Kat Warszawy

Wydawnictwo: Wołoszański
9788361232032
historyczna

Kat Warszawy to książka wstrząsająca. Każde jej słowo poparte jest rzetelnymi badaniami, ma potwierdzenie w dokumentach i relacjach świadków. Autor jest Szwedem, nie można mu więc zarzucić, że traktuje opisywane wydarzenia z osobistym zaangażowaniem. z jego pracy wyłania się obraz obiektywny tym bardziej przerażający. Generał Heinz Reinefarth czarnymi zgłoskami zapisał się w historii Powstania Warszawskiego. Dowodził grupą bojową, utworzoną w celu likwidacji powstania, która od 5 sierpnia1944 roku, dzielnica po dzielnicy, bezwzględnie zwalczała oddziały Armii Krajowej. Ale katem Warszawy nazwano reinefartha nie za żołnierskie zmagania, ale za ślepe wypełnianie rozkazu Hitlera: Warszawę należy zrównać z ziemią, a jej mieszkańców wybić do nogi.

| 2011-08-05
Przeczytana: lipiec 2009

Warta polecenia, bo napisana bez polsko-narodowego zadęcia biografia gen. Heinza Reinefartha. Można więc z niej dowiedzieć się wielu interesujących faktów, m.in. tego, że powstańcy nie zawsze zachowywali się zgodnie z prawem miedzynarodowym oraz że nie wszyscy Niemcy akceptowali masakrowanie cywilnych mieszkańców Warszawy. Ale nie tylko o Powstaniu opowiada nam Sennerteg. Wiele miejsca poświęca początkom kariery tytułowego bohatera w rosnącym w potęgę ruchu narodowo-socjalistycznym, a także powojennym dziejom Niemiec i karierom, jakie często robili byli naziści, problemom, jakie stwarzało rozliczenie się z przeszłością w obu państwach niemieckich. Dla miłośników historii lektura obowiązkowa.

Pio | 2011-08-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011