Pokojowa rewolucja w Niemieckiej Republice Demokratycznej w latach 1989-1990

Wydawnictwo: Atut
9788374321938
historyczna

Podstawowym czynnikiem, który zadecydował o podjęciu prac nad monografią poświęconą pokojowej rewolucji w Niemieckiej Republice Demokratycznej w latach 1989-1990, był niedostatek polskich opracowań poświęconych tej tematyce. Przegląd materiałów bibliograficznych oraz zawartości komputerowych baz danych Biblioteki Narodowej wskazuje, że najnowsza historia wschodniej części Niemiec, a w szczególności proces uwalniania się NRD z okowów totalitarnego systemu rządów i rola w tym kontekście demokratycznej opozycji nie cieszą się jak dotąd szczególnym zainteresowaniem polskich historyków i politologów. Na dobrą sprawę demokratycznemu przełomowi w NRD w latach 1989-1990 została poświęcona zaledwie jedna publikacja. Jest to edycja materiałów konferencyjnych ukazujących równolegle skutki transformacji w Polsce i w NRD po 1989 roku3..

agta | 2015-05-12