Dwaj jeźdźcy Apokalipsy. Stalin i Hitler: biografia porównawcza

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Jakimi drogami Stalin i Hitler dążyli do władzya Kim byli w życiu prywatnyma Jak wzajemnie się traktowalia Jakimi metodami i środkami osiągnęli swoje celea Co po sobie pozostawilia To pytania, na które czytelnik znajdzie odpowiedź w tej książce, której bohaterami są twórcy największych w dziejach systemów totalitarnych.

Aga CM | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

To już drugie wydanie książki "Dwaj jeźdźcy Apokalipsy. Stalin i Hitler: biografia porównawcza". Moim skromnym zdaniem okładka i tytuł zostały idealnie dopasowane do treści. To obszerna i mistrzowska podwójna biografia największych potworów ubiegłego stulecia. Niekrasz sprawnie pisze o życiu dwóch osób równolegle. W kolejnych rozdziałach analizuje jak każdy z nich osiągał swe własne szalone cele.

Najbardziej fascynujące w tym podejściu jest ukazanie podobieństw, ale także ich filozoficznych, taktycznych i osobistych różnic. To naprawdę wciągająca książka i to na tyle dobrze napisana, nie jesteśmy w stanie przerwać lektury w trakcie, wręcz byłam zauroczona ich losami. Autor zgrabnie kreśli główne różnice między dwoma dyktatorami odnalezione w ich osobowości. Jednak nawet po tych wszystkich istotnych różnicach stopień ich podobieństw jest niezwykły i przerażający. Książka ukazuje również życie dwóch mężczyzn w kategoriach ludzkich i historycznych, dokumentując to, jak udało im się...

alulaborealis | 2015-05-26

Kawał dobrej biografii porównawczej, rzuca światło na nowe fakty, które łączą się w całość. Jeszcze chyba nigdy ci dwaj najwięksi zbrodniarze nie byli tak do siebie podobni. W książce znajduje się o wiele więcej informacji niż w zwykłej Wikipedii i to daje jej niewymierną wartość.

McGreg | 2016-09-29
Przeczytana: 31 grudnia 2016