Gorlice 1915

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Bitwa gorlicka stanowi jeden z nielicznych podczas I wojny światowej przykładów ofensywy, która doprowadziła do przełamania ustabilizowanej linii frontu i jednocześnie do wytworzenia zupełnie nowej sytuacji strategicznej, przenosząc w krótkim czasie działania wojenne na odległość kilkuset kilometrów.

Jako że moja wiedza na temat I wojny światowej jest dosyć uboga, pojawienie się tej pozycji bardzo mnie ucieszyło. Niestety, po jej lekturze wiem niewiele więcej. Chociaż bitwa o Gorlice została przedstawiona bardzo dokładnie i przejrzyście, a autor całkiem udanie przedstawił ją na tle działań na całym froncie, podobno zupełnie innym od zachodniego. Piszę podobno, gdyż taktyka wojsk niemiecko-austriackich i rosyjskich prawie nie została przedstawiona, podobnie jak ich uzbrojenie, przez co np. sporo czasu zastanawiałem się np. co to są te ,,miotacze min" (jak się okazało, były to zwyczajne moździerze) a jedynym wnioskiem jaki wyciągnąłem z opisu kampanii, była pewna prawidłowość: tam gdzie niemiecka artyleria zdołała zniszczyć rosyjskie karabiny maszynowe, tam natarcie się powiodło. Nie przekonało mnie to zbytnio o wyższości niemieckiej doktryny. Sporym natomiast atutem książki były aneksy, zwłaszcza wspomnienia burmistrza Gorlic.

Dominik | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

Bardzo mieszane uczucia. Połowę książki zajmuje opis zmagań na całym froncie wschodnim przed i po bitwie gorlickiej (nie rozumiem po co wdawać się w taką szczegółowość zmagań w Prusach, które miały minimalne znaczenie dla walk w Galicji, jednocześnie nie wspominając ANI SŁOWEM (ledwo sugerując, że coś tam się działo) o operacji łapanowsko-limanowskiej!) co jednak nie powinno być głównym tematem książki.
Sam opis bitwy natomiast dosyć szczegółowy, konkretny, ale bez polotu. Zacięte walki o miasto streszczone w kilku zdaniach. Jedynie bój o wzgórze Pustki ma jakiś koloryt.

Czytałem tę książkę przy okazji pisania pracy zaliczeniowej o jednym z pierwszowojennych pamiętników. Autor przedstawia rzetelnie przebieg jednej z najważniejszych bitew frontu wschodniego. Monografia ani słaba, ani wybitna. Dość typowy średniak w Bellonowskiej serii "Historyczne Bitwy".

Misza | 2015-11-23
byko | 2015-08-22