Salamandra

Wydawnictwo: Rebis
8373012087
literatura piękna

Odważna i hipnotyzująca powieść osadzona w XVIII wieku. Łączy historię, magię i żądzę, skupione wokół wizji mitycznej i rzeczywistej salamandry. Jej akcję wypełniają prowadzone w różnych zakątkach świata poszukiwania nieskończonej książki. Jest to przenikająca do szpiku kości opowieść o miłości i obsesji które wybuchają nie tylko między ludźmi, ale i między ludźmi i książkami.

mm8371 | 2019-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Z naszych ran wypływa krew dla Faraona.
Nasza krew jest słona,
Nasza krew czerwona.
Budujemy wielkie dzieło,
Nikt się nie oszczędza.
Budujemy - Nikt się nie oszczędza.

Nędza.
A w Egipcie - nędza.

Ale nie płacz siostro, nie,
Spójrz - co tutaj jest.

Budujemy grób dla Faraona.

No cóż..nigdy nie wiadomo kiedy(albo wcale) los,Bóg,przypadek da nam szansę uczestnictwa w czymś monumentalnym...
Ta opowieść ma coś z Frankensteina i trochę z Sindbada Żeglarza...a ja spodziewałem się czegoś zupełnie innego.Umiarkowanie porywająca historia,opisana ze zdawkową oryginalnością,ozdobiona solidną porcją schematów...szybko przeczytać,szybko odłożyć...na bardzo odległą półke..

Trzynastka | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Książka oczarowała mnie na początku i na końcu. Przez środek nie mogłam przejść. przez długi czas.

Suarrilk | 2014-09-03
Przeczytana: 2008 rok

Książka o książkach. Napisana w niesamowitym stylu - trudno mi go ująć w słowa, opisać, określić... Powieść jest w jakimś stopniu magiczna. Jest powieścią o opowieściach. Zbiorem historii w historii o historii. Szalenie podobała mi się narracja. Największym jednakowoż atutem Salamandry są pomysły, które spłynęły z głowy autora na papier. Tak, jakby w jednej książce zawarto kilkanaście innych. Niektóre postacie, niektóre wątki i pomysły są tak baśniowe, inne zupełnie zakręcone. Czytając, ma się wrażenie, że opowieść sama rozwijała się przed pisarzem, że gdy tylko zaczynał pisać pierwsze słowo, opowieść przejmowała nad nim kontrolę i snuła się dalej sama. To była fascynująca lektura. :)

Mgd | 2012-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2012, Biblioteka
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Mimo pochlebnych recenzji, kilku ciekawych wątków, bardzo mnie ta książka zmęczyła.