Być jak Erica

YA!
2016-08-18
2016-08-18
Małgorzata Koczańska
dzieciństwo kłamstwo kradzież dla młodzieży marzenie mistyfikacja młodzieńczy bunt nadzieja nastolatka poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia samotność

Księżniczka i żebraczka

Polecam

Polecam

Ciekawa pozycja - literatura młodzieżowa z kryminalnym wątkiem...

Erica Silverman zaginęła trzynaście lat temu...
I nagle pojawia się dziewczyna, która twierdzi, że jest tą poszukiwaną, nieupilnowaną przez ochroniarza bogatą córką inżyniera lotnictwa, porwaną z przedszkolnego placu zabaw...
Kim jest nastoletnia Violet, która podszywa się pod jasnowłosą Ericę, co chce uzyskać, kto pomaga jej w oszustwie? Uda jej się ten wielki spektakularny przekręt?
Sprawdźcie sami - bardzo ciekawa historia!

Ciekawa pozycja - literatura młodzieżowa z kryminalnym wątkiem...

Erica Silverman zaginęła trzynaście lat temu...

Violet całe życie się szykowała do tego przekrętu, żeby zostać Ericom. Erica jest córką bogaczy i już przed Violet były dwie dziewczyny i zostały. Jednak Violet może się udać, bo ma te same geny.

Książka nie była zła, bo fajnie się przy niej bawiłam, jednak zakończenie nie zrobiło na mnie Wow. Historia bardzo mnie wciągnęła, jednak brakowało mi czegoś.

Była napisana przyjemnie, z tym problemu nie było, jednak zakończenie mnie się nie podobało, oczekiwałam czegoś innego. Nie mówię, że ta książka jest zła, ale jak ktoś nie czytał taki typu książek, to ta będzie w sam raz na początek. Bo jak ktoś już czytał to może być za ze słabą.

Instagram @zaczytana_dziewczyna18

Była napisana...

Erica była dumą i radością swoich rodziców. W wieku czterech lat została porwana. Nie pojawiło się żądanie okupu. Nie pozostał żaden ślad. Policja po kilku latach była zmuszona przerwać poszukiwania. Każde z rodziców próbowało sobie poradzić z tą tragedią na swój własny sposób.
I tak upływa trzynaście lat.
Siedemnastoletnia Violet jest gotowa na wiele, aby stać się tą zaginioną dziewczynką.Ta sama grupa krwi, dzięki operacjom plastycznym - identyczna twarz, nawet DNA jest jednakowe.
Przekonanie wszystkich, że jest Ericą - to będzie rola jej życia. Trzeba tylko pamiętać o celu. Zatem kurtyna w górę.
Przedstawienie czas zacząć, przecież i tak Violet jest marionetką; dziewczyną stworzoną z kłamstw, nazywaną przez innych "Fałszywką."
Tutaj opowieść się rozgałęzia.
Coś jest prawdą, coś jest kłamstwem.
Jeden niewłaściwy gest, jedna para zbyt uważnych oczu i oszustwo może zostać odkryte.
Do literatury młodzieżowej podchodzę trochę jak "do jeża", nie mając zbyt dużych wymagań ani oczekiwań.
Jakież było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że ta książka jest naprawdę dobra. Jest sensacja, jest intryga i tajemnica. Wszystkie te elementy wzbudzają ciekawość i powodują, że trudno oderwać się od fabuły.
Od początku miałam swój własny pomysł na zakończenie tej historii.
Byłam pewna, że prawdziwa Erica żyje i wróci do domu. Przez całą książkę liczyłam na konfrontację.
Nie mogę napisać, czy moje przypuszczenia były właściwe, ale mogę zapewnić, że zakończenie naprawdę jest ciekawe.
Fani thrillerów i krwawych kryminałów mogą czuć się lekko zawiedzeni, ale ja jako miłośniczka wszelkich psychologicznych aspektów ( dualizm postaci, studium przypadku),jestem usatysfakcjonowana w pełni.
Tym bardziej jeśli okazuje się, że
nawet w czarnej duszy potrafi tlić się dobro. Trzeba je tylko zauważyć i wydobyć na zewnątrz 🖤♥️

I tak upływa trzynaście lat.
Siedemnastoletnia Violet jest gotowa na wiele, aby stać się tą...

Książka jest dość ciężka, ale myślę że warto ją mieć w swoich ,,przeczytanych". Zapada w pamięć i pokazuje że zły charakter też ma uczucia.

Opisując całość fabuły mogłabym rzec "typowa młodzieżówka" ale z drugiej strony.. bieg akcji, spryt, logika i wszystkie inne czynniki zawarte w tej oto powieści dają przedsmak thilleru. Kupiłam ją dosyć dawno, i ostatnio spoglądałam na książki, które mam jeszcze do przeczytania. Jednakże sama okładka oraz fabuła zrobiła swoje. Autorka perfidnie daje do zrozumienia czytelnikowi, że nie da się ukryć kłamstwa. Że przypadki nie istnieją. Robi sieczkę w głowie. Plącze wątki, które potem się łączą ze sobą. Musiałam przy tej książce wytężyć czasami umysł, aby zrozumieć pewne wątki. Fajne jest to, że fabuła jest podzielona na rozdziały. Nazwy rozdziałów dają do myślenia. Wielkie WOW! Czasami miałam wrażenie, że to było realistyczne. Ale potem wracałam do świata bohaterów i żyłam wraz z Violet...

Tytułowa Erica to dziewczynka pochodząca z zamożnej rodziny Silverman, w wieku 4 lat zostaje uprowadzona i do dziś pochodzi za osobę zaginioną.
Nasza główna bohaterka to Violet, nastolatka i wychowanka Sala jednego z największych oszustów w Vegas, która wie co stało się z Ericą.
"Być jak Erica" to historia dziewczyny, która nie miała łatwego dzieciństwa, właściwie całe życie Violet sprowadza się tylko do jednego, ma ona stać się Eriką, odegrać rolę do której przygotowywana była od najmłodszych lat. Wrócić po kilkunastu latach, wejść w stare życie dziewczynki, zdobyć znajomych i zaufanie panny Silverman, by finalnie ukraść niesłychanie drogocenny obraz, który ma zapewnić jej i przybranemu ojcu fortunę.

Przez całą tę sytuację Violet nie wie do końca kim tak na prawdę jest, ma ona dwie osobowości które cały czas ze sobą walczą. Dzięki narracji pierwszoosobowej możemy wczuć się w tę walkę, a to sprawia, że książkę czyta się z zaciekawieniem.
Jeśli lubicie takie historię i jesteście ciekawi kto wygra w pojedynku Violet vs. Erica koniecznie sięgnięcie po tę powieść😉

Bardzo ciekawa książka. Inna niż typowe historie młodzieżowe - warto ją przeczytać i poznać świat Violet.

Polecam!
7,5/10

Chętnie przeczytałabym drugą część :-)

Polecam!
7,5/10

Chętnie przeczytałabym drugą część :-)

"Być jak Erica" Michelle Painchaud znalazłam na półce w bibliotece i w sumie bez głębszego analizowania wzięłam ją do domu. To bardzo dobry sposób na znajdowanie sobie przyjaciół w świecie literackim. Bo najlepiej czyta się książki, o których nic się nie wie i wobec których żadnych oczekiwań się nie ma.

Powieść ta jest ogólnie zwykłą młodzieżówką z uroczym wątkiem romantycznym i skomplikowaną przyjaźnią. Znaczy byłaby, gdyby nie punkt wyjściowy tej historii.
A mianowicie - Violet nie jest Ericą,
a Erica nie żyje.
Nasza główna bohaterka jest oszustką, złodziejką, która podszywa się pod zaginioną przed laty dziewczynkę pochodzącą z bogatej i dobrze sytuowanej rodziny, aby okraść jej matkę. A przecież pani Silverman wierzy, że dziewczyna naprawdę jest jej ukochaną, cudem odnalezioną córeczką!

Intryga, przestępcze szkolenie Violet, jej przyszywany ojciec i moralne starcie dwóch dziewczyn żyjących w jednym ciele, to sprawy poprowadzone w książce brawurowo. Był dreszczyk emocji, była niepewność sytuacji i wiele złudnych nadziei, które przeżywali bohaterowie, a ja przy okazji.

Kryminalna i psychologiczna część fabuły jest tu jednak tylko czymś w rodzaju bardzo ważnej podszewki, która będzie zawsze wystawać spod materiału i przywracać czytelnika(i Violet) do rzeczywistości.
Ale główną częścią fabuły "Być jak Erica" jest życie domowe i szkolne, nawiązywane przyjaźnie i pierwsze zauroczenia głównej bohaterki, która znalazła się w obcym, nowym świecie i w cudzym życiu.

Naprawdę ta książka zawiera cudowne postacie drugoplanowe.
Zaczynając od kruchej, a przecież tak silnej pani Silverman, która radziła sobie z tyloma ciosami, spadającymi na nią po kolei. I tym gorszymi, że dającymi fałszywą nadzieję! A kończąc na chłopaku, który mógłby być dla Violet bratem.
Główna bohaterka nie jest w tej książce jedyną osobą, której życie się zmienia, która ma problemy. Bo każda z występujących tu postaci ma własną historię, własne perypetie, które są węższej lub szerzej opisane, ale występują, a to takie rzadkie w młodzieżówkach!

A na koniec jeszcze miałam ciągłą niepewność, jak się to skończy. Prawdziwy rollercoaster! Nie mogłabym być bardziej skonsternowana tym jak to się skończyła, choć jestem też zadowolona.

Muszę powiedzieć, że większą satysfakcję z lektury "Być jak Erica" miałabym tylko, gdybym dowiedziała się, że będzie jakaś druga część. Bardzo bym tego chciała.

Polecam,
naprawdę świetna i wcale nie zwykła młodzieżówka.

Powieść ta jest ogólnie zwykłą młodzieżówką z uroczym wątkiem...

To była naprawdę dobra młodzieżówka, choć dość schematyczna. Ale to co w niej najlepsze to bohaterowie. Violet vs Erica. Naprawdę świetnie się czytało to jak te dwie postacie walczyły w jednej osobie. Autorka świetnie poprowadziła ten wątek. Pozostali bohaterowie też są naprawdę ciekawi. Polubiłam ich, zbunotwaną Taylor, geniusz Jamesa, przyjaciółeczki Cass i Meril, oraz Pani Silverman. Jedyne co mi sie nie podobało to końcówka, ale o tym wspomnieć nie mogę. Jeśli macie ochotę na młodzieżówkę, z świetnie wykreowaną główną bohaterką, trochę intryg i oszustw, ale także o poszukiwaniu własnej tożsamości i moralności, to serdecznie polecam.

• 2016
  • Biblioteka