historia

W cyklu ukazały się syntezy dziejów ponad 40 państw i narodów w chronologicznym wykładzie od czasów prehistorycznych do współczesnych. Pisane przez wybitnych polskich historyków, specjalistów przedmiotu, uwzględniają zagadnienia polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. W każdej z książek omówiono obecność Polaków i spraw polskich w dziejach danego kraju.

Elevander | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Solidne opracowanie dziejów Italii począwszy od upadku Cesarstwa Zachodniego aż po okres powojenny. Jak we wszystkich publikacjach z tej serii wydawnictwa Ossolineum mamy do czynienia z ujęciem syntetyzującym, na bardzo nieraz dużym poziomie ogólności. Dotyczy to zwłaszcza okresu średniowiecza i wczesnego renesansu, który w moim odczuciu zasługuje na dokładniejsze omówienie. Z drugiej strony nie jest też tak, że kilkanaście wieków historii Włoch zostało zredukowane do sui generis wstępu do spraw Risorgimenta i - później - faszyzmu. Dużo dokładniejsze są już rozdziały o stuleciach XVII i XVIII, gdy to Włochy nie były już krajem tak przodującym kulturalnie i gospodarczo, znajdowały się w zależności od Madrytu i Wiednia, ale przecież nie utraciły całkowicie swego znaczenia. Nie ma u Gierowskiego hagiograficznego ujęcia dziejów włoskiego ruchu socjalistycznego. Zapewne dociekliwszy czytelnik sięgnie po opracowania bardziej szczegółowe, bo "Historia Włoch" mu nie wystarczy. W...

tanssimaanSusi | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

nie udało mi się przez to przebić. z jednej strony bardzo dużo imion i nazwisk, nazw, dat, z drugiej przedstawione wydarzenia wydają się być suche, niedoprecyzowane; wszystko wydaje się być opisane bardzo ogólnie. rozumiem, że dzieło przedstawia historię okresu wielu setek lat, jednak nieszczególnie polecam. chyba, że dla osób, które dobrze orientują się w historii Włoch i chcą uporządkować swoją wiedzę.

Slawinio | 2016-11-24
pawel | 2016-10-04