Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Rebis
Charnel House
horror
joly_fh

Któregoś dnia do wydziału sanitarno-epidemiologicznego w San Francisco przychodzi pewien staruszek i skarży się, że jego dom... oddycha. Wkrótce do szpitala trafia młody mężczyzna, który oddycha w ten sam dziwny sposób, i jeszcze inny mężczyzna, który został nieludzko okaleczony. Jane Torresino, dziewczyna pracująca w księgarni, nabiera przekonania, że wszystkie te dramatyczne wydarzenia mają...

Jane Torresino, dziewczyna pracująca w księgarni, nabiera przekonania, że wszystkie te dramatyczne wydarzenia mają związek z pewną indiańską legendą. Akcja nabiera tempa, gdy do San Francisco przyjeżdża indiański szaman i podejmuje wyzwanie demonów.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

onika | 2016-09-12
Przeczytana: wrzesień 2016

Jeśli się nie ma pilnych spraw do zrobienia „na wczoraj”, to „Kostnica” jest do przeczytania „na raz”, zwłaszcza gdy czytelnik należy do wielbicieli horrorów klasy „B”.

Do wydziału sanitarno-epidemiologicznego przychodzi staruszek, który twierdzi, że jego dom oddycha. Inspektor jest początkowo sceptyczny, ale troszkę alkoholu i ciekawski kolega z pracy odpowiednio motywują go do odwiedzenia dziwnej posesji. Więcej nie trzeba, by rozpętało się piekło i by demon z legendy Indian Nawaho próbował przyoblec się w ciało. Zwłaszcza, że dzięki ignorancji wszystkich zainteresowanych uczestników dramatu Kujot dość szybko może skompletować swój oddech, bicie serca i swoją krew. Brakuje tylko skalpu olbrzyma, ale jak demon odnajdzie Niedźwiedzią Pannę, to i tę przeszkodę szybko pokona.

Najistotniejszym elementem tego typu historii są oczywiście bohaterowie, którzy w momencie zagrożenie podejmują najgłupsze z możliwych decyzji, co szybciutko doprowadza opowieść do kulminacyjnego punktu....

Zakręcony Druk | 2015-01-07

Nie wiem co mam sądzić o tej książce. Przez pierwszą połowę, czytając ją w nocy czułam autentyczny strach przechodzący przeze mnie. Napięcie się budowało, a fabuła zaostrzała apetyt na więcej. Niestety druga połowa, jakby się załamała. Cała druga połowa okazała się ot takim czymś fantastycznym niwecząc świetny początek. Mimo wszystko polecam, takie do szybkiego przeczytania.

Victoryette | 2013-12-16

Mroczna, krwawa, przerażająca, porywająca i hipnotyzująca od pierwszej strony! Książkę czyta się jednym tchem, kolejne stronnice lecą na łeb, na szyję i tak przez cały czas, szybko, szybko, coraz szybciej, aż tu nagle...KONIEC! Mniej więcej tak w telegraficznym skrócie wygląda lektura utworu. Czytelnik nawet nie zdąży zauważyć, kiedy dotrze do kresu tej podróży przez zimny i upiorny kostniczy labirynt. Kolejna książka Mastertona, z którą zupełnie odleciałam, przeniosłam się w inny wymiar. Lekturze towarzyszyły niesamowite i niezapomniane przeżycia. Czytałam i czytałam, nawet, gdy zegar wskazywał grubo po trzeciej w nocy! BRAWO! BRAWO! BRAWO!
Ps. Mam nadzieję, że to, co tu zaraz napiszę nie zostanie dwuznacznie odebrane przez członków społeczności "Lubimy Czytać". Chodzi o powiązanie tytułu utworu z jego fabułą. Cóż...wydaje mi się, iż do zadań czytelnika należy ocena treści utworu, która powinna zostać dokonana na podstawie jego lektury, a nie tytułu bądź okładki. Nie do końca...

urika66 | 2011-07-02

"Kostnica" to druga książka Mastertona po którą sięgnęłam. Wybrałam ją ze względu na ciekawy opis. Zaintrygował mnie staruszek i jego dom, który oddycha, pomyślałam, że to musi być coś nowego, coś co chcę przeczytać. Czym prędzej sięgnęłam po książkę i zagłębiłam się w treść. Czyta się szybko i z wypiekami na twarzy, zresztą jak każdą powieść Grahama. Śledzimy losy pracownika wydziału epidemiologiczno-sanitarnego, do którego zwrócił się staruszek z oddychającym domem. Chłopak postanawia przekonać się o tym na 'własnej skórze' i tak zaczynają się mroczne przygody z dziwnym domem, który przygotowywuje co i raz nowe niespodzianki dla niezapowiedzianych gości.
W książce pojawia się fantastyczny wątek, za czym osobiście nie przepadam, gdyż przez to powieść nabiera mniejszej rzeczywistości a w rezultacie mniejszego napięcia podczas czytania. Poza tym nie zauważyłam aby tytuł jakoś pokrywał się z fabułą, nie wiem, może nie dostrzegłam czegoś, po prostu nie widzę powiązania. Jednak...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Mówi się, że Kostnica jest wizytówką Grahama Mastertona. Dostał za nią wyróżnienie literackie, podobnie jak za Tengu. Ktoś, kto zacznie przygodę z horrorem od tej książki, z pewnością poczuje niedosyt. Dlatego przed jej przeczytaniem należy przeczytać kilka horrorów współczesnych autorów, aby ją docenić. Kostnica jest typem horroru, który reprezentuje prawdziwy horrorowy "oldschool". Teraz pokrótce coś o fabule.

John Hayatt jest przeciętnym facetem, przejawiającym objawy poczucia humoru pracownikiem wydziału sanitarno-epidemiologicznego w San Francisco. Jego największym problemem był brak kobiet oraz robaki i szczury, które zamieszkiwały domy amerykanów. Pewnego dnia jego biuro odwiedza starszy mężczyzna, który na zawsze zmieni dotychczasowe życie Johna.

Mężczyzna ten twierdzi, że jego dom ma problem i nie są to ani robaki, ani inne paskudztwa. Twierdzi, że jego dom... oddycha. John postanawia odwiedzić jego dom i na własne oczy przekonać się, że coś jest nie tak. Okazuje się,...

Justyna | 2012-04-15
Na półkach: Przeczytane, Horror, 2012
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Szczerze mówiąc nie zachwyciła mnie ta książka...Historia w niej opisana nie za bardzo przypadła mi do gustu. Były momenty straszne,ale szczerze spodziewałam się czegoś lepszego. W sumie czyta się ją szybko, szczególnie sceny, które rozgrywają się w tym strasznym domu. Później już leci kartka za kartką. Nie pasuje mi tytuł do tej książki i jakoś ciężko mi to było przetrawić. Na pewno dla fanów G. Mastertona będzie to ciekawa pozycja, jednak mnie troszkę ta książka rozczarowała.

pUlla | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Bardzo dobre

Fajna powieść grozy. Nic wielkiego, ale jak ktoś lubi polecam.

electric_cat | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Całość opinii wrzuciłam tutaj:

Kilka lat temu miałam już jedno niefortunne spotkanie z prozą Grahama Mastertona. W bibliotece osiedlowej na półce "horror" wyszperałam "Demony Normandii". Nietrudno się domyślić co tam zastałam. Seks, przemoc, jakieś mumy, które ludziom spokoju nie dają. Ogólnie nie zachwyciło. Nawet skutecznie odrzuciło na wiele lat.
Tylko że kiepsko wyrabiać sobie opinię na temat autora na podstawie jednej przeczytanej książki. Postanowiłam zatem dać panu Mastertonowi jeszcze jedną szansę.

Fabuła książki oparta jest na starej indiańskiej legendzie o kojocim (czy też kujocim. Tłumaczka proponuje archaiczną formę tego słowa) demonie, który smalił niegdyś cholewki do Niedźwiedziej Panny i był niewyobrażalnie zły i okrutny wobec ludzi. Jak to często bywa, został on pokonany przez dzielnego indiańskiego męża, a części jego ciała zostały ukryte.

Jednak zło nie śpi. Do Johna,...

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 01 kwietnia 1998

Graham Masterton potrafi pisać książki dobre, lecz ta jest zaledwie przeciętna. Bohaterowie mają do czynienia z indiańskim demonem, a więc książka traktuje o jednym z ulubionych tematów pisarza, lecz brak tu jakichś literackich fajerwerków lub choćby jakiegoś elementu zaskoczenia. Naprawdę dobry jest w zasadzie tylko początek książki. Im dalej, tym akcja staje się coraz bardziej przewidywalna. "Kostnica" jest zbyt oczywista i często wieje z niej nudą. Ma się wrażenie, jakby autor coś zaczął, ale chciał to jak najszybciej skończyć. Może gdyby książka była bardziej obszerna, autor byłby w stanie trochę bardziej rozwinąć temat, dodać choćby szczyptę strachu, a przez to uczynić temat ciekawym i zainteresować czytelnika. Nic takiego się jednak nie dzieje, a w efekcie mamy średnio ciekawą książkę.

Immortalon | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Szczerze powiedziawszy "Kostnica" jest w mojej opinii jedną z najgorszych książek Mastertona, jakie do tej pory miałem okazję przeczytać. Pierwsza cześć książki zaciekawiła mnie niezmiernie - nawiązania do twórczości Poe'go mogły sugerować, że opowieść ta idzie we właściwym kierunku. Jednakże później było znacznie gorzej. "Kostnica" bowiem jest kolejną książką w dorobku tego pisarza, w której mamy do czynienia z powtarzającym się motywem "indiańskiego demona". Znowu zaprezentowana zostaje nam niszczycielska siła budzącego się do życia demona, znowu mamy starego indiańskiego szamana snującego swoje legendy i znowu mamy indiańską magię.
Generalnie rzecz biorąc książkę mogą przeczytać osoby, które dopiero co zaczynają przygodę z tym pisarzem oraz fani twórczości Mastertona. Fanom dobrego horroru, którzy już mieli styczność z książkami tego brytyjskiego autora (cykl "Manitou"), a którzy za nim nie przepadają, polecam sięgnąć po coś innego.