Gospodarka folwarczna w domenach Księstwa Pomorskiego w XVI i na początku XVII wieku - Wachowiak Bogdan

Wydawnictwo: Instytut Historii PAN, Neriton
historyczna

Praca kompleksowo przedstawia wszystkie aspekty badanej dziedziny: genezę folwarków w wielkiej własności książęcej, jej społeczną organizację (zarząd, pańszczyzna, rola administracji), przejmowanie wielkiej własności kościelnej w okresie reformacji. zajmuje się też produkcją roślinną, techniką rolną, cenami i zapotrzebowaniem na poszczególne produkty. Podobnie omawia hodowlę i jej przekształcenia, np. ograniczenie chowu koni kosztem hodowli owiec. Na koniec analizuje finanse Księstwa i rolę w nich dochodów z domen.

Homo_Mediaevalis | 2014-03-12