Troję pomścimy

Wydawnictwo: Ikon

Troję pomścimy to zbiór opowiadań składający się w spójną całość. Łączy je przede wszystkim postać głównego bohatera, Tadka, którego losy przedstawiane są od czasów dzieciństwa przeżywanego w prowincjonalnym Ciechanowie (lata 70.) do okresu studiów w Krakowie (lata 90.). W swojej prozie Ostaszewski starał się pokazać, jak główny bohater dorasta, kształtuje się niejako w szczelinie historii, spóźniwszy się na wielki spektakl historycznych zmian. Powstanie Solidarności, stan wojenny bohater przeżywa jako dziecko, później stara się znaleźć własną opowieść, historię przez duże lub choćby w ostateczności przez małe h. Książka Ostaszewskiego stanowi więc próbę pokazania charakterystyki całej formacji ludzi urodzonych w latach ery Gierka, ich próby dookreślenia się, znalezienia miejsca w życiu.

Kulturalnie | 2015-02-05
miguelm75 | 2014-01-16