Kostnica

2006-03-28
8371204760
duch śmierć demon strach

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Przyznam, że jest to dosyć przeciętny horror. Należy oczywiście stwierdzić, że inne pozycje tego autora są znacznie lepsze. Mamy tu jakiś nawiedzony dom z zaklętym w nim indiańskim demonem tj. Kujotem. Potem mamy rodzaj walki z Kujotem i jego ostateczne pokonanie. Ciekawym wątkiem jest wplecenie włosów potwora w liny mostu Golden Gate.

Zaczęło się naprawdę ciekawie i ciarkorodnie gdy grupa bohaterów odwiedza na przemian dom i szpital. Skończyło się jak zwykle w horrorowych czytadłach - nudną i niezbyt straszną walką ze złem :)

Bez szału. Sądziłem że będzie lepiej. Odnosiłem wrażenie że trochę napisane na siłę, tak jakby Graham chciał napisać horror ale do końca nie miał pomysłu. No i wyszło jak wyszło. Nie straszyło a raczej bawiło momentami. Ale jak to Masterton - jego wyobraźnia naprawdę mnie zadziwia ;D w większości książek na plus ale nie tym razem.

Lubię barwność i różnorodność horrorów, choć Kostnica pewnie straciła na tym, że czytałem ja tuż po Manitou, a obie opowiadają historie dość rzadko podejmowane w naszym kręgu kulturowym - ok, może w Ameryce.

Drugie podejście do Mastertona i już większość przewidywalne; że będzie o duchach indiańskich i coś zbereźnego. Niemniej dobrze się czyta akcja w pewnym momencie się ładnie eskaluje, jest często przypadkowa i bez ładu i składu ale widać pióro kogoś kto wie jak napisać horror. Niemniej wrócić nie wrócę.

I mam też wątpliwości czy czytać coś jeszcze Autora.

I mam też wątpliwości czy czytać coś jeszcze Autora.

Jak na Mastertona to bardzo przeciętna książka.

Jak na Mastertona to bardzo przeciętna książka.

Książka trzyma w napięciu i fajnie napisana jak na mistrza Mastertona przystało, ale według mnie tytuł ma się nijak do treści.

Krótka i dobra opowieść. Ale, żeby można było coś więcej dodać... to nie bardzo. Pozycja do odhaczenia dla fanów... reszta spokojnie może pominąć.

Słabizna. Trzy gwiazdki daję za pomysł i motyw. Naprawdę ekstra, można by z tego zrobić kawał dobrej książki.
A o Kostnicy: banalna, naciągana, płaska jak deska. Zwykła czytanka pozbawiona klimatu, głębi, sensu. Bohaterowie całkowicie losowo nie wiedzieli co robić, albo wpadali na genialny pomysł okazujący się strzałem w 10 i rozwiązujący kolejne zagadki. Potem trochę akcji rodem z W11 i mamy Kostnicę. Totalnie to wszystko pozbawione sensu. A szkoda, bo historia naprawdę miała spory potencjał. A to Golden Gate... śmiechu warte. Za to jeszcze uciąłem gwiazdkę z tych trzech, które dałem za sam pomysł.
Szkoda, naprawdę szkoda.

Można by rzec: szybko, zwięźle i na temat. Książka na jeden wieczór, krótka, nie zbyt straszna.

• Horror
  • Graham Masterton