Tengu

Wydawnictwo: Rebis
Tengu
demon, zemsta, śmierć
horror

Pełna napięcia opowieść o demonicznej zemście nuklearnej.
Opowieść o demonicznej zemście... W potwornie zniekształconym ciele Kappy kryje się straszliwa śmiercionośna moc, która sprawia, że na Kalifornię spadają najokrutniejsze japońskie demony. Bedzie to pierwszy krok w kierunku całkowitego zniszczenia Ameryki. Tylko jeden człowiek zna plany Kappy. Czy zdoła go powstrzymać...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Jest to powieść o demonicznej zemście nuklearnej. Dosłownie. Pierwsze zdanie powieści nie tylko przykuwa uwagę, ale i udowadnia, że Masterton pozostanie mistrzem grozy: Gdy budzik Sherry Cantor zadzwonił o 7:27 rano, 9 sierpnia, pozostały jej jeszcze dwadzieścia trzy minuty życia. To jedna z najlepszych powieści Brytyjczyka.

Rozdział pierwszy opisuje życie młodej dziewczyny, który zbliża nas do niezwykle brutalnej i nieuzasadnionej jej śmierci. Zastanawiał się może ktoś z Was jak do ataku atomowego podchodzą dzisiaj Japończycy? Czy wybaczyli Amerykanom?, czy może cały czas przygotowują zemstę, którą większość ludzi uznałoby za niewyobrażalną? Masterton zadał sobie to pytanie i zmienił historię - przyczyny zrzucenia bomby atomowej. Zrzucenie bomby atomowej miało na celu zniszczenie tajnej broni Japończyków, która mogła przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę. Broń niezniszczalną, demoniczną.

Osoby, które są odpowiedzialne za ataki wciąż żyją, a ich życie jest niekończącym się...

Arturo | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Być może ocena odrobinę zawyżona, ale książka ogólnie bardzo wciągająca, w starym stylu. Niestety ostatnie 50 stron to równia pochyła w kierunku coraz bardziej wątpliwej autentyczności głównych bohaterów jak i nierealnych, nieadekwatnych motywów postępowania. Chyba jednak odrobinę więcej potrzeba niż kilka zdań by z młodego hipstera zrobić nieustraszonego młodszego brata Rambo.

Xaravald | 2017-06-14

Gdy wejdziemy do pierwszego lepszego sklepu z książkami i rzucimy hasło "Horror", usłyszymy w odpowiedzi dwa nazwiska. Stephen King, autor że tak powiem kultowy, drugim nazwiskiem zaś będzie właśnie Graham Masterton. I mówię to z własnego doświadczenia!

Pierwszy raz otarłem się o to nazwisko gdy poszukiwałem książek podobnych do twórczości Lovecrafta. Wtedy to na wikipedii pokazał mi się zbiór książek Mastertona ze słynnym Manitou na czele. Powiedziałem sam do siebie, że kiedyś coś od niego przeczytam. Przypadek sprawił, że w moje ręce trafiła książka, zatytułowana "Tengu", autorstwa właśnie Mastertona.

Choć na początku czytało się źle, zbyt rozległe opisy całkiem nieznaczących faktów na kilku pierwszych stronach niemal nie zniechęciły mnie do dalszego czytania, później akcja się rozkręciła i to już do szalonego tępa.

Książka była po prostu dobra. Dostałem to czego właśnie oczekiwałem, czyli krew, flaki, brutalność i amoralny seks. Do tego sama fabuła była zwodnicza do samego...

Anna | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Książkę znalazłam ostatnio w jednym z pierwszych i bardzo starym antykwariacie w Łodzi na ul. Targowej . Za całe 2 zł :) Zaciekawiła mnie ponieważ styczność z Mastertonem miałam nie raz – co prawda duuuuużo wcześniej przed książkami Stephena Kinga – ale ta pozycja jakoś mi umknęła .

Graham Masterton obok Stephena Kinga uznawany jest za jednego z najbardziej lubianych oraz czytanych autorów horrorów. Powieść TENGU powstała w 1983 roku i obecnie doczekała się już 5 wydań w Polsce. Jest to powieść o demonicznej zemście nuklearnej. Tengu to mityczne japońskie demony, często przewijające się w tamtejszym folklorze. U autoRA stają się one elementem szalonego planu tajemniczego Kappy. Tylko jeden człowiek w Ameryce może zrozumieć, co kryje się za makabrycznym morderstwem wschodzącej gwiazdki Hollywood i zagrozić śmiercionośnemu planowi zemsty.Powieść „Tengu” Grahama Mastertona to dobrze napisany thriller z elementami horroru, gdzie groza (demony starożytnej Japonii ) mieszają się z...

Grahamie Mastertonie! Nie takiego zakończenia się spodziewałam! Zawiodłam się. Ale jak to mówią zawsze musi być ten pierwszy raz. Chociaż z drugiej strony, śmierć to czasami najlepsze rozwiązanie.

BlueCarmen | 2017-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2017

Tengu to wielowątkowa historia z próbą wyrównania rachunków za II wojnę światową w tle. Już dawno nie czytałam książki, która jednocześnie podłamywałaby mnie, ale nie na tyle, by wzbudzić jakąś szerszą gamę negatywnych uczuć, które przekładałyby się na potok przekleństw z moich ust. Ta książka w większości jest po prostu bardzo przeciętna i ciężko żywić wobec niej jakiekolwiek emocje.

Masterton sili się na kreację kilku nie najgorzej przedstawionych, odróżniających się od siebie nawzajem postaci, których nijak nie da się polubić. Znienawidzić też się nie da. Jak na przeciętne czytadło, którego spodziewałam się trochę bardziej niż dobrej lektury Tengu jest bardzo nijaką powieścią. Owszem, gdy mowa o scenach akcji, faktycznie coś można "dostrzec", leje się trochę krwi, padają serie strzałów, ale co z tego, gdy kompletnie mnie nie obchodzi, kto przeżył a kto nie, bo los wszystkich postaci jest mi dokładnie obojętny.

Również więcej jest w powieści swego rodzaju materiału nadającego...

ulfjkl | 2016-12-30

Jestem zachwycona faktem, że każda powieść Mastertona jest tak diametralnie różna od reszty. Może nie zawsze różni się miejscem akcji, ale motyw jest zawsze inny i do perfekcji opracowany: a to nadprzyrodzone siły lasu, a to wiejskie obrzędy, rosyjska mafia, czy jak teraz...japońskie demony. Coś absolutnie wspaniałego. Właśnie dlatego tak uwielbiam książki tego pisarza.
No i cóż, brak przesłodzonych happy endów też wpływa przychylnie na mój odbiór jego dzieł.

morothierou | 2016-12-17

przerażający powrót do przeszłości
i "powrót do przyszłości"

Roman Dłużniewski | 2016-12-16

To kolejne badziewie w mojej bibliotece. Sam nie wiem skąd się tyle tego u mnie wzięło. Zemsta za przegraną wojnę. Jacyś dzicy ludzie-demony-mordercy. Zdecydowanie odradzam.

To najlepsza powieść Mastertona, jaką czytałem.