Kraków i Lwów w cywilizacji europejskiej

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Bardzo bogaty interdyscyplinarny materiał zamieszczony w tej książce jest efektem konferencji aKraków i Lwów w cywilizacji europejskieja oraz dyskusji panelowych, zatytułowanych aKraków i Lwów a pomiędzy prowincją a metropoliąa i aKraków i Lwów w Europie jutraa (które odbyły się w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Kultury 15-16 listopada 2002). Artykuły i wypowiedzi uczestników dyskusji w wielu przypadkach były próbą odpowiedzi na pytanie o Europę jutra a Europę bez granic. Sięgnięto zatem do historii tych miast okresu wczesnosłowiańskiego, dynastii Jagiellonów, Habsburgów, imperium sowieckiego, aby określić ich miejsce w cywilizacji europejskiej. zwracano uwagę na wieloetniczność, wielowyznaniowość, uwarunkowania polityczne Lwowa, dla którego to bogactwo nie zawsze było korzystne, szczególnie dla narodów w nim żyjących. Te zagadnienia między innymi znalazły odzwierciedlenie w historiografii Lwowa (pisanej zgodnie z orientacją autorów) a polskiej, austriackiej, ukraińskiej, żydowskiej i sowieckiej, co stanowi swego rodzaju ewenement w odniesieniu do jednego miasta. Czy Kraków i Lwów były metropoliami, kiedy stały się miastami prowincjonalnymi, jaką rolę odgrywała w nich kreatywność środowisk intelektualnych, a jakie były rezultaty zniewolenia i ideologii sowieckiej to jedynie kilka z zagadnień poruszanych przez: Jarosława Hrycaka, Aleksandrę Matyukinę, Bohdana Osadczuka, Jacka Purchlę, Lepolda Ungera, Aloisa Woldana, Tarasa Woźniaka i innych. Publikacja jest kolejną próbą dialogu między elitami Krakowa i Lwowa, który winien prowadzić do przekazywania nowym pokoleniom rzetelnej wiedzy historycznej poprzez audycje radiowe, telewizyjne, wymianę doświadczeń i specjalistów na polu nauki i kultury, odkłamanie i wyjaśnianie przemilczeń w celu uzyskania obiektywnego wizerunku naszej wspólnej pamięci.

Paweł | 2016-06-03

Książka, co jest niemal normą w przypadku publikacji MCK, jest bardzo nierówna. Teksty od eseików w duchu "myślę sobie", poprzez przekrojowe, ale mało wnikliwe studia historyczne, po teksty ukazujące temat z nieoczywistej perspektywy, w tym najciekawszy chyba esej o "Sowieckim Lwowie"

wojnar | 2015-08-11
Bogusław | 2013-10-04