Zabić Rommla

Get Rommel
83-89344-24-6
Zabić, Rommla
historyczna

To historia operacji "Flipper" - tajnego brytyjskiego planu likwidacji Erwina Rommla w 1941 roku. Micheal Asher, były żołnierz SAS i pułku spadochronowego najwyższej klasy znawca pustyni i autor bestsellera The Real Bravo Two Zero (Prawdziwy Bravo Dwa Zero), ujawnia kulisy odważnego, ale nierealnego planu wysłania komandosów daleko w głąb pustyni z zamiarem zabicia generała Rommla. W locie 1941 roku Erwin Rommel był ulubionym generałem Hitlera. Wysłany do Afryki Północnej, aby udaremnić brytyjski marsz w głąb Libii, nie tylko powstrzymał ofensywę Brytyjczyków, ale odrzucił ich na podstawę wyjściową w Egipcie. Wydawało się, że na polu bitwy jest niepokonany, i dlatego Brytyjczycy postanowili go zabić. W przeddzień kolejnej brytyjskiej ofensywy, operacji "Crusader", dostarczony przez okręty podwodne specjalnie przeszkolony zespół komandosów wylądował za liniami wroga, przeszedł daleko w głąb pustyni i zaatakował kwaterę główną Rommla. W tym samym czasie utworzony niedawno SAS przeprowadził pierwszą misję bojową. Zrzucone na spadochronach w pobliżu lotnisk wroga zespoły dywersyjne miały zniszczyć lotnictwo przeciwnika na ziemi. Michael Asher ujawnia, że tę zuchwałe rajdy były na dobrą sprawę niewykonalne - ale komandosi-ochotnicy i żołnierze SAS nie mieli pojęcia, że wysłano ich z misją samobójczą. Złemu planowaniu i niekompetencji na wysokich szczeblach dowodzenia przeciwstawiona została fantastyczna odwaga i niezwykła umiejętność improwizacji komandosów biorących udział w akcji - tylko dzięki nim garstka jej ocalałych uczestników zdołała wrócić za brytyjskie linie. Autor przedstawia uczestników akcji, między innymi Boba "Lucky'ego" Laycocka i Feoffreya Keyesa, zo dowodzenie operacją nagrodzonego pośmiertnie Victoria Cross, sięga także do wspomnień wielu komandosów i bada prawdziwy przebieg operacji "Flipper" - w której wyniku miał zginąć Rommel.

Radek | 2013-12-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam