Siedmiogród 1944

Historyczne Bitwy
Bellona
2005-01-01
2005-01-01

Książka z serii Historyczne Bitwy opowiadająca o mało znanym epizodzie II wojny światowej, czyli wojnie rumuńsko-węgierskiej, działaniach w Siedmiogrodzie oraz tzw. bitwy na Puszcie. Konflikt opisany jest głównie z perspektywy węgierskiej (i tutaj ogromny plus za wykorzystanie źródeł pisanych w tym języku!). Osobiście chciałbym poczytać więcej o Strzałokrzyżowcach i próbie przejścia Węgrów do obozu alianckiego, ale w sumie celem serii jest przedstawienie działań militarnych, więc ciężko mieć o to pretensje. Razem z wydanym wcześniej "Budapesztem 1944-1945", książka ta stanowi swoistą dylogię opisującą walki na Węgrzech u schyłku II wojny światowej. Jeżeli ktoś chciałby poczytać trochę więcej o wcześniejszych działaniach Armii Węgierskiej, warto sięgnąć po ciężko dostępny "Łuk Donu 1943" Petera Szabo (również jest to popularny HaBek).

Książka skupia się w głównej mierze na walkach pomiędzy Rumunią a Węgrami i zagmatwaną sytuacją polityczną w tym rejonie podczas II WŚ. Chociaż Węgrzy lepiej sobie radzili (nie pod względem logistycznym) w walce i uzbrojeniu (np. Nimrod, Zrinyi II). Przeciwnikiem był Malinowski i Karpaty.

Duży plus chociażby za mało znaną tematykę.

Duży plus chociażby za mało znaną tematykę.

Oto jak po raz kolejny Armia Czerwona pokonała tą samą armię, która chciała podbić ZSRR torując tym samym drogę do panowania III Rzeszy nad światem. Tym razem narody ZSRR i reszta świata na wielu frontach pokrzyżowała plany Osi i jej pomagierów.

• Historyczne bitwy Bellona
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • Druga Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Siedmiogród 1944