Wiedeń 1814. Jak pogromcy Napoleona, bawiąc się, ustalali kształt Europy

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia [Rebis]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Vienna 1814 : how the conquerors of Napoleon made love, war, and peace at the Congress of Vienna
historia
hunter

Pierwsza monografia obejmująca całościowy obraz największego spotkania dyplomatyczno-towarzyskiego w dziejach Europy. Wiedeń 1814 to fascynująca i świetnie podbudowana źródłami opowieść o najbardziej wystawnej i zarazem najważniejszej konferencji pokojowej w dziejach nowożytnej Europy. Kiedy Napoleon Bonaparte został pokonany, przywódcy państw europejskich zebrali się w Wiedniu, by na gruzach...

Wiedeń 1814 to fascynująca i świetnie podbudowana źródłami opowieść o najbardziej wystawnej i zarazem najważniejszej konferencji pokojowej w dziejach nowożytnej Europy. Kiedy Napoleon Bonaparte został pokonany, przywódcy państw europejskich zebrali się w Wiedniu, by na gruzach napoleońskiego imperium zbudować nowy ład. W dyplomatycznych zmaganiach, oprócz koronowanych głów, takich jak cesarz Austrii Franciszek I i car Rosji Aleksander I, brały udział m.in. tak barwne osobistości, jak książę Metternich czy książę Talleyrand. Negocjacje przeplatały się z wielkimi balami, towarzyskimi skandalami i głośnymi romansami. Ciąg hucznych zabaw przerwała dopiero wieść o ucieczce Napoleona z Elby...

Książka w interesujący sposób rzuca światło na zawiłe intrygi towarzyskie i polityczne tego historycznego kongresu - sławetnego przyjęcia, podczas którego przekształcono równowagę sił w Europie, zapewniono jej najdłuższy okres pokoju i zapoczątkowano nową epokę.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

Pearon | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Nie jest to klasyczna książka naukowo-historyczna o kongresie wiedeńskim. Czyta się ją niczym powieść o najważniejszych, najciekawszych wydarzeniach i ludziach tamtego okresu. Książka jest bardzo przystępna i czyta się ją z wielką przyjemnością. Luźna forma momentami wpada nawet w fabularną konwencję.

Autor włożył dużo wysiłku by odtworzyć klimat i ogromną scenę tamtych wydarzeń. Przybliża sylwetki najważniejszych osób jak i tych stojących nieco w cieniu, ale mających znaczący wpływ na losy kongresu. Osoby nie są tylko statywami podejmującymi konkretne decyzje, ale ludźmi z krwi i kości, pełnych emocji, rozterek. Jesteśmy świadkami ich przebiegłości, geniuszu, ale również słabości, miłosnych podbojów czy zawodów. Wszystko to przeplatane wystawnymi balami, na które dzień w dzień przez kilka miesięcy szły ogromne pieniądze.

Z pewnością książka nie wyczerpuje tematu, a wręcz uznałbym ją za zaplecze, kulisy kongresu, co moim zdaniem jest niezmiernie interesujące. Książkę polecam...

Elevander | 2013-06-17
Przeczytana: marzec 2013

Ciekawie napisana książka, która bardzo szczegółowo opisuje tańczący kongres. Autor wykorzystał rozliczne pamiętniki uczestników tego wielkiego zjazdu monarchów, dzięki czemu panorama wydarzeń ukazuje się w pełnej krasie. Co prawda dominująca jest w tej książce barwa różowa, to jednak warto się zapoznać z opracowaniem mr Kinga.

Tomasz Babnis

KSIĄŻKI Z NASZYCH PÓŁEK - recenzja X

Kongres wiedeński w polskiej historiografii raczej nie cieszy się najlepszą opinią. Postrzegany jest najczęściej jako zjazd przedstawicieli państw, które – pokonawszy Napoleona – zlikwidowały mające względną autonomię Księstwo Warszawskie i rzuciły nasz kraj w ręce Rosjan. Tymczasem wydarzenia konferencji przełomu 1814 i 1815 r. są znacznie bardziej barwne, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Próby przedstawienia ich wielowątkowości podjął się amerykański historyk David King w monografii „Wiedeń 1814”.

„Wiedeń 1814. Jak pogromcy Napoleona, bawiąc się, ustalali kształt Europy” to książka zrealizowana nakładem Domu Wydawniczego „Rebis”. Publikacja ta – jak wszystkie tomiki z rebisowskiej serii „Historia” – pod względem wydawniczym może stanowić wzór dla innych redakcji. Dzieło zostało bowiem umieszczone w estetycznej, osłoniętej przez obwolutę, twardej oprawie. Na nie najgorszej jakości papierze wydrukowano tekst, w którym próżno...

| 2015-09-16
Przeczytana: 14 września 2015

Tę pozycję czyta się bardzo szybko jak typową powieść. Jest to jednak książka popularnonaukowa i powinna zawierać więcej odniesień do działań kongresu wiedeńskiego, o którym przecież opowiada. Nie znajdziemy w niej jednak wiele informacji o przebiegu obrad, czy debat nad poszczególnymi problemami, gdyż są one przedstawione jako dalsze tło zabaw i intryg kongresowych. Tak też nie dowiemy się praktycznie nic o kwestii restytucji skradzionych podczas wojen napoleońskich dóbr kultury, która w Wiedniu miała być poruszana. Irytują również przypisy, zawarte na końcu książki, a nie pod poszczególnymi zagadnieniami wymagającymi wyjaśnienia. I tak też nie mamy pewności czy niektóre rozmowy zawarte w tekście pochodzą z relacji świadków, czy też są wymysłem autora. Ogólnie jednak oceniając pozycję tę warto przeczytać.

Dominika Kra | 2015-07-02

Książka historyczna, ale nie napisana w ścisłym dyskursie historycznym, co skutkuje tym, że czyta się ją jak najlepszy romans. Miłość, nienawiść, zazdrość, zawiść, polityka, losy świata. A do tego dobra kuchnia, stroje i nieślubne dzieci. Wszytko to tylko i aż tło Kongresu Wiedeńskiego. Świetna robota!

BartoszAleksander | 2017-04-26
avellan | 2017-02-23