Podstawy rachunkowości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Rachunkowość jest nauką stosowaną, której przedmiotem jest badanie procesu gospodarczego oraz jego skuteczności. Rozwój rachunkowości wiąże się z rozwojem kapitalizmu, kiedy z gospodarstw domowych wyodrębniła się działalność zarobkowa w formie przedsiębiorstw. We współczesnej gospodarce rynkowej każdy prowadzący działalność gospodarczą mierzy jej efekty, wycenia zasoby majątkowe, kalkuluje koszty i przychody, wykorzystuje w tym celu reguły postępowania wypracowane w toku wielowiekowych praktycznych zastosowań rachunkowości. Celem opracowania jest dostarczenie podstaw wiedzy o przedmiocie i podmiotach rachunkowości. Zakres tematyczny obejmuje: *zadania, funkcje, metody i zasady rachunkowości wypracowane przez stulecia w kręgu cywilizacji europejskiej *Próbę harmonizacji rozwiązań ewidencyjnych i sprawozdawczych w skali regionalnej (Dyrektywy EWG) i światowej (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości), wynikających z potrzeby porównywalności informacji na rynku międzynarodowym *rolę krajowych regulacji prawnych rachunkowości, często uwarunkowanych systemem własnościowym i zarządzania danego kraju.