Pola Śmierci

Tłumaczenie: Zyta Oryszyn
Wydawnictwo: Fronda
Survival in the Killing Fields
Agnieszka

W latach 1975-1979 Kambodża znalazła sie pod rządami Czerwonych Khmerów, na czele których stanął Pol Pot i nikomu nieznana Angka. Rządy komunistyczne pogrążyły kraj w wojnie domowej, dokonując masowych egzekucji i ludobójstwa. Mieszkańcy zostali wysiedleni do wiejskich komun, gdzie zmuszono ich do uprawy ziemi i pracy w nieludzkich warunkach. Zlikwidowano szkoły, zamknięto świątynie,...

W latach 1975-1979 Kambodża znalazła sie pod rządami Czerwonych
Khmerów, na czele których stanął Pol Pot i nikomu nieznana
Angka. Rządy komunistyczne pogrążyły kraj w wojnie domowej,
dokonując masowych egzekucji i ludobójstwa. Mieszkańcy zostali
wysiedleni do wiejskich komun, gdzie zmuszono ich do uprawy ziemi
i pracy w nieludzkich warunkach. Zlikwidowano szkoły, zamknięto
świątynie, odizolowano kraj od reszty świata.
Tragedia jaka rozegrała sie w Kambodży przedostała sie do świadomości
publicznej dzięki brytyjskiej produkcji The Killing Fields (Pola
śmierci), w której zagrał Haing Ngor, kambodżański uchodźca.
W 1985 roku Ngor otrzymał za swoja drugoplanowa role Oskara.
Ale Nagroda Akademii Filmowej nie była dla niego tak ważna, jak
sama możliwość pokazania światu okrucieństwa reżimu Czerwonych
Khmerów.

źródło opisu: Fronda

źródło okładki: Fronda

Dariusz Karbowiak | 2013-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2013, Historia
Przeczytana: 09 października 2013

Przejmujące losy człowieka, któremu przyszło przeżyć 4 lata koszmarnych rządów Czerwonych Khmerów. Historia ludów azjatyckich jest nam raczej odległa. Wydaje się że jak poczytamy o gułagach, gettach czy obozach zagłady to zapoznaliśmy się z największym obszarem martyrologicznym ludzi. Niestety, różnica między obszarami prześladowań człowieka jest mniej więcej taka jak różnica w powierzchni Europy i Azji. Nie umniejszam tu tragedii jakiegokolwiek człowieka. Dramat każdej jednostki której przyszło przeżyć lub znaleźć się w podobnie ekstremalnych warunkach jest niewyobrażalny.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszelkie systemy populistyczne, mają identyczne zakończenie - zniewolenie człowieka. Czy byli to komuniści chińscy, rosyjscy, środkowoeuropejscy wszyscy oni budowali lepszą przyszłość przez obozy pracy i redukcję społeczeństwa.
Warto przeczytać. Polecam

pam | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Czy można rozstrzelać człowieka za noszenie okularów?
Czy można go torturować, tylko dlatego, że powiedział" kochanie", a nie" towarzyszko" do swojej żony?
Kambodżański lekarz wspomina 4 lata życia, a właściwie wegetacji i walki o przetrwanie, pod rządami Czerwonych Khmerów. Pełna bólu opowieść o ludobójstwie w Kambodży, przyczynach i mechanizmach zniewolenia narodu.
Przejmujący opis własnej słabości ale i siły w obliczu śmierci.
Opowieść o niezwykłej miłości, niewyobrażalnej skali eksterminacji własnego narodu oraz mechanizmach władzy.

Wstrząsające? porażające? -zbyt łagodne określenia tej relacji.
Trzeba przeczytać.
Koniecznie.

fiolkalamb | 2015-02-11
Przeczytana: sierpień 2013

Jestem ogromną wielbicielką tzw. literatury faktu, ponieważ w moim odczuciu jest to twórczość w największym stopniu prawdziwa i szczera. Ponadto najpiękniejsze i najbardziej zaskakujące scenariusze pisze samo życie, które jednocześnie potrafi ułożyć szczególnie wstrząsający i makabryczny plan. Takie właśnie, skrajnie tragiczne, pełne bólu wspomnienia są tematem tej książki. "Pola śmierci" to opowieść kambodżańskiego lekarza, który za rządów Czerwonych Khmerów przeżył prawdziwe piekło na ziemi. Książka, przez pryzmat losów głównego bohatera przybliża nam ideologię Angki, metody jej bezwzględnego i przy tym pozbawionego sensu działania, które ostatecznie doprowadziły do cywilizacyjnej i fizycznej zagłady Kambodży. Książka ostatecznie o tym, ile w stanie jest znieść człowiek, i jak bardzo ludzie potrafią być nieludzcy.

lospalos | 2013-09-06
Przeczytana: 2013 rok

Sięgnęłam po tę książkę z wielkim zaciekawieniem szukając źródła wiedzy na temat życia pod panowaniem Czerwonych Khmerów, o którym wiedza powszechna nie jest zbyt duża. I nie zawiodłam się. Książka była dla mnie momentami wstrząsająca (zwłaszcza przy opisie tortur po aresztowaniu), a generalnie bardzo pouczająca. Polecam dla zapoznania się ze skrajnymi konsekwencjami przejęcia władzy przez reżim totalitarny.

Paolina | 2014-03-12
Przeczytana: marzec 2014

Godne, godne polecenia! Prawdę mówiąc ciężko cokolwiek napisać, trzeba przeczytać i z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Gregor | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Bardzo przejmująca historia. Autor i za razem bohater przeżył piekło na ziemi.

Ewek | 2013-09-08
Przeczytana: 05 września 2013

Tylko jedno słowo - polecam. To trzeba przeczytać.

Magda | 2017-04-14
pawwbaa | 2017-01-29