Z dziejów średniowiecznej Europy Środkowo-Wschodniej część 2

Wydawnictwo: DiG
historyczna

średniowieczne dzieje krajów położonych w centrum i na wschodzie Europy, obejmujących obszar większości państw słowiańskich, stanowią ciekawy przedmiot badań. W tomie starano się zgromadzić krótkie prace sięgające do różnych typów źródeł ? pisanych, archeologicznych, etnologicznych i onomastycznych. W rezultacie podjęta tematyka obejmuje wybrane nauki pomocnicze historii, geografię historyczną czy kodykologię, a także problematykę gospodarczą, prawną, religijną i polityczną.Niniejszy tom jest zbiorem artykułów młodych historyków, którzy dyplomy magisterskie otrzymali w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor dał artykuł wprowadzający i przyczynek do geografii historycznej. Pierwsza część pod tym samym tytułem ukazała się w 1998 roku, ta jest kolejną, kontynuującą różne badania w szerokich ramach chronologicznych i przestrzennych: od Rugii i Odry po Dniepr i od Zatoki Ryskiej po Krym i Dunaj. Szczegółowe opracowanie bogatej problematyki tych obszarów wymaga nadal wiele pracy, czasu i licznych publikacji.

| 2015-08-22
| 2015-07-22