Wielka wojna z czarną flagą

Okładka książki Wielka wojna z czarną flagą Wiktor Zawada
Okładka książki Wielka wojna z czarną flagą
Wiktor Zawada Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie Cykl: Kaktusy (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kaktusy (tom 2)
Wydawnictwo Lubelskie
1968-01-01
1968-01-01
II wojna światowa Zamość okupacja

Drugi tom serii o KAKTUSACH, czyli świetna lekcja historii dla młodzieży, ale i dla dorosłych. Wiktor Zawada wykreował bardzo silne charaktery, a ich przygody, choć czasem mogą wydawać się wręcz absurdalne w realiach wojennych - to są wyjątkowo celnym przeniesieniem walki o wolność dorosłych.
WIELKA WOJNA Z CZARNĄ FLAGĄ opisuje trzeci rok okupacji, a drużyna Kaktusów musi poradzić sobie ze zdradą, z niesprawiedliwością i z brutalnym agresorem. Ta książka, to fikcja - ale fikcja, która się zdarzyła... w wersji bardziej przerażającej. Mimo jednak lżejszego tonu - tej opowieści nie można posądzić o choćby najmniejsze banalizowanie wojny. Mamy tu prawdzie emocje, prawdziwe cierpienie i prawdziwą moralność - honor w tej historii nie jest tylko słowem.
Bardzo cenię tę serię - został mi do nadrobienia jeszcze tom trzeci. Uważam, że pokazana tu współpraca, przyjaźń, jedność, determinacja, którą widać w małych rzeczach, czasem w drobnostkach - sprawia, że człowiek zaczyna rozumieć, czym jest patriotyzm i prawdziwa odwaga.
W tej części nasza ekipa stanie oko w oko z Hitlerjugend i będzie to starcie pamiętne. Czy pokonają wroga? Czy pozostaną sobą, pomimo rozmaitych rozczarowań - a może rozczarowanie przekują w złoto? Skąd wezmą nadzieję, w świecie pozbawionym nadziei? Ach! I humor! Przecież humor jest tu czynnikiem wiodącym, który pozwala z zachwytem przewracać stronę po stronie.
Książka została fantastycznie wydana. Piękna tasiemka jako zakładka, twarda okładka, klasyczna spójność, eleganckie szycie i oczywiście ilustracje Ludwika Paczyńskiego, które to ilustracje w swej prostocie są karykaturalnym i celnym odbiciem wojennej rzeczywistości.

za wolność! za Polskę!
8/10
tom 2
KAKTUSY
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Literatura świetna,interesująca opowiada o "Kaktusach z Zielonej Ulicy" akcja toczy w Zamościu,ukazana na tle wydarzeń drugiej wojny światowej.
Historia ciekawa,zaskakująca,trzymająca w dobrym napięciu.Dynamiczna akcja z dobrym humorem.Czyta się fajnie.

świetna!

świetna!

Kaktusy z Zielonej ulicy, Wielka wojna z czarną flaga i Leśna szkoła strzelca Kaktusa to cudowne książki, które pozwoliły mi pokochać czytanie i które mnie ukształtowały. Dzidek to mój bohater. Do tego w wydaniach z lat 70tych fantastyczne ilustracje, które kalkowałem i kolorowałem. Piękne książki dla dzieci, przykład jak pisać o czasach najtrudniejszych z trudnych.

Tytuł może się trochę kojarzyć z czymś w rodzaju harcerskich podchodów, zaś okładka na pierwszy rzut oka sugeruje po prostu zbiorową "chłopacką" bójkę, czyli to, co taki na przykład francuski Mikołajek skwitowałby radosnym i entuzjastycznym "Świetnieśmy się bawili".

Nic bardziej mylnego. Chociaż głównym wątkiem "Wielkiej wojny..." faktycznie są potyczki i utarczki zamojskich Kaktusów z oddziałem Hitlerjugend, bardzo szybko przestają to być błahe figle, jakie dzieciaki z Zielonej ulicy płatały jeszcze niedawno znienawidzonym Niemcom. Wojna trwa już 3 lata i w tym czasie Kaktusy zdołały wydorośleć i zmądrzeć na tyle, by zrozumieć, że gra toczy się już nie o prymat na boisku czy prawo do zabawy nad rzeką, ale wręcz o życie swoje i najbliższych.

Kontynuacja losów Kaktusów, poważniejsza, dojrzalsza i po prostu lepsza od pierwszej części, znacznie głębiej wprowadza młodych czytelników w tematykę okupacji. Zawada nie epatuje nadmiarem okrucieństwa ale też otwarcie pokazuje potworności tamtych dni. Zatem codziennym koszmarem zamościan (a w domyśle: wszystkich Polaków) są już nie tylko braki żywności czy godzina policyjna. Wysiedlenia, przymusowe wywózki do Rzeszy na roboty, aresztowania i brutalne przesłuchania, łapanki, wywózki do obozów, przypadki mordowania ludzi tylko dla własnego widzimisię, a także eksterminacja ludności żydowskiej - to okupacyjna codzienność, którą czytelnicy przeżywają wraz z bohaterami książki.

Znakomitym pomysłem wydało mi się wprowadzenie do fabuły wątku Romka Modraka, chłopca, którego ojciec został folksdojczem - jak to zwykle neofici, wyjątkowo oddanym Hitlerowi. Pomimo błagalnych próśb syna, zapisał go na siłę do Hitlerjugend i zmusił do bycia Niemcem. Zrozpaczony chłopiec w głębi duszy czuje się Polakiem, brzydzi się bestialstwem i nieuczciwością HJ, ale musi okazywać posłuszeństwo, by nie narazić się na karę zarówno ze strony przełożonego w organizacji, jak i własnego ojca. Jednak najgorsze jest poczucie winy i wstyd wobec dawnych kolegów, którzy teraz mają go za zdrajcę i wroga. Świetnie naszkicowany portret bezradnego, osamotnionego i nieszczęśliwego dziecka.

Ponure zakończenie tego tomu jest przygotowaniem do tego, co było chyba najstraszliwszym znakiem owej wojny i co we mnie, oczytanej przecież i "otrzaskanej" z tematem, wzbudziło dreszcz prawdziwej grozy...

Jedna z ulubionych lektur młodości. Wojna niby na wesoło, ale jednak na poważnie. Nieszczęsny Romek. I wredny Hans Teufel. Czytajcie!!

Jedna z tych książek, która opowiedziała mi o wojnie, gdy byłem mały. Nie nastraszyła, nie przeraziła - opowiedziała. I kazała myśleć.

Czytałem w dzieciństwie i bardzo mi się podobała, chociaż z pewnością nie były to "Kamienie na szaniec", ale jednak można znaleźć wspólny element. Bowiem w obydwu było wiele opisów działań bardzo młodych ludzi - harcerzy przeciwko okupantowi. Jednak tutaj ograniczono się do tych działań, a zwłaszcza konkurowaniu z dziecięcą konkurencją wroga czyli tytułową "Czarną flagą". Trudno mi już dzisiaj weryfikować jakość tego humoru i jakie miał walory wychowawcze, ale fajnie się czytało.

Moje pierwsze (jako dziecka) zetknięcie z tematem wojny w literaturze i bum! rewelacja! Wojenne losy widziane oczami dzieciaków z zamojskiego podwórka, które z tragedią dorosłego świata borykają się na własny, dziecinny sposób. Dziecinny nie znaczy gorszy czy głupszy. Książka bawi i wzrusza, pozwala przeżyć tamte trudne czasy bez zbytniej martyrologii, ale z łezką oku i drżeniem serca. Pokochałam łobuzy z Zielonej ulicy i jeszcze nie raz do nich wrócę :) Polecam!

Jedna z książek, którą czytałam w dzieciństwie z wypiekami na twarzy i pamiętam te emocje do dziś. Dziecięce zabawy z wojną w tle... Kupiłam ostatnio na allegro z myślą o moich synach, może za kilka lat przeczytają.

• Z dzieciństwa
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Literatura młodzieżowa
  • Wiktor Zawada
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Wielka wojna z czarną flagą