Okładka książki Przedwiośnie

Baku, Gajowiec, Szklane domy
klasyka
typ
papier
5.93 (9567 ocen i 282 opinie)

Opis książki

Przedwiośnie+ ostatnia powieść Żeromskiego prezentuje panoramiczny obraz państwa polskiego odradzającego się po latach niewoli. Głównym bohaterem swego utworu o młodej ojczyźnie pisarz uczynił człowieka równie młodego.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
ChicaDeAyer | 2013-09-16
Przeczytana: 2011 rok

Postać Żeromskiego budzi we mnie dość ambiwalentne uczucia. Z jednej strony nie mogę nie docenić jego wkładu w polską kulturę, z drugiej nie mogę się nazwać jego wielbicielką. O ile lektura innych dzieł wypuszczonych spod igły tego autora była dla mnie daleka od przyjemności, o tyle "Przedwiośnie" aż taką drogą przez mękę nie było. Mało tego, bardzo mi się podobało.

Tematyka powieści jak i jej symboliczny tytuł, są integralne sprzężone z ówczesną sytuacja polityczną Polski. Państwo, po 123 latach niewoli, ponownie pojawia się na politycznej mapie Europy i musi stawić czoła licznym trudnościom, które się przez ten czas namnożyły. Dlatego też dynamizm głównego bohatera ma tak znamienne znaczenie, a jego wędrówka i ustawiczne poszukiwania, a także ewolucja poglądów, powinny być interpretowane wielopłaszczyznowo.

Nirwana | 2013-11-04
Przeczytana: 26 października 2013

Byłam zaskoczona faktem, że powieść ta przypadła mi do gustu. Dotąd próby zaznajomienia się z twórczością Żeromskiego kończyły się dość szybko i pozostawiały po sobie negatywne odczucia. Tym razem było inaczej, chociaż nie mogę powiedzieć tego o całości, jednakże winą obarczam siebie, a raczej mój brak zainteresowania tematyką polityczną.

Pomimo pewnych niechęci i uprzedzeń rozpoczęłam lekturę, która (o dziwo) już od pierwszych stron zmieniła moje nastawienie. Przyjemnie było czytać o dorastaniu Cezarego. Nieustanne poszukiwania i niespełnione oczekiwania, perypetie miłosne, ciągłe wędrówki oraz nabywanie wielu doświadczeń - momentami zapominałam, że tę książkę muszę przeczytać, bo sama byłam ciekawa dalszego toku wydarzeń. Niestety po powrocie Cezarego do Warszawy już nie było tak pięknie i przyznaję - trochę się namęczyłam, ale jak już napisałam; tematami politycznymi bardzo trudno jest mnie zainteresować. Mimo to warto się z nimi zaznajomić i sądzę, że ta część była niezbędna by uś...

inheracil | 2010-12-10

"Ludzi bezdomnych" i "Przedwiośnie" dzieli przepaść. To drugie jest o wiele lepiej skonstruowane. Fabularnie, językowo, charakterologicznie.
Tym razem autor nie popełnił błędu stworzenia powieści czysto problemowej. Środkowa część opisująca perypetie miłosne Cezarego, właściwie jest to jakiś romansowy pięciokąt, jest napisana lekko i niesamowicie zabawnie. Wyraźnie Żeromski dobrze się czuje w tej tematyce, ale oparł się pokusie i nie zapomniał o tematyce politycznej. Otrzymaliśmy powieść zrównoważoną, nie przytłaczającą czytelnika ponurymi wizjami politycznymi.

kryptonite | 2010-06-07
Przeczytana: luty 2010

Nie jestem fanką twórczości Stefana Żeromskiego. 'Syzyfowe prace' czy 'Ludzie bezdomni' były dla mnie po prostu nudne. Tylko ta książka autorstwa Żeromskiego mi się podobała. Przy niej nie usnęłam, jak przy pozostałych.

Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2000 rok

Wspaniała powieść Stefana Żeromskiego o marzeniach, dojrzewaniu, miłości, walce oraz z bardzo nie jasnym zakończeniem... Ballada o Szklanych Domach na długo pozostanie w mojej pamięci...

Bykovsky | 2012-10-20
Przeczytana: grudzień 2009

Historia Cezarego Baryki urzekła mnie. W tej książce było coś takiego, co mnie poruszyło, przez co stała się jedną z moich ulubionych książek.
Miejsca opisywane przez Żeromskiego również pobudzają wyobraźnię.
Wątek romansu też się znalazł.
Bardzo pozytywne wrażenia po przeczytaniu tej książki - niewykluczone, że kiedyś do niej powrócę.

Irmina | 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

Po przeraźliwie trudnych do przebrnięcia "Syzyfowych pracach" i "Ludziach bezdomnych" dostałam za zadanie przeczytać tę lekturę, tak odmienną i tak przyjemną. Bardzo żałuję, że Żeromski wpadł na pomysł napisania tak dobrej książki dopiero pod koniec swojego życia. Przygody Cezarego czytałam z zaciekawieniem, a w części "Nawłoć" z nieskrywaną wręcz radością :) Ostatnia część troszeczkę nużąca, niemniej cała powieść jest bardzo dobra!

Pułkownik | 2014-05-06

Nie potrafię obojętnie przejść wobec zawartej w tej książce treści. Młodość, uczucia, idea, rozwój, dzieciństwo, początek XX wieku, okrucieństwo wojny, rozczarowanie życiem, rozdarcie między przyziemnymi sprawami a wzniosłymi celami targają młodzieńcem Cezarym. Dla mnie to gorzki rozrachunek we swoim życiem, zdeterminowanym przez podobne czynniki jak młodego Baryki, jedynie w otoczeniu XXI stulecia.

Nie darzę tego bohatera sympatią, ale rozumiem, rozumiem, że tak jak wielu chciałby dobrze, ale dla kogo? Siebie, robotników, biednych warszawiaków... Idea przysłoniła mu człowieczeństwo, namiętność zasłoniła istotę miłości, ale czy to jego wina?

Dopiero Laura ukazuje mu, że jest coś ważniejszego od "pożądania dobra", to honor, słowo honoru, za tym idą inne wartości... Gajowiec go w szerokim, obcym społeczeństwie uczy w pewnym sensie pokory do świata, swojej mądrości o wielkiej, odradzającej się Polsce, która może się zmienić w połączeniu z takim jak "barykowym" zapałe...

Sylwia | 2013-07-23

Oj, pamiętam, jak bardzo podobała mi się ta lektura! Szczególnie sceny na wsi, ponieważ aż do bólu serca przypominały mi miejsce, które tak ukochałam - wieś: tą stateczną pramatkę dzisiejszych większych zbiorowisk, tą, która zachwyca nienaruszalnym pięknem, rozczula prostotą i typowymi dla niej problemami.
Polecam, ta lektura naprawdę wiele wnosi, nie tylko tani sentymentalizm, jak opisany przeze mnie powyżej. Co konkretnie wnosi? To musi pozostać słodką tajemnicą, ponieważ tylko odkrywając, możemy poznać ją naprawdę.
Końcówka była dla mnie jednak niewymownie nużąca.
Moja ocena:
8/10

Mavericus | 2010-11-23

Gdzie te szklany domy budowane przez Żeromskiego, ano są one w XXI wieku. Choć nie tak wiernie oddane jak opisywał je pisarz. Jednakże budujemy nasze mity na wyobrażeniach o prawdzie, a jak wiadomo z prawdą może być różnie, bo czasami jest ona tym czym chcielibyśmy by była.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto