Tajemnica zaginionej ślicznotki

Okładka książki Tajemnica zaginionej ślicznotki
Eduardo Mendoza Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Damski fryzjer (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Damski fryzjer (tom 5)
El secreto de la modelo extraviada
Znak Literanova
2016-09-28
2016-09-28
Marzena Chrobak

Oficjalne recenzje i

Fryzjer damski znów na tropie!

Link do recenzji

841 1 249

Lepsza część po słabszej poprzedniej. Powrót do formy!

Lepsza część po słabszej poprzedniej. Powrót do formy!

Jest to ostatnia część przygód Fryzjera. Autor na pożegnanie postanowił zebrać do kupy najlepsze cechy tej serii. Mamy tu szpital psychiatryczny, czarujących transwestytów, namiętny seks...A oprócz tego zaskakująco trafną refleksję na temat współczesnego świata. Po prostu bomba.

Eduardo M. nigdy mnie nie zawodzi jak chcę sobie poprawić humor. Kocham go szalenczo i wciąż czekam na kolejne powieści.

Zabawna historia, która potrafi wybawić człowieka ze złego humoru.

Zabawna historia, która potrafi wybawić człowieka ze złego humoru.

Kryminał jakby w dwóch aktach. Pierwszy akt to przeszłość głównego bohatera wrabianego w morderstwo, a drugi to tropienie ech śledztwa na temat morderstwa po latach przez tegoż samego bohatera. W serii o fryzjerze damskim ta książka jest inaczej skonstruowana i trochę jakby mniej rozbuchana słowotwórczo. Natomiast styl Mendozy po przeczytaniu 4 poprzednich części osobiście mnie znużył. Jakoś tak jest mniej zabawnie, zbyt dziwnie, a wręcz nieprawdopodobnie dziwacznie i pewne wątki po prostu się dłużą. Więc z ulgą zamykam książkę. Zdecydowanie dla wytrwałych.

Trochę śmieszna, trochę straszna. Nie jestem zachwycona jak wiele osób, które oceniło książkę przede mną. Nie dlatego, że uważam ją za złą, ale po prostu nie trafiła w mój gust. Może to dlatego, że zbyt twardo stąpam po ziemi i absurdy mnie nie śmieszą a smucą. Postaci są zbyt przerysowane jak dla mnie, przygody nierealne, a całość nieco przydługa.
Żeby nie być całkowicie krytyczną, muszę przyznać, że książka aż kipi od bon motów.

Żeby nie być całkowicie...

Zabawna, lekka komedia.

Zabawna, lekka komedia.

Bardzo groteskowy kryminał. Całkowicie inny od typowych przedstawicieli tego gatunku.

Szkoda czasu.

Szkoda czasu.

Rękę można mieć lekką, rękę można mieć też ciężką. O ile pierwsza opcja błogosławieństwem dla pisarza na pewno będzie i w większości przypadków przyniesie mu sukces, o tyle będąc w posiadaniu jej alternatywy, karierę da się zrobić w boksie, tenisie, ewentualnie w kuluarach patologicznego życia rodzinnego - co akurat finalnie powodem do świętowania sukcesu raczej nie będzie.
Pisarz i jego żona, jeśli ją posiada bo Wikipedia pisze tylko o dwóch synach, mogą spać spokojnie. Mimo dwuznacznie brzmiącego nazwiska, Mendoza do mend nie należy, bo żony zapewne nie leje, a lekkość jego pióra może konkurować z lekkością głowy posłów połowy.

Książka nie jest obszerna, nie ma w niej zbędnego lania wody i usypiających opisów. Pojedyncze zdania niekiedy na pół strony lub lepiej, nie męczą jak w przypadku Lema, przy całym dla niego szacunku. Jest dużo, nawet bardzo dużo komicznych sytuacji, dużo zwrotów akcji, ciężko jest przewidzieć zakończenie. Ktoś napisał fajnie na Lubimy Czytać, że książka to twór stworzony przez Agathe Christie po kilku głębszych, taka radosna dłubanina do szuflady z której wyszedł majstersztyk.

Z pewnością nie pomyślicie po przeczytaniu, że fajnie byłoby być głównym bohaterem, bo choć sympatyczna i zabawna, nie jest to postać-wzorzec. Raczej nie nadejdzie dzień w którym powiem: kurde, ale bym pobiegał w damskich ciuchach po Barcelonie.