Szukam Cię, Zoe

Okładka książki Szukam Cię, Zoe Alyson Noël
Okładka książki Szukam Cię, Zoe
Alyson Noël Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2017-04-26
2011-02-15
Łukasz Małecki
śmierć tęsknota pamiętnik

Książka miła, przyjemna, lecz nie wybitna. Ciekawy pomysł na fabułę. O dziwo, czytanie jej zajęło mi parę dni.
Długie wpisy z pamiętnika Zoe bardzo mnie irytowały. Nie mogłam też zrozumieć paru zachowań Echo, które dla mnie, nastolatki, wydały się bardzo nienaturalne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeszcze rok temu Echo miała siostrę o imieniu Zoe. Świat był lepszy i miał więcej barw. Dziś nie ma już Zoe i wszystko stało się szare i pozbawione radości. Mężczyzna, który przyczynił się do jej śmierci za kilka miesięcy ma zostać skazany. Echo czasami nienawidzi siostry za to, że ta ją zostawiła. Za to, że rodzice stali się nadopiekuńczy i ciągle się kłócą o to, które z nich bardziej zawiniło. Wszyscy w szkole wiedzą, co przydarzyło się jej rodzinie. Patrzą na nią z politowaniem i szepczą po kątach. Pewnego dnia chłopak jej siostry daje Echo pamiętnik zmarłej dziewczyny. Pozostaje kwestia czy wypada czytać czyjeś prywatne wpisy?

Fabuła wydawała mi się naprawdę interesująca, jednak od samego początku nie mogłam się wciągnąć. Książka nie jest długa, dlatego myślałam, że przeczytanie jej zajmi mi kilka godzin, jednak okazało się, że czytałam ją przez kilka dni.

Tak naprawdę dopiero pod koniec się wciągnęłam, może dlatego, że dopiero wtedy coś się zaczęło dziać. Wtedy rzeczywiście książka mi się spodobała, bo mnie wciągnęła nietypową fabułą i zwrotami akcji.

Szkoda, że takie coś otrzymujemy dopiero pod koniec, bo pewnie wiele osób nie doczyta do końca, przez dość słaby początek i środek.

Książka porusza poważne tematy: radzenie sobie z żałobą oraz coś co bardzo mi się podobało, czyli niepotrafienie znaleźć własnego ja w tym wszytskim. Dla tych tematów polecam.

Książka autorstwa Alyson Noel pt. Szukam Cię, Zoe opowiada o nastoletniej Echo, która wciąż nie pogodziła się ze śmiercią swojej siostry Zoe mimo, że od tej tragedii minął rok. Echo bardzo mocno odczuwa brak starszej siostry, a rodzice są zrozpaczeni - matka musi zażywać pigułki szczęścia, aby normalnie funkcjonować. Niespodziewanie były chłopak Zoe - Marc - daje Echo należący do niej pamiętnik . Nastolatka bardzo chce go przeczytać, żeby poznać prawdę o życiu Zoe. Jednak okazuje się, że wcale nie znała siostry tak dobrze, jak jej się wydawało...
Szukam Cię, Zoe czyta się bardzo szybko. Muszę przyznać, że wciągnęłam się w samą treść książki, jednakże stwierdzam, że jakoś bardzo mnie nie powaliła. Od początku nie spodziewałam się po niej czegoś wielkiego, ale uważam, że sześć gwiazdek jej się należy, ponieważ książkę czytało się przyjemnie, a także pomysł na akcję był ciekawy.

Szukam Cię, Zoe Alyson Noel opowiada o nastoletniej Echo, która musi zmierzyć się ze śmiercią własnej siostry, Zoe, choć od tragedii minął już rok. Dziewczyna nie może poradzić sobie ze świadomością, że Zoe już nie ma, na dodatek wszyscy w szkole patrzą na nią jak na ofiarę. Rodzice Echo żyją w kompletnym odrętwieniu: mama bierze codziennie pigułki, które poprawiają jej samopoczucie, a ojciec zostaje do późna w pracy. Jak by tego wszystkiego było mało, dawny chłopak Zoe daje Echo pamiętniki jej siostry. Z czasem Echo dochodzi do wniosku, że tak naprawdę nie znała Zoe, dziewczyna miała tajemnice, o których Echo nie miała pojęcia, a teraz wszystko wychodzi na jaw. Co tak naprawdę działo się w życiu Zoe? Czy Echo będzie miała odwagę przeczytać pamiętnik do końca?
Zdecydowanie polecam tę pozycję. Szczerze mi się podobała i już nie mogę doczekać się filmu na jej podstawie.

Znając kogoś całe życie nie zdajemy sobie sprawy jak mało wiemy o tej drugiej osobie. Jesteśmy przekonani że nie ma rzeczy która mogła by nas zaskoczyć, a jednak. Przekonała się o tym Echo czytając pamiętnik swojej ukochanej siostry Zoe. Echo była pewna, że wie o niej wszystko w końcu to była jej starsza siostra, a jednak czytając pamiętnik zmarłej siostry dowiaduje się rzeczy o których nie miała pojęcia. Czy Echo upora się z nowymi informacjami na temat Zoe? Czy zacznie żyć dalej mimo tej ogromnej straty i pustki, którą czuje po śmierci ukochanej siostry bez której nie wyobrażała sobie życia?

"Szukam Cię, Zoe" to kryminał skierowany raczej dla bardzo młodych czytelników. Jego bohaterowie to bardzo młodzi ludzie, którzy jednocześnie zmagają się ze swoimi nastoletnimi rozterkami i próbują rozwikłać tajemnicę morderstwa siostry jednej z dziewcząt. Wątek śmierci miesza się z dylematami na temat koloru imprezowej bluzki i pocałunkami ze szkolnymi "ciachami". W konsekwencji - mimo prób postawienia młodzieży przed wyzwaniami przerastającymi ich dojrzałość - powieść jest dość infantylna.

Bardzo fajna książka. Nie spodziewałam się kompletnie takiego zakończenia z miłą chęcią przeczytam tą książkę drugi raz

Da się przeczytać, ale żałuję, że kupiłam tę książkę. Była zwyczajnie nudna. Jedyne, co mi się spodobało to imiona Zoe i Echo.

Nudna książka, główna bohaterka bardzo mnie irytowała, jednak pomysł na fabułę i przesłanie ma ciekawe. Gdybym jednak miała wybór, nie przeczytałabym jeszcze raz tej książki.

• Do kupienia
  • 2017