Amida 359

Wydawnictwo: Bellona
Rzymianie, bitwa, Persowie
historia
Getos

Zdobycie i zniszczenie przez Persów Amidy, rzymskiej twierdzy położonej nad Tygrysem, mogłoby uchodzić za niewielki epizod w wieloletnich zmaganiach rzymsko-perskich. Wszakże twierdza ta nieraz była sceną zaciekłych walk, wielokrotnie też przechodziła z rąk do rąk ze względu na swoje strategiczne położenie. Jednakże trwające siedemdziesiąt trzy dni oblężenie fortecy, jej zniszczenie, zagłada...

Wszakże twierdza ta nieraz była sceną zaciekłych walk, wielokrotnie też przechodziła z rąk do rąk ze względu na swoje strategiczne położenie. Jednakże trwające siedemdziesiąt trzy dni oblężenie fortecy, jej zniszczenie, zagłada obrońców i ludności cywilnej nie tylko wywarło wielkie wrażenie na Rzymianach, nie tylko zdecydowało o przebiegu kampanii lat 359-360, ale i zaważyło na przyszłych losach Imperium.

Można by powiedzieć, że obrona Amidy to mała kula śniegowa, która zmieniła się w wielką lawinę. Upadek miasta przyczynił się bowiem, mniej lub bardziej, do uzurpacji cezara Juliana, a następnie doprowadził do wielkiej wojny na ziemi perskiej w 363 roku.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Jacek | 2015-10-24
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 23 października 2015

Gdy książka jest źle napisana, nieudana, fatalna, niezrozumiała, trzeba się rozpisać, żeby nie było wątpliwości, dlaczego tak negatywnie jest oceniana. Z pracami dobrymi jest gorzej, no bo po cóż się znęcać nad czytelnikiem i udowadniać mu, że powinien dzieło przeczytać? Ale jednak kilka słów musi paść.
Przede wszystkim praca Tomasza Szeląga należy do tych dobrych. Autor nie szczędził przypisów, nie tylko źródłowych, ale i wyjaśniających pewne kwestie lub podających hipotezy na pewne kwestie. Choć książka ma charakter popularnonaukowy (zresztą jest napisana właśnie tak, prostym, zrozumiałym językiem), to jednak nie można jej zarzucić uchybień merytorycznych. Tematyka przedstawiona w pracy jest dość egzotyczna, bo odnosi się nie tylko do konfliktów Rzymu z Persami, ale jeszcze w okresie schyłkowym cesarstwa, czyli stosunkowo słabo znanym czytelnikowi. I dobrze się stało, że autor przybliżył ten okres i te wydarzenia, nie sprowadzając swoich wywodów tylko do jednaj bitwy. I to jedyny...

Sturnus | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Ogólnie źle tej książki ocenić nie mogę, i nie chcę. Jednak Amida zmusza mnie do paru krótkich spostrzeżeń, z których pierwsze można by odnieść do niejednej już pozycji z serii "Bitew".
A pierwsze jest takie, że, czego też trochę się spodziewałem przed lekturą, tytuł jest raczej symboliczny i samo oblężenie rzeczonego miasta-twierdzy wydaje się wcale nie stanowić centralnego punktu treści. Podrozdział mu poświęcony zajmuje 10 stron (ze 185 tekstu zasadniczego) i jest, co oczywiste, oparty o przekaz Ammianusa Marcellinusa, którego autor cytuje dość chętnie, nie tylko zresztą w tym segmencie pracy. Prawdę mówiąc opis oblężenia ogólnie nie jest szczególnie dłuższy niż ten, z którym się spotkałem choćby w "Julianie Apostacie" A. Krawczuka. Tytuł książki można by z czystym sumieniem, po niewielkich poprawkach, zmienić na "Amida-Ktezyfont 359-363".
Rzecz druga, wynikająca z pierwszej to rozlanie się treści książki na całość zmagań rzymsko-perskich z lat 359-363. Stosunkowo sporo miejsca,...

Mocno się zawiodłem na książce Szeląga. Przede wszystkim niepotrzebnie przedstawiał tak duży zakres dziejów Rzymu i Persji: w efekcie wstęp historyczno-militarny do właściwej kampanii zajmuje ponad połowę treści. Po drugie w opisie samego oblężenia Amidy i wojen rzymsko-perskich w latach 50. i 60. czwartego wieku, zabrakło właściwie jakiejkolwiek analizy, skutkiem czego czytelnik ma do czynienia właściwie ze streszczeniem Ammiana. Autor nie wykorzystał też potencjału zgromadzonej bibliografii, bo cytował tylko niektóre artykuły (zwł. te z "Nowego Filomaty") i gazetki Ospreya, a w bardzo niewielkim stopniu sięgnął po poważne monografie. Dodatkowo za dużo cytowania wspomnianego już Ammiana, czego najlepszym przykładem 4-stronicowy cytat przedstawiający opinię historyka o Konstancjuszu II. Merytorycznie choćby w porównaniu z "Manzikert 1071" wypada słabo.

Tomasz Babnis

tom86tbg | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Zakupiłem tą pozycję już jakiś czas temu. Jest to moja pierwsza z tej serii przeczytana książka. Nie ukrywam, że zakupiona przez przypadek razem z jakąś inną pozycją.

Podszedłem do niej trochę błędnie (może po części przez cenę ~8zł) spodziewając się jakieś fabularyzowanej historycznej opowiastki. I tu się bardzo miło rozczarowałem. Parę pierwszych stron książki Pana Tomasza Szeląga "zaatakowało" mnie taką ilością faktów, ciekawostek, wiedzy na temat polityki, kultury, wojskowości, historii starożytnego Rzymu i Persji, że aż oniemiałem.
Autor podszedł do tematu jak na rozmiary tej publikacji niezwykle dokładnie, przedstawiając esencję zdarzeń i pozostawiając ciekawemu czytelnikowi mnóstwo pozycji w bibliografii.

Dodatkowo na plus, parę stron z ilustracjami, kalendarium oraz jeszcze raz ogromny plus za bibliografię.

Pozycja mimo formy pigułki posiada ogromną ilość faktów, wiedzy historycznej i może być (dla mnie już jest) przyczynkiem do głębszego poszukiwania w temacie...

| 2012-05-11
Przeczytana: 10 maja 2012

Rzetelnie napisana, dobrze udokumentowana, przyjemna w czytaniu pozycja.

Spiridon | 2019-02-24
Przeczytana: 28 grudnia 2017