Bałkany – terror kultury

Okładka książki Bałkany – terror kultury
Ivan Čolović Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina publicystyka literacka, eseje
154 str. 2 godz. 34 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Sulina
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
154
Czas czytania
2 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389755711
Tłumacz:
Magdalena Petryńska
Tagi:
Bałkany kultura nacjonalizm literatura serbska
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
211 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
413
358

Na półkach: , ,

O kulturze rozważania. Nie tej twórczej jednak, lecz tej posiadającej butne, destrukcyjne funkcje. Kulturze brutalnie wykorzystanej i zmuszonej do współpracy. W imię nacjonalistycznych upiorów, pod pretekstem narodowego mesjanizmu lub jako ważny oręż w totalitarnej zbrojowni.
Według Čolovica prawie każda (zwłaszcza niedemokratyczna) władza odczuwa potrzebę kreowania własnej baśni. W tej baśni, czy raczej micie pojawić się mogą liczne spajające figury retoryczne, jak przestrzeń duchowa, tożsamość narodowa czy twórcza iskra, które w zgrabnym ujęciu intelektualistów i piewców kultury, stają się mitu owego paliwem, odgrywając w specyficznych warunkach rolę katalizatora społecznych nastrojów. Ta brutalna diagnoza dotyczy zwłaszcza byłej Jugosławii, gdzie po wyniszczającej wojnie, doszło do sytuacji, w której nawet samo słowo "kultura" nabrało pejoratywnego znaczenia. Takie rozczarowanie szeroko pojętą sztuką, będącą w służbie następujących po sobie "izmów" (najpierw komunizm, potem skrajny narodowy egoizm), dostrzega z resztą nie tylko Čolović. Również Dubravka Ugresić odniosła się w podobnym tonie do tego tematu w "Kulturze kłamstwa", nieprzypadkowo tytułując w ten sposób świetny zbiór esejów o przyczynach bałkańskiego konfliktu.
Co ciekawe, choć pozornie skompromitowana i śmiertelnie skażona polityką, bałkańska (niezależnie czy to serbska, chorwacka, czy bośniacka) kultura w postjugosłowiańskim świecie jest ciągle żywa, nadzwyczaj homogeniczna (każda z nich) i wciąż podatna niestety na nowy gwałt. I to wszystko pod propagandowym płaszczykiem walki o ocalenie jej odrębności. 
Książka Čolovica to interesujący i błyskotliwy opis swoistej intelektualnej kolaboracji. Nieco zniechęca doń jedynie na wskroś naukowe podejście i częste powtórzenia w pisanych w ciągu kilku lat krótkich tekstach. Zdaje się, że ich zbiór trochę zbyt pochopnie został opakowany w książkową okładkę. Nie zgadzam się też z lekceważącym podejściem autora w jednym z esejów, do tematu upadku europejskich wartości. Fakt ten jest obecnie w zasadzie bezsporny, a kontrowersje budzić powinny jedynie niektóre radykalne, niepokojące ruchy, które usprawiedliwiają europejskim nihilizmem i biernością swoje działania.

O kulturze rozważania. Nie tej twórczej jednak, lecz tej posiadającej butne, destrukcyjne funkcje. Kulturze brutalnie wykorzystanej i zmuszonej do współpracy. W imię nacjonalistycznych upiorów, pod pretekstem narodowego mesjanizmu lub jako ważny oręż w totalitarnej zbrojowni.
Według Čolovica prawie każda (zwłaszcza niedemokratyczna) władza odczuwa potrzebę kreowania własnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    402
  • Przeczytane
    292
  • Posiadam
    79
  • Bałkany
    24
  • Teraz czytam
    11
  • Czarne
    10
  • Reportaż
    8
  • Bałkańskie
    7
  • Chcę mieć
    5
  • 2023
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bałkany – terror kultury


Podobne książki

Przeczytaj także