są przedziwne....

herodot83 | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Są ludzie, którzy opowiadają własną historię, mało tego ta opowieść żyje później w świadomości odbiorcy, kształtuje postrzeganie rzeczywistości, do dystansu towarzyszącemu abstrakcji dodaje tak potrzebny każdemu uśmiech. Dziękuję Terry.

Katarzyna Małek | 2015-08-18
Przeczytana: 17 lipca 2015

www.czytelniazinnejbajki.blogspot.com

Pratchett to autor bardzo specyficzny. Albo się go pokocha za oryginalną twórczość, albo w żadnym wypadku nie sięgnie po kolejną książkę. Ja swoją przygodę z serią Świat Dysku rozpoczęłam od tytułu "Trzy wiedźmy", który do tej pory uważam za jeden z lepszych. Po powieść autora sięgam od czasu do czasu, zawsze kiedy szukam czegoś lekkiego na poprawę humoru. Ale nie wyobrażam sobie maratonu ze wszystkimi tomami, zwłaszcza, że trochę ich jest... Jeżeli dobrze kojarzę to około 40. Niestety, Pratchett zmarł w marcu i bardzo żałuję, że kiedyś nie pozostanie mi już żaden tytuł, którego bym nie znała.
Dla tych, którym twórczość autora jest zupełnie obca nakreślę mniej więcej obraz Świata Dysku. Po wszechświecie płynie wielki żółw, A'Tuin, na skorupie którego stoją cztery słonie. To ich grzbiety podtrzymują świat w kształcie dysku. A co tam się dzieje... Znajdziemy chyba wszystkie możliwe postaci znane już ludzkości oraz wiele stworzonych przez autora....

Betoniarka | 2014-06-20
Przeczytana: czerwiec 2014

Kiedyś cykl o czarownicach był moim najmniej ulubionym cyklem ze Świata Dysku, ale nauczyłam sie go lubić i doceniać. No i jestem zakochana w postaci niani Ogg i jej cudnego kota Greebo.

A "Panowie i Damy"... Cóż. Lubię elfy. Bardzo lubię elfy. Grając w gry często wybieram postacie elfów, w książkach zawsze podoba mi się ta rasa. A tu Pratchett przewrotnie pokazuje nam, że elfy są złe, brzydkie i, jakby tego było mało, śmierdzą. A to wszystko w subtelnych oparach "Snu Nocy Letniej" Shakespeara. Podobało mi się.

Czytamy w Wielkanoc

Wesoły nam czas dziś nastał! Przed nami trzy dni wolnego! Jeśli obchodzicie Wielkanoc to i tak między mazurka, baranka, święconkę, kiełbasę i żurek uda Wam się wcisnąć jakąś książkę (albo dwie lub trzy), a jeśli nie obchodzicie, to po prostu macie dodatkowy dzień wolny na robienie tego wszystkiego, co lubicie najbardziej. A jeśli tym, co lubicie robić najbardziej jest czytanie książek, to koniecznie napiszcie z jakim tytułem spędzicie najbliższe dni.