Panowie i damy

Okładka książki Panowie i damy Terry Pratchett
Okładka książki Panowie i damy
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 14) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 14)
Lords and Ladies
Prószyński i S-ka
2002-02-09
2002-01-01
1993-01-01
Piotr W. Cholewa

Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...
Okładka książki Czarujące obiekty latające Piers Anthony, Robert Bloch, Nelson Bond, Fredric Brown, Angela Carter, Arthur C. Clarke, John Collier, Roald Dahl, Thomas M. Disch, Peter Haining, Harry Harrison, Eric Knight, Stephen Leacock, C.S. Lewis, William F. Nolan, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Fletcher Pratt, Robert Sheckley, Cordwainer Smith, Kurt Vonnegut, P.G. Wodehouse, John Wyndham, L. Sprague de Camp, praca zbiorowa
Czarujące obie... Piers Anthony, Robe...
Okładka książki Długa Ziemia Stephen Baxter, Terry Pratchett
Długa Ziemia Stephen Baxter, Ter...

Panowie i damy to książka o czarownicach, królowaniu i elfach, które w tym świecie okazują się złe i pełne nienawiści, oraz uwielbiają krzywdzić innych. Mamy tutaj do czynienia ze swego rodzaju wojną, w której bardzo fajną rolę dostała Magrat, ze zmokłej kury przeobrażając się w zabójczą i dzielną wojowniczkę. Mamy również dalszy ciąg randkowania w wykonaniu Nianii Ogg, natomiast Babcia Weatherwax spotyka swoją dawną miłość, uchylając co nieco rąbka swojej własnej historii. Książka moim zdaniem bardzo dobra, ma swój klimat i potrafi rozbawić. Opowieści o wiedźmowym trio z Lancre nigdy nie zawodzą.

1966

Nie jest to szczytowy Pratchett, ale odprężająca.

Nie jest to szczytowy Pratchett, ale odprężająca.

Jak zwykle Terry pratchett nie zawiódł !

Jak zwykle Terry pratchett nie zawiódł !

Kolejna część podcyklu o wiedźmiach czyli dla mnie z zasady ciężary i niestety summa summarum obyło się bez zaskoczeń. A zaczęło się, jak to często u autora bywa, z przytupem. Znakomitym początkiem rozbudził nadzieje na bal, niestety jak to równie często co z początkami bywa dość szybko nieco obniżył loty. Ode mnie spory plusik za przynajmniej drugoplanową rolę bibliotekarza (choć może troszku przesadzam z numeracją),poza tym jest wiedźmowo. Zawodu nie stwierdzono, niemniej tom polecam z czystym wiadomo czym głównie fanom trzech pań na miotłatch. Czuwaj.

Ten tom skrzy się od błyskotliwych skojarzeń, obserwacji i metafor. Osnową jest zbliżający się ślub Magrat pojawienie się pięknych elfów, które przypominają nam, że "nie wszystko złoto , co się świeci". Razem z Magrat możemy zastanowić się czy bycie królową jest naprawdę szczytem marzeń?, starsze czarownice pokazują czym różnią się prawdziwe czary od pokazowych sztuczek ( tu Pratchett wrzuca też kamyk do ogródka okultyzmu i ezoteryki) , gratis mamy też kilka inspiracji z mechaniki kwantowej. Widać, że do samego końca nie zabrakło autorowi inwencji i polotu

Czternasta powieść ze Świata Dysku, a równocześnie czwarta z podcyklu o wiedźmach jest też chyba pierwszą, co do której sam autor stwierdza, że nie może być czytana bez znajomości poprzednich tomów. Tak jest w istocie, ponieważ wydarzenia w niej opisane nawiązują bezpośrednio i są kontynuacją linii fabularnej rozpoczętej w „Trzech wiedźmach”. Babcia Weatherwax, Niania Ogg oraz Magrat wracają do Lancre z podróży opisanej w „Wyprawie czarownic” i zastają kolejne kłopoty w postaci kręgów zboża, manifestujących złowrogą obecność istot spoza naszego świata. Podczas gdy starsze wiedźmy mierzą się z niebezpieczeństwem, najmłodsza przygotowuje się do nowej życiowej roli, dojrzewając powoli do samostanowienia.

Mechanika kwantowa, elfy, Szekspir i „Sen Nocy Letniej”, a także groza i empatia to znaki rozpoznawcze tego tomu. Pojawiają się w nim niespodziewanie moje ulubione postaci ze świata magów, sporo w niej aluzji i odniesień, mnóstwo humoru (mimo, że do twórczości autora wkrada się coraz więcej powagi). Styl autora jest już właściwie dojrzały i chyba pozostanie niezmienny do końca cyklu – dość powiedzieć, że obecność wiedźm przestała mi już przeszkadzać, za to skupiam uwagę na cudownym języku, jakiego używa Pratchett. Polecam, jak każdą jego książkę :)

Ulubiona seria o czarownicach. W której moja ulubiona Magrat bierze ślub <3 W podartej sukni, kolczudze i z fryzurą na ptasie gniazdo na głowie. Z królem ubranym w dzwoneczki błazna xD

Babcia Weatherwax zakochana i spotykająca się z miłością swojego życia, niania Ogg na randce z potencjalną kolejną drugą połówką. No i Magrat nie zachowująca się jak Magrat. To naprawdę mogło wydarzyć się tylko u Pratchetta. A gdy dodamy do tego Elfy oraz taniec kijów i wiader to świetna rozrywka jest murowana.

W porównaniu do "Trzech Wiedźm" czytało mi się o wiele lepiej. Magrat przestała być taką ofermą. Babcia Weatherwax nie podchodzi mi jej charakter, ale podobał mi się jej pogląd na pewne sprawy.

Lubię elfy. Tutaj także przypadły mi do gustu. Nawet jeśli są pokazane jako te złe.

Wiedźmy z Lancre wracają do domu, a tam… młode dziewczyny próbują czarownictwa bez kwalifikacji, co prowadzi do nieautoryzowanych tańców przy Tancerzach, miejscu, gdzie granica między światami jest cieńsza od papieru. I tak do Lancre próbują dostać się dawno niewidziane elfy, ale nie te miłe, przyjemne i bohaterskie, tylko takie pragnące cierpienia i zniszczenia. Czarownice oczywiście dzielnie stawią im czoła, bo w końcu taka ich rola. A do tego wszystkiego Magrat gotuje się do swojego ślubu i próbuje zrozumieć kim jest? Czarownicą? Królową? Magrat?!

Cykl o czarownicach ze „Świata Dysku” jest jednym z moich ulubionych, głównie ze względu na swoją intertekstualność, która jest prawdziwym pożywieniem dla mojej duszy. Każde spotkanie z Babcią Weatherwax, Nianią Ogg i Magrat Garlic jest niepowtarzalną przygodą na wyższym poziomie, przepełnionym humorem, zabawną filozofią i przesycone baśniami w stylu Braci Grimm. Niby pełne magii, fantazji i równocześnie okrutne i bezlitosne.

Polecam ten cykl czytać od początku, bowiem w jakimś stopniu nawiązuje do pewnych wydarzeń z przeszłych tomów. Cykl zaczyna się „Równoumagicznieniem”, potem świetne „Trzy Wiedźmy” i „Wyprawa Czarownic”, a dopiero potem „Panowie i Damy”. Na pewno warto odbyć tę podróż przez wybitny humor i poznanie baśni w zupełnie innej odsłonie.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku