Himmler i jego bracia

Wydawnictwo: Wołoszański
Brüder Himmler : eine deutsche Familiengeschichte
biografia, wspomnienia, SS,
historyczna

Himmler i jego bracia to niemiecka historia rodzinna i niezwykła, osobista opowieść o konfrontacji z nazistowską przeszłością własnej rodziny. Autorka opowiada historię swoich najbliższych, którzy nie mieli współczucia dla prześladowanych, natomiast akceptowali panujące stosunki polityczne. Takie podejście mieli przyjaciele, żona, szwagier i kochanka Heinricha Hedwig Potthast. Dokonując tego niezwykłego rozrachunku z przeszłością autorka korzystała z wielu niepublikowanych listów i prywatnych dokumentów z rodzinnych archiwów, tym samym wypełniając istniejące luki w dotychczasowych badaniach historycznych. Na przykładzie „zwykłej”, niemieckiej rodziny Himmlerów widać wyraźnie sieć zbrodni, w którą wplątanych było na różne sposoby i w różnym stopniu wielu Niemców. Heinrich Himmler mógł liczyć na zrozumienie swoich bliskich. Jego bracia i ich żony nie ponoszą odpowiedzialności za jego zbrodnie można im tylko zarzucić brak sprzeciwu.

pierzok | 2015-03-14
Na półkach: Historia, Przeczytane