Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki

Okładka książki Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki Ignacy Krasicki
Okładka książki Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki
Ignacy Krasicki Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Skarby Biblioteki Narodowej klasyka
klasyka
Skarby Biblioteki Narodowej
Ossolineum
2005-01-01
1953-01-01
1992-01-01
Nipu utopia

Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Ignacy Krasicki, Józef Wilkoń
Bajki o zwierz... Ignacy Krasicki, Jó...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...

Lektura na zajęcia. Nie była zła, książka jest nawet ciekawa, ale wielu fragmentów po prostu nie potrafiłem zrozumieć. Podobało mi się przesłanie w księdze drugiej, ogólnie wyspa Nipu wydała mi się bardzo ciekawie zbudowana.

„(…) kto siebie i drugich nie zna, temu ani należy, ani przystoi czynić innych dzikimi, a siebie nauczycielem”.

Pierwsza polska powieść prozą. A że autorstwa biskupa, toteż zaczyna się jak Bóg przykazał, czyli od słowa (na początku było Słowo). Słowo wstępne, znaczy.

(Nie zaś jak przykazał Hitchcock – trzęsieniem ziemi).

Ma formę wspomnień, co oznacza, że jest pisana pierwszoosobowym narratorem. Składa się z trzech części, ujętych chronologicznie, w których obserwujemy proces dojrzewania Mikołaja (od zera do bohatera). Na naszych oczach i z powodu różnych życiowych perypetii oraz ciężkich doświadczeń, ulega on metamorfozie i z utracjusza, nieuka i hulaki, zmienia się w światłego obywatela i już do końca swoich dni wiedzie „żywot człowieka poczciwego” – jak by to powiedział Rej, imiennik Doświadczyńskiego. Przy czym poczciwość urasta tu do rangi pierwszorzędnej cnoty, albowiem narrator woli „ujść za dziwaka, odludka i mizantropa, niż być modnie niepoczciwym”.

Stąd nauka jest dla żuka, że nie zawsze warto podążać za modą.

Pierwsza część wspomnień Mikołaja jest bardzo zabawna i całkiem często może zdarzyć się czytającemu, że wybuchnie wesołym śmiechem. Do czasu jednak, bo prędzej czy później (zależy od stopnia wrażliwości),zada sobie nieśmiertelne pytanie Horodniczego i wtedy ochota do śmiechu przechodzi jak febra po chininie. Powieść będzie się źle czytało tym, którzy Europę stawiają ponad Polskę („wzgarda kraju i języka własnego, znaczy letkość umysłu i serce nieprawe”),miłośnikom Andaluzji („kraj ten fest przedziwny”) i tym, co Hiszpanów mają za megafajnych ziomków.

Powieść Krasickiego nie powstała (jak Trylogia) „ku pokrzepieniu serc”. Nie przypadkiem Mikołaj Doświadczyński początkowo jest nosicielem wszystkich charakterystycznych polskich przywar. Biskup chciał polskiego czytelnika edukować i nawracać go na polskość.

A najsmutniejsze jest to, że wciąż miałby pełne ręce roboty i nikłą nadzieję na sukces.

(Nie zaś jak przykazał Hitchcock – trzęsieniem ziemi).

Ma formę wspomnień, co oznacza, że jest pisana...

Jeśli ktoś uważa, że kler katolicki przez stulecia zajmował się w Polsce krzewieniem ciemnoty, to powinien stanowczo przeczytać tą książkę.

Biskup w służbie postępu. Wzmożony oświeceniowymi nowinkami z Francji, warmiński pasterz zabrał się za walkę ze wstecznictwem.

Powiastka to katalog encyklopedystycznych zabobonów, zresztą doskonale funkcjonujących po dzień dzisiejszy. Dla mnie dobry przykład to hiszpańska czarna legenda, tu właśnie chyba po raz pierwszy puszczona w obieg na polskim gruncie (jeszcze o 50 lat wcześniejsza encyklopedia Chmielowskiego miała całkiem normalne hasło o Hiszpanii). Na wyspie Nipu jest wszystko w komplecie: okrucieństwo, bezmyślność, fanatyzm, przemoc, ciemnota. Mało brakowało, a jego eminencja biskup oskarżyłby Hiszpanów o katolickie przesądy.

Jakieś 200 lat potem godnym następcą jego eminencji okaże się kolejny postępowy katol, Jerzy Andrzejewski, który przebił chyba poprzednika swoimi Ciemnościami. No a obecnie mamy Annę Karbownik. W jej wersji czarna legenda przebiła chyba nawet tą Andrzejewskiego i Krasickiego, choć o jej talentach literackich raczej nie da się powiedzieć tego samego.

Trochę się dłużyło na początku ale całkiem miło się czytało

Trochę się dłużyło na początku ale całkiem miło się czytało

Pierwsza polska powieść.
Trochę trudna była to przeprawa i nic dziwnego, gdyż powstała w XVIII w.
Natomiast podobał mi się wątek podróżowania i wyspy Nipu.
Mimo wszystko doceniam.

Pierwsza polska powieść.
Trochę trudna była to przeprawa i nic dziwnego, gdyż powstała w XVIII w.
Natomiast podobał mi się wątek podróżowania i wyspy Nipu.
Mimo wszystko doceniam.

Majstersztyk mistrza Ignacego. Świetnie oddaje realia i stan ducha i umysłu ówczesnej szlachty. Plus staropolskie słownictwo palce lizać. Lektura obowiązkowa

Na półkach: , , , , , , , , ,

6,5/10
Pierwsza polska powieść, polski "Kandyd", polska robinsonada. Można byłoby wymienić znaczną ilość wpływów i inspiracji, które skłoniły Krasickiego do napisania "Mikołaja Doświadczyńskiego", ale to właśnie powiastka filozoficzna Woltera jest najbardziej oczywistym pierwowzorem. Podobny schemat fabularny, elementy utopii, szczypta humoru.

Niestety, powieść Krasickiego to po prostu przetworzenie zachodnich wzorców z zaszczepieniem zaledwie kilku własnych idei i spostrzeżeń. Te zwykle dotyczą sytuacji wewnętrznej Polski - zły stan edukacji i tradycyjnego wychowania, marazm polityczny, braki w wykształceniu prawników. W czasach, gdy pisane były "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" to były palące problemy, które pośrednio przyczyniły się do upadku Rzeczpospolitej dwie dekady później, ale nawet słynny biskup warmiński nie zaproponował realnych wskazówek do naprawy stanu rzeczy.

Można powiedzieć, że całkiem nieźle bawiłem się przy niektórych fragmentach przygód Doświadczyńskiego, a kilka żartów zapadło w pamięć (scenka z nożem czy w zakładzie obłąkanych). Nie miałem wysokich oczekiwań wobec pierwszej polskiej powieści, więc nie czuję szczególnego rozczarowania. Ale mogło być znacznie lepiej.

6,5/10

Niestety, powieść Krasickiego...

Główny bohater to typowy szlachcic ziemianin. Dobrze gospodaruje, może być stawiany za wzór. Jego praca przynosi właściwe dochody. Odrzucił sarmatyzm, naśladownictwo, wiele się nauczył.
Książka jest bardzo mądra, ma trochę moralizatorski, trochę dydaktyczny charakter. Dla współczesnego czytelnika może jednak nie być interesująca. Nie zmienia to jednak faktu, że należy uznać ją za dzieło.

Nie ocenię tej książki, bo po prostu nie umiem. Jest to pierwsza polska powieść i naprawdę doceniam jej motywy i wkład Krasickiego w rozwój literatury. Nie zmienia to jednak faktu, że ,,Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" czyta się ciężko, fabuła nie jest porywająca, język nie ułatwia sprawy, a niektóre fragmenty są aż nazbyt moralizatorskie. Tak więc naprawdę doceniam tą pierwszą polską powieść, ale polubić jej nie umiem. I chyba najsprawiedliwsze będzie tu zostawienie jej bez oceny z tym krótkim wyjaśnieniem.

Mikołaj uczy się w szkole publicznej łaciny, a potem w domu francuskiego z guwernerem Damonem. Potem wyjeżdża do Warszawy, gdzie zajmuje się hazardem. Po śmierci matki, Mikołaj chce pojechać do Paryża. Aby to uczynić, musi sprzedać 3 wioski i klejnoty. Popada w długi i ucieka przed dłużnikami, przybywa do Amsterdamu i następnie dociera do wyspy Nipu, gdzie poznaje obyczaje jej mieszkańców.

Wyspa Nipu może być nawiązaniem do Japonii (łac. Nippon) lub do greckiego słowa ni-pou (nigdzie).

Doświadczyński dostaje się na hiszpański statek i zostaje sprzedany do niewoli. Pracuje w kopalni srebra w Boliwii.

• Lektury
  • Klasyka