rozwińzwiń

Historia Włoch

Okładka książki Historia Włoch Józef Andrzej Gierowski
Okładka książki Historia Włoch
Józef Andrzej Gierowski Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Historie Krajów i Narodów historia
676 str. 11 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historie Krajów i Narodów
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
676
Czas czytania
11 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788304046741
Tagi:
Włochy Italia Historia Włoch Włochy współczesne Renesans włoski Risorgimento Faszyzm Włochy średniowieczne Papiestwo
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
330
330

Na półkach:

Bardzo rzetelne opracowanie dziejów Italii począwszy od starożytności po czasy współczesne, Książka obejmuje zarówno kwestie związane z polityką i gospodarką, jak i kulturą, literaturą włoska i życiem codziennym mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Ważnym elementem tego obszernego opracowania są związki historii Polski z historią Włoch.

Bardzo rzetelne opracowanie dziejów Italii począwszy od starożytności po czasy współczesne, Książka obejmuje zarówno kwestie związane z polityką i gospodarką, jak i kulturą, literaturą włoska i życiem codziennym mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Ważnym elementem tego obszernego opracowania są związki historii Polski z historią Włoch.

Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: ,

Napisanie historii Włoch musiało być nie lada wyzwaniem, nawet dla tak wybitnego, pochodzącego ze szkoły Władysława Konopczyńskiego historyka, jakim był prof. Gierowski. Czy uczony ten mu podołał? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Przede wszystkim książkę czyta się z rosnącym zainteresowaniem. Nie ma dłużyzn, ani zbytniego przechylania akcentów na żadną ze stron. No może poza jednym wyjątkiem: mianowicie dosyć skrótowym potraktowaniem czasów Imperium Rzymskiego. Uważam jednak, że ma to swoje merytoryczne uzasadnienie. Na polskim rynku wydawniczym ukazało się tak wiele wyśmienitych syntez tego okresu, iż poświęcanie mu dużej ilości miejsca w tego typu pracy wydaje się zbyteczne. Prof. Gierowski mógł zapewne wyjść z tego samego założenia. Czasy średniowiecza zajmują podobną ilość stron co epoka nowożytna łącznie z dziejami najnowszymi (doprowadzonymi do schyłku lat 70-tych XX wieku).
Układ książki jest bardzo klarowny. Sporo rozdziałów podzielonych na jeszcze większą ilość podrozdziałów sprawiają, że książkę dobrze się czyta. Może ona, także z tego powodu, stanowić dogodną pomoc w studiowaniu poszczególnych zagadnień włoskiej historii. Dzieje polityczne, społeczno-gospodarcze, oraz zagadnienia kultury przeplatają się wzajemnie w układzie chronologicznym.
Dużym plusem jak dla mnie jest poświęcenie przez autora sporej ilości miejsca kulturze, jakże bogatej szczególnie w czasach Odrodzenia.
Oczywiście nie jest też tak, że nie można się do niczego przyczepić. Każde ujęcie syntetyczne niesie za sobą tego typu ryzyko. Z przykładów mogę wymienić dosyć skrótowe potraktowanie przez prof. Gierowskiego pierwszej połowy XVIII wieku, czyli okresu, któremu poświęcił w swojej karierze kilka monografii, i w którym był wybitnym specjalistą. W "Historii Włoch" znajdziemy na ten temat raptem kilka stron.
Podsumowując, praca ta jest prawdziwą ucztą intelektualną, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.

Napisanie historii Włoch musiało być nie lada wyzwaniem, nawet dla tak wybitnego, pochodzącego ze szkoły Władysława Konopczyńskiego historyka, jakim był prof. Gierowski. Czy uczony ten mu podołał? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Przede wszystkim książkę czyta się z rosnącym zainteresowaniem. Nie ma dłużyzn, ani zbytniego przechylania akcentów na żadną ze stron. No może poza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Solidne opracowanie dziejów Italii począwszy od upadku Cesarstwa Zachodniego aż po okres powojenny. Jak we wszystkich publikacjach z tej serii wydawnictwa Ossolineum mamy do czynienia z ujęciem syntetyzującym, na bardzo nieraz dużym poziomie ogólności. Dotyczy to zwłaszcza okresu średniowiecza i wczesnego renesansu, który w moim odczuciu zasługuje na dokładniejsze omówienie. Z drugiej strony nie jest też tak, że kilkanaście wieków historii Włoch zostało zredukowane do sui generis wstępu do spraw Risorgimenta i - później - faszyzmu. Dużo dokładniejsze są już rozdziały o stuleciach XVII i XVIII, gdy to Włochy nie były już krajem tak przodującym kulturalnie i gospodarczo, znajdowały się w zależności od Madrytu i Wiednia, ale przecież nie utraciły całkowicie swego znaczenia. Nie ma u Gierowskiego hagiograficznego ujęcia dziejów włoskiego ruchu socjalistycznego. Zapewne dociekliwszy czytelnik sięgnie po opracowania bardziej szczegółowe, bo "Historia Włoch" mu nie wystarczy. W kontekście Włoch po roku 1870 mogę tu od razu polecić "Współczesne Włochy" M. Clarka. Gierowski natomiast jest dobry jako baza. Albo jako powtórka z historii przed wycieczką na Półwysep Apeniński.

Tomasz Babnis

Solidne opracowanie dziejów Italii począwszy od upadku Cesarstwa Zachodniego aż po okres powojenny. Jak we wszystkich publikacjach z tej serii wydawnictwa Ossolineum mamy do czynienia z ujęciem syntetyzującym, na bardzo nieraz dużym poziomie ogólności. Dotyczy to zwłaszcza okresu średniowiecza i wczesnego renesansu, który w moim odczuciu zasługuje na dokładniejsze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
168
5

Na półkach: ,

nie udało mi się przez to przebić. z jednej strony bardzo dużo imion i nazwisk, nazw, dat, z drugiej przedstawione wydarzenia wydają się być suche, niedoprecyzowane; wszystko wydaje się być opisane bardzo ogólnie. rozumiem, że dzieło przedstawia historię okresu wielu setek lat, jednak nieszczególnie polecam. chyba, że dla osób, które dobrze orientują się w historii Włoch i chcą uporządkować swoją wiedzę.

nie udało mi się przez to przebić. z jednej strony bardzo dużo imion i nazwisk, nazw, dat, z drugiej przedstawione wydarzenia wydają się być suche, niedoprecyzowane; wszystko wydaje się być opisane bardzo ogólnie. rozumiem, że dzieło przedstawia historię okresu wielu setek lat, jednak nieszczególnie polecam. chyba, że dla osób, które dobrze orientują się w historii Włoch i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
200
15

Na półkach:

Przekrojowa lektura, która pokazuje ogólny zarys historyczny. Po szczegóły należy udać się do bardziej wyspecjalizowanych książek.

Przekrojowa lektura, która pokazuje ogólny zarys historyczny. Po szczegóły należy udać się do bardziej wyspecjalizowanych książek.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    21
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    3
  • WłoskiSen
    2
  • Starożytność do 476 r. n. e.
    1
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1
  • Włochy
    1
  • Państwa świata [Ossolineum]
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Włoch


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne