Wyzwanie czytelnicze LC

Tajemnica zaginionej ślicznotki

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Cykl: Damski fryzjer (tom 5)
Wydawnictwo: Znak Literanova
El secreto de la modelo extraviada
AMisz

Kiedy popularna topmodelka Olga Baxter ginie w zagadkowych okolicznościach, damski fryzjer zostaje wrobiony w jej zabójstwo. By dowieść swojej niewinności, musi stoczyć niebezpieczną rozgrywkę z tajemniczym syndykatem, którego bogaci członkowie od lat trzęsą przestępczym półświatkiem Hiszpanii. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu nowy pomocnik, czarujący transwestyta o pseudonimie panna...

nieoczekiwanie przyjdzie mu nowy pomocnik, czarujący transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse.
Bardziej przenikliwy niż Herkules Poirot, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist. Kultowy bohater Eduardo Mendozy, damski fryzjer, mierzy się z najtrudniejszą kryminalną aferą w swojej karierze.
Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodóvar z Agathą Christie na wspólnej herbatce „z prądem”.
Błyskotliwa drwina z wojującej lewicy i pogrążonej w swoich obsesjach skrajnej prawicy, dynamiczna akcja, żonglerka
literackimi konwencjami – wszystko to sprawia, że Tajemnica zaginionej ślicznotki jest przepysznym i lekkim daniem dla wszystkich smakoszy kryminału i komedii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Fryzjer damski znów na tropie!

W „Tajemnicy zaginionej ślicznotki” powraca najbarwniejszy bohater Eduarda Mendozy, niegdyś fryzjer damski i pacjent zakładu psychiatrycznego, a obecnie dostawca dań kuchni chińskiej. Zabiera czytelnika w spektakularną podróż ulicami dawnej i współczesnej Barcelony, odwiedzając znane z wcześniejszych części cyklu postacie, jak Cándida, siostra bohatera i prawdopodobnie najgorsza prostytutka Barcelony, czy znienawidzony komisarz Flores. Nie zabraknie również nowych bohaterów, jakby wyjętych wprost z filmów Almodovara, z grupą przemiłych transwestytów na czele.

Nasz detektyw-amator wspomina lata osiemdziesiąte, kiedy po raz kolejny został poproszony przez policję o pomoc, tym razem w rozwiązaniu błahej sprawy zaginięcia psa. Sprawy, przez którą w mgnieniu oka z detektywa zamienia się w głównego podejrzanego o zabójstwo pięknej modelki, musi więc znaleźć prawdziwego zabójcę zanim sam zostanie aresztowany. Czy pomoc nieudolnej siostry, grupy transwestytów, portiera-pracoholika i sprzedawcy gorsetów wystarczy, żeby rozwiązać tę zagadkę? I jaka jest rola joggingu i sauny w pracy detektywa?

Piątej części przygód bezimiennego szalonego detektywa dobrze zrobił powrót do lat osiemdziesiątych, a tym samym do atmosfery pierwszych części cyklu. Każda opowieść jest osobną całością i można je z powodzeniem czytać w dowolnej kolejności. W kolejnych książkach urzeka niekoniecznie nawet sama historia, w sposób oczywisty przerysowana, ile niezrównany humor i styl autora, jego błyskotliwe obserwacje i nieoczekiwane dygresje, wreszcie cały zastęp pobocznych wątków i bohaterów, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy i lekko szalony. Bo któż nie jest? Dodatkowo Mendoza wplata w tę humorystyczną opowieść celną i uszczypliwą krytykę społeczeństwa, tak dawnego jak i współczesnego.

Lekka - a jednocześnie niepozbawiona ukrytych pod warstwą humoru głębszych przemyśleń - powieść jednego z najlepszych hiszpańskich pisarzy.

Agnieszka Kruk

Jolanta | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

To już piąta książka Eduardo Mendozy z serii, w której głównym bohaterem jest samozwańczy detektyw, wcześniej damski fryzjer, potem bywalec szpitali psychiatrycznych, czasami menel i włóczęga. Człowiek o skrajnych potrzebach, ale o błyskotliwej inteligencji.
Mimo, że pierwszą książkę z jego udziałem, Mendoza napisał 37 lat temu, to w dalszym ciągu nas zaskakuje, zaciekawia i zabawia.
Tym razem bohater mierzy się z rozwiązaniem zagadki zaginięcia i ew. morderstwa top modelki, tytułowej "ślicznotki". Realcjonuje opowieść o tym, jak przed laty pewna grupa przemysłowców próbowała go wrobić w to morderstwo,. Aby to wujaśnić musiał opuścić szpital psychiatryczny, uciec policji, a przy tym rozwiązać zagadkę zniknięcia pewnego, małego psa. Pakuje się przy tym oczywiście w ciągłe kłopoty, zaskakuje, zaciekawia i rozśmiesza. A wszystko dzieje się w upalnej Barcelonie, z rozsypującymi się slamsami i nowobogackimi pałacami lub apartamentami.
W tej kolejnej opowieści o przygodach damskiego...

zolzowata_franca | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

"Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodovar i Agatha Christie na wspólnej herbatce z "prądem"."

"Tajemnica zaginionej ślicznotki" to już piąta część z cyklu damskiego fryzjera, szalonego detektywa amatora. Nie dane mi było przeczytać czterech poprzednich, przy piątej jednak dobrze się bawiłam.

Popularna modelka Olga Baxter ginie w zagadkowych okolicznościach. Damski fryzjer musi wyjaśnić tajemnicze morderstwo, przede wszystkim dlatego, że jest głównym podejrzanym. Z pomocą przyjdzie mu dopiero co poznany uroczy transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse.

A zaczęło się tak:
"Ogólnie rzecz ujmując, byłem w dobrym stanie. Nie szwankowały zdrowie, pamięć i tym podobne atrybuty. W tych warunkach i po tylu przygodach powinienem był wieść życie spokojne i pozbawione wstrząsów i takiemuż się właśnie oddawałem, gdy ugryzł mnie pies i wprawił w ruch całą machinę."

Ten krótki urywek wystarczył bym polubiła Eduardo Mendozę a nade...

Morgana | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Zabawna historia, która potrafi wybawić człowieka ze złego humoru.

John | 2016-10-05

Tajemnica zaginionej ślicznotki to już piąta część cyklu z szalonym damskim fryzjerem w roli głównej. Eduardo Mendoza zabiera nas w niesamowitą podróż po Barcelonie gdzie „detektyw” fryzjer tym razem ma za zadanie odkryć prawdę o Oldze Baxter – modelce, która znika w tajemniczych okolicznościach.
Nie jest to pierwsze moje zetknięcie z prozą Mendozy. Wiedziałem iż czytając ją, uśmiech nie będzie schodził mi z twarzy. I w tym przypadku się nie pomyliłem. Niesamowite zwroty akcji, tempo wydarzeń, kreacja interesujących postaci utwierdziły mnie w przekonaniu, iż Mendozę zaliczam do jednych z najwybitniejszych autorów powieści światowych. Przy nim nie ma mowy o znużeniu materiałem. Książka pochłania. Wydaje się iż powieść ta jest prosta w swoim odbiorze. Tak, zgadzam się z tym, ale to taka „literacka fatamorgana”. Za prostotą kryje się wymiar psychologiczny. To bohaterowie czynią z niej cenną powieść. Ich przeżycia, smutki, radości. Poznajemy ich takimi jakimi są. Bogaci, biedni,...

Abee | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Barcelona
Przeczytana: 08 lipca 2018

Kryminał jakby w dwóch aktach. Pierwszy akt to przeszłość głównego bohatera wrabianego w morderstwo, a drugi to tropienie ech śledztwa na temat morderstwa po latach przez tegoż samego bohatera. W serii o fryzjerze damskim ta książka jest inaczej skonstruowana i trochę jakby mniej rozbuchana słowotwórczo. Natomiast styl Mendozy po przeczytaniu 4 poprzednich części osobiście mnie znużył. Jakoś tak jest mniej zabawnie, zbyt dziwnie, a wręcz nieprawdopodobnie dziwacznie i pewne wątki po prostu się dłużą. Więc z ulgą zamykam książkę. Zdecydowanie dla wytrwałych.

Muminka | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Jak zwykle były fryzjer, domorosły detektyw, od czasu do czasu gość psychiatrycznych zakładów, dostaje nietypowe zlecenie. Główną rolę odgrywa zaginięcie/ śmierć modelki Olgi Baxter. Oczywiście zagadka kryminalna jest tylko pretekstem do wprowadzenia galerii mniej lub bardziej ekscentrycznych postaci, z panną Westington, uroczym transwestytą na czele. Ab zachować ciągłość, mamy oczywiście bohaterów pobocznych z poprzednich części, nierozgarniętą siostrę Candidę, arcywroga komisarza Floresa, za którego nasz bohater lubi się podawać. Na uliczkach Barcelony spotyka przedstawicieli kryminalnego półświatka, musi się nieźle natrudzić by odgadnąć co się stało. Gwiazdki odjęłam za postarzenie fryzjera, wycieczkę kilkadziesiąt lat naprzód, spotkania po latach z poplecznikami, i rozwiązanie podane na tacy.

Bibliofilem_być | 2016-10-10

Powieść podzielona jest na dwie części. W pierwszej rozgrywa się główna akcja: damski fryzjer wrobiony w morderstwo próbuje dociec, co się stało z Olgą Baxter i kto za wszystkim stoi. Pomaga mu w tym współlokatorka jego siostry, oryginalna panna Westinghouse oraz jej niekonwencjonalni znajomi. Po dziwacznym śledztwie poznajemy mordercę i właściwie na tym mogłaby skończyć się książka. Jest jednak jeszcze druga część, przedstawiająca wydarzenia kilkanaście lat później. Damski bokser przypomina sobie sprawę i zastanawia się, czy została ona właściwie rozwiązana, a do więzienia poszedł prawdziwy morderca. Postanawia odwiedzić ludzi, których poznał przy prowadzeniu tamtego śledztwa.

Pierwsza część była świetna. Humor, absurdalne sytuacje i oryginalność postaci damskiego fryzjera bardzo przypadły mi do gustu. Śledztwo prowadzone przez głównego bohatera i jego zmagania z próbą odkrycia prawdy to raczej satyra niż prawdziwy kryminał, ale w tym właśnie urok książki Mendozy. Byłam już...

wombat80 | 2017-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Rękę można mieć lekką, rękę można mieć też ciężką. O ile pierwsza opcja błogosławieństwem dla pisarza na pewno będzie i w większości przypadków przyniesie mu sukces, o tyle będąc w posiadaniu jej alternatywy, karierę da się zrobić w boksie, tenisie, ewentualnie w kuluarach patologicznego życia rodzinnego - co akurat finalnie powodem do świętowania sukcesu raczej nie będzie.
Pisarz i jego żona, jeśli ją posiada bo Wikipedia pisze tylko o dwóch synach, mogą spać spokojnie. Mimo dwuznacznie brzmiącego nazwiska, Mendoza do mend nie należy, bo żony zapewne nie leje, a lekkość jego pióra może konkurować z lekkością głowy posłów połowy.

Książka nie jest obszerna, nie ma w niej zbędnego lania wody i usypiających opisów. Pojedyncze zdania niekiedy na pół strony lub lepiej, nie męczą jak w przypadku Lema, przy całym dla niego szacunku. Jest dużo, nawet bardzo dużo komicznych sytuacji, dużo zwrotów akcji, ciężko jest przewidzieć zakończenie. Ktoś napisał fajnie na Lubimy Czytać, że książka...

pannaHasky | 2017-01-01
Przeczytana: 21 października 2016

Bodźcem do sięgnięcia po książkę "Tajemnica zaginionej ślicznotki", był moment, gdy przeczytałam, iż tłem akcji jest miasto Barcelona.
Książkę czytałam na wpół będąc w szpitalu, na wpół dochodząc do siebie po zabiegu i uważam, iż jest to adekwatna pozycja do zrelaksowania się. Lekka, z humorem, akcją kryminalno-detektywistyczną, co lubię. Wciąga. Taki, Pan Samochodzik dla dorosłych ! :) Bohaterowie są zabawni. Jedna ze scen "droga powrotna w bagażniku" (może jest takich scen więcej (?), gdyż humor jest momentami abstrakcyjny), wydała mi się trochę naciągana, jednak nie wpływa ona negatywnie, na moją ocenę książki, ogólne wrażenie i emocje, które towarzyszyły mi podczas lektury. Książka zdaje się być pisana z intencją dostarczenia czytelnikom pozytywnych wibracji. Notabene oglądając wywiad z Mendozą, i obserwując aparycję autora, w ogóle mnie to nie dziwi. Pozytywny, uśmiechnięty Pan, który stwierdził, iż polski tytuł za sprawą słowa "ślicznotka", bardziej mu się podoba !...

magdalena | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Damski fryzjer zdecydowanie nie ma łatwego życia! Eduardo Mendoza i tym razem nie oszczędził swojego bohatera. Ilość problemów jakie spada na dzielne skądinąd barki Fryzjera,może przerażać.
Tym razem nasz niestrudzony detektyw musi walczyć z zarzutem morderstwa. Do pomocy ma całą gamę oryginalnych postaci, jakby żywcem wyjętych z filmów Almodovara.
Szalone tempo, groteskowi bohaterowie, masa przygód, energia- ta książka nie pozwoli się nudzić.