Heroina

Wydawnictwo: W.A.B.

Warszawa, pierwsze lata XXI wieku. Piwnice, osiedlowe śmietniki, restauracyjne toalety. Tomasz odruchowo wypatruje kryjówek i miejsc, gdzie można zapalić brauna. Szuka znajomych z kasą i spławia tych, którzy kasy nie mają. Spotyka się z Gabrielem, młodym mężem i ojcem, Maćkiem, który zawsze wie, gdzie spotkać dilera, i pryszczatym blondynem spędzającym całe dnie w piwnicy z półkilogramowym zapasem heroiny. Co jakiś czas realny świat upomina się o Tomasza. Wtedy bohater Heroiny pędzi do telewizji. Tutaj jest popularnym i dobrze zarabiającym lingwistą, który diagnozuje osobowość znanych ludzi na podstawie ich mowy. Poza pracą i heroiną życie nie dostarcza Tomaszowi wielu wrażeń. Prawdziwa słodycz i miłość pojawiają się tylko po narkotyku. Heroina to błyskotliwa, transowa powieść o uzależnieniu. Nie ma w niej dydaktyzmu, choć klęski, które spadają na jej bohaterów, bywają przerażające. Jeszcze bardziej przerażają przemiany, jakie Tomasz i jego towarzysze przechodzą w pogoni za heroinowym szczęściem. W tym świecie nie ma nieprzekraczalnych granic. Heroina została opublikowana po raz pierwszy w roku 2002 i zdobyła ponad czterdzieści tysięcy czytelników w Polsce i na świecie. Teraz ukazuje się w nowym wydaniu z przedmową autora. Heroina jest książką, którą chciałem spalić. Myślałem, żeby wykupić wszystkie znajdujące się na rynku egzemplarze powieści, usypać z nich stos w warszawskim parku i urządzić happening pod tytułem: Tomasz Piątek pali Heroinę. Tomasz Piątek, fragment z przedmowy do trzeciego wydania Gdyby czytelnicza młodzież nie rzuciła się na tę książkę, znaczyłoby, że zatraciła resztki wrażliwości... Jacek Podsiadło, Rzeczpospolita Heroina napisana jest po mistrzowsku. Nad pierwszymi siedemnastoma stronami autor pracował dwa lata, co zaowocowało ogromnym wyczuciem słowa i wewnętrzną dyscypliną tekstu. Oryginalna pod względem literackim, precyzyjnie skonstruowana powieść. Beata Bojdecka, Polityka Heroina Tomasza Piątka to wciągający literacki thriller a może bez pełnej napięcia akcji, ale za to ze scenami pełnymi okropności, a przede wszystkim z wszechobecną grozą, wiszącą nad bohaterami, i nieuchronnością tragedii. Piotr Huniewicz

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin B | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Jest to historia opisująca przyjemność wynikającą z palenia heroiny, ukazująca historię trzech osób w pewien sposób zależnych od siebie.

Pierwszy, Tomasz pracuje w telewizji, ćpa kiedy ma wolne. Z jednej strony paląc jest w innym, lepszym jego zdaniem świecie, z drugiej widzi ile zła wyrządza to jego znajomym, również ćpunom. Sam nie widzi tego u siebie.

Tu pojawia się jego znajomy - Gabriel. Tomasz stara się go odtruć widząc, że ten swym nałogiem niszczy siebie i swoja rodzinę. Zmusza go siłą do zerwania z uzależnieniem co kończy się dla niego śmiercią.

W dalszej części książki narratorem staje się Gabriel, który mimo wysiłków Tomasza traci dom i kontakt z nowo narodzonym dzieckiem nadal ćpając. Czuwa nad nim transwestyta Robert, z „zawodu” diler”, który stara się go nauczyć tego fachu. Sam nigdy nie ćpał lecz pozwala na to Gabrielowi, by zabawiać się z nim w łóżku. W końcu nie wytrzymuje i po kolejnym zaćpaniu się kochanka, zabija go.

Trzecia część przenosi nas do czasu gdy...

almos | 2014-08-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Czytana po raz pierwszy wiele lat temu debiutancka książka Piątka zrobiła wówczas na mnie duże wrażenie. Czytana teraz robi wrażenie nieco mniejsze, ale i tak jest to chyba najlepsza jego książka, czytałem kilka innych, ale nie dorównują poziomem.

Jest to literacki opis uzależnienia od heroiny, autor wie co pisze, bo sam przez to przeszedł. Piątek pisze szczerze, że zażywanie heroiny daje rozkosz nieporównywalną z niczym, i pisze to tak sugestywnie, że mu wierzę. Ale też pokazuje jak heroina deformuje osobowość i błyskawicznie niszczy życie człowieka. Uzależnieni stają się automatami których jedynym celem jest zdobycie towaru, czy też szuwaksu, jak to oni mówią. Wszelkie uczucia, miłości, przyjaźnie stają się nieważne, uruchamia się całą inteligencję, a często to ludzie inteligentni, po to aby prowadzić skomplikowane intrygi, manipulować ludźmi, popełniać przestępstwa, a celem jest oczywiście tylko towar.

Pierwsza część to taki trochę reportaż społeczny z życia narkomanów,...

Akcja toczy się w Warszawie, pierwsze lata XXL wieku.
Opowiada o dwóch braciach uzależnionych od Heroiny.
Którzy zażywają narkotyki ciągle wpadają w głód narkotykowy.
Autor Tomasz Piątek porusza problematykę narkotyków i do czego one doprowadzają.
Wstrząsająca,wzruszająca książka!!!

LizardQueen | 2014-08-17

Przeczytałam będąc nastolatką,leżała na półce w bibliotece dla osób w takim wieku. Uważam, że chyba byłam na nią jednak za młoda, bo wielu rzeczy nie rozumiałam. Jednak chyba spełniła swoje zadanie, bo zszokowała mnie i po jej przeczytaniu nie wiedziałam co ze sobą zrobić i jak ją w sumie ocenić. Chyba jeszcze raz do niej wrócę, może więcej mi się rozjaśni.

Agata | 2010-11-15
Na półkach: 2010, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 29 października 2010

Nie mam pojęcia, jak ktoś po przeczytaniu "Heroiny" mógłby nabrać ochoty na zapalenie brauna. Dla człowieka, który nigdy nie zetknął się z twardymi narkotykami, opisy Piątka powinny być jednoznacznie zniechęcające i odrażające. Syf, chaos, kłamstwo, rzyganie - oto jego zachęta. Jeśli opinia publiczna ma na myśli dokładne opisy euforii i błogości towarzyszącej zażywaniu, a także fakt, że Tomasz wciąż boryka się z uzależnieniem, to nie rozumiem. Pierwszoosobowa narracja pozwala nam, owszem, wczuć się w opisywaną błogość, ale też pozwala przestraszyć tym, jak szybko i łatwo spada się na dno. Inna sprawa, że wciąż nie potrafię ocenić wartości tej książki - stąd brak gwiazdek.

Marcela M | 2014-01-08

Tytułowa "Heroina" jest dla narratora matką, kochanką, szczęściem, zaspokojeniem, sensem życia... To historia świadomego uzależnienia, przewidzianego upadku i samounicestwienia. Książka nie ma na celu moralizacji czytelnika, ani ukazania zła jakie niesie za sobą uzależnienie. Ukazuje natomiast przewartościowanie materii w mózgu osoby uzależnionej. Materii, które potocznie uznawane są za negatywne bądź pozytywne. Tło zdarzeń przedstawia brutalne i brudne życie, niezabarwione pięknymi, poetyckimi słowami. Prosty, brudny przekaz niosący ze sobą osobliwe szczęście...

Sergiusz | 2015-03-16

Właściwie to nie jest dobra książka, chociaż trzeba przyznać, że to odważny debiut. O narkotykach napisano wiele dość dobrych powieści. Czego mi w niej brakuje? Płynności prozodii, wizyjności zdolnej usprawiedliwić podłość, jaką jest uzależnienie. Poza kilkoma zdaniami, które można uznać za błyskotliwe nie ma w niej wiele interesujących obrazów.

Madlena | 2011-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Istnieje tyle książek na temat uzależnienia od narkotyków, że naprawdę można bez żalu odpuścić sobie "Heroinę" T. Piątka. Poza miejscami niezłymi opisami, niewiele można z niej wyciągnąć. Raczej bełkotliwa, nudna, nieciekawa. Wbrew zasłyszanym wcześniej zapewnieniom, "miękkość i ciepło" rzekomo doznawane po zażyciu, wcale nie wydały mi się pociągające, nie zachęcają do spróbowania. Książka typu wiele szumu o nic.

Lophophora Williamsii | 2014-12-18
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Chaos, chaos, jeszcze raz chaos i rzadkie chwile ekstazy, czyli prawdziwa twarz nałogu. Książka prawdziwa i napisana w niebanalny sposób. Przypuszczam, że ma tak niską ocenę, ze względu na to, że ciężko ją zrozumieć nie mając doświadczenia z jakimikolwiek substancjami psychoaktywnymi. Szczególnie polecam ludziom, którzy są po fazie "inicjacji", a przed fazą nałogu.

myself | 2010-11-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Fenomen zarowno literacki, jak i lingwistyczny. Zdecydowanie polecam. Subiektywnie nakrecony ;)