Litzmannstadt Getto Ślady

Przewodnik po przeszłości Okładka: miękka; Rok wydania: 2004;

Ela | 2015-04-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Kompendium wiedzy o Litzmannstadt getto dla początkujących. Zawiera podstawowe informacje, kalendarium najważniejszych wydarzeń oraz szczegółowy przewodnik po getcie. Autorka zabiera czytelnika na wycieczkę, podczas której oglądamy fragmenty getta – ulice, place, cmentarze, budynki, urzędy, instytucje, całe kwartały. Poznajemy też historię obozu cygańskiego oraz obozu dla dzieci polskich. Książka uzupełniona jest nie tylko zdjęciami, ale i arcyciekawymi fragmentami z kroniki getta oraz dzienników, reportaży, pamiętników, wspomnień i wierszy tworzonych przez więźniów Litzmannstadt getto.

Czego brakuje? Przede wszystkim ogólnej mapy getta. Są wprawdzie fragmenty planów Łodzi z zaznaczonymi opisywanymi obiektami, ale mapki te są często błędnie orientowane więc osoby, które nie znają miasta tylko zdezorientują. Brakuje także wzmianek o kilku ważnych obiektach mieszczących się na terenie getta np. kościoła pw. Opatrzności Bożej (w getcie – magazyn), resortu przy ul. Urzędniczej 11...

Luki9541 | 2016-05-22
Przeczytana: styczeń 2015