Polityka i gospodarstwo

Wydawnictwo: Nortom
8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Znany na początku XX wieku polski ekonomista przedstawił główne cele, którymi powinna kierować się polska polityka gospodarcza. W dobie globalizacji gospodarki światowej i po przystąpieniu Polski do UE, tezy i przemyślenia autora są nadal bardzo aktualne iprzydatne.

Krzysztof1993 | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Polityka i gospodarstwo to bardzo ogólny zarys programu Obozu Wielkiej Polski, w którym prezes przedwojennego klubu parlamentarnego Stronnictwa Narodowego, Roman Rybarski, zwracał szczególną uwagę, jak istotne dla procesu wzrostu gospodarczego jest poszanowanie własności prywatnej oraz stabilność prawna. Jak mawiał Tacyt: „Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw”. Łamanie praw własnościowych automatycznie i nieuchronnie zaburza całościowy proces życia gospodarczego, prowadzi do patologii, skłania do konsumpcji aniżeli oszczędzania etc. Zagrożeniami i problemami dla prawidłowego rozwoju II Rzeczypospolitej było lub miało być zróżnicowanie terenów pozaborczych, nadmierny deficyt finansowy czy zbyt duże występowanie, często nastawionego wrogo wobec Polski, zagranicznego kapitału. Doprawdy ciekawa, zwięzła praca (30 stron). Zachęcam do zapoznania się.

maszynistaGrot | 2015-11-06

Ciekawa pozycja, przydatna nawet w czasach obecnych, daleka od doktrynerstwa zarówno proroków wierzących w "wolną rękę rynku" jak i tych drugich od gospodarki centralnie sterowanej.

Konkwistador_druku | 2014-11-25
Michał Walkowski | 2014-10-20