Przedwiośnie

Świetna książka, Wiem że zrobienie jej lekturą szkolną nie przysporzyło jej miłośników. Ale mimo to uważam, że jest godna polecenia.

Po latach jeszcze lepsza niż za pierwszym razem.
I jeszcze ta polszczyzna! Uwielbiam!

Po latach jeszcze lepsza niż za pierwszym razem.
I jeszcze ta polszczyzna! Uwielbiam!

W sumie spoko było

W sumie spoko było

Niezwykle realistyczny obraz budzenia się Polski do życia po zaborach. Żeromski z niezwykłą precyzją ukazał nastroje i postawy obywateli w tamtym okresie. Nie szczędził opisów nędzy kontrastującej z wystawnym bytowaniem wyższych warstw społecznych.

Szczególnie interesująca była dla mnie obserwacja dojrzewania, (symbolicznego ,,przedwiośnia") Baryki, który karmiony mrzonkami rodziców o idealnej Polsce sam musiał poszukać swojego miejsca w wolnym kraju. To piękne stadium o ludzkim dojrzewaniu.

Dzieło sztuki. Powrót po dwudziestu latach i dopiero teraz jestem w stanie docenić wartość dzieła. Pierwsze dwa rozdziały rewelacyjne. Zarówno opis rewolucji w Baku, wojny 1920 roku czy wątek obyczajowy. Trzecia część trochę odstaje tempem, dlatego muszę odjąć jedną *.

7/10. Lektura mi się podobała, szczególnie kreacja głównego bohatera. Żeromski idealnie przedstawił postawę młodych ludzi po 1918r.

Swietna ksiazka naprawde swietna nadal aktualna mlody czlowiek moze sie utozsamiac z Baryka

Nienawidze Cezarego. Książka ma przydatne konteksty.

Nienawidze Cezarego. Książka ma przydatne konteksty.

Cezary Baryka to mój ulubiony bohater literacki z Polskiej literatury poza Stanisławem Wokulskim.

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego to powieść, która zapada głęboko w pamięć czytelnika dzięki swojej niezwykłej głębi, barwności postaci oraz realistycznemu obrazowi ówczesnej Polski. Autor przedstawia losy młodego bohatera, Karola Borowieckiego, który wchodzi w świat dorosłości w trudnych czasach przełomu wieków. Poprzez opowieść o losach Karola i jego rodziny, Żeromski ukazuje zmagania z losem, dążenia do wolności oraz zmaganie się z trudną rzeczywistością społeczną i polityczną. Powieść ta nie tylko porusza kwestie narodowe i patriotyczne, ale również analizuje relacje międzyludzkie, władzę oraz konflikty klasowe. "Przedwiośnie" to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury, które nadal zachwyca swoją aktualnością i głębią przekazu, stając się nieodłączną częścią literackiego dziedzictwa narodowego.

• Lektury
  • Lektury szkolne