Anatomia Cudu

Wydawnictwo: bookrage.org
Radek

Anna Kańtoch powraca do swojego debiutanckiego cyklu, dając kolejne mroczne zagadki do rozwiązania Domenicowi Jordanowi, z wykształcenia lekarzowi, z zamiłowania zaś badaczowi czarnej magii i demonów. Książka zawiera dwie nowele - "Majstersztyk" (premiera w zeszłym roku w BookRage) oraz "Anatomia cudu" (opublikowana wcześniej w "Nowej Fantastyce").

źródło opisu: Bookrage.org

źródło okładki: http://zabawki-anneke.blogspot.com/

Idris | 2019-08-15

Zapraszam na instagram @w.literatkach
Gdybym miała określić jego ramy czasowe, strzelałabym, że wszystko dzieje się przed wydarzeniami z pierwszego tomu. W trakcie podróży Domenic Jordan zostaje świadkiem naprawdę tajemniczego i bardzo brutalnego mordu ośmiu osób, które mieszkały razem z nim w jednym hotelu. Oprócz niego masakrę przeżyła jeszcze tylko jedna osoba, czy uda się im rozwiązać tę tajemnicę?
Kiedyś było to najmniej lubiane przeze mnie opowiadanie, teraz uważam, że wcale nie jest złe. Moim głównym zarzutem jest to, że jest nieco za krótkie, miałam uczucie jakbym za szybko dowiedziała się całej prawdy, w dodatku samo rozwiązanie zagadki wydaje mi się nieco chaotyczne? Jakby przysłuchiwała się rozmowie dwóch osób, nie będąc wtajemniczoną we wszystkie okoliczności.
Mimo to, lubię to opowiadanie, szczególnie towarzyszkę Jordana, która wydaje się być naprawdę ciekawą postacią i z chęcią poznałabym jej dalsze losy i jak poradziła sobie z własnym przekleństwem.
~Idris

Justinek | 2019-06-09
Przeczytana: 13 maja 2019

Uwielbiam opowiadania o Domenicu Jordanie.

trnabadara | 2017-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Rzadko daję opinię 'na krechę', ale na konto mojej słabości do Domenica Jordana tym razem podciągnę ocenę. Bez znajomości poprzednich tomów byłoby trzy na szynach, z sentymentu i krakowskim targiem będzie sześć.
W obu opowiadaniach brakowało mi przede wszystkim... Bohatera. Może to kwestia niewielkiej objętości, a może po prostu powrót autorki do debiutanckiego pomysłu lekarza-detektywa-demonologa nie należy do najbardziej udanych. Domenic z "Anatomii Cudu" ewoluował ze swojego zwykłego sztywniactwa w tekturowość. Jest mało zaangażowany w historię, jest jak odczynnik w ciemni fotograficznej, który jedynie wywołuje obraz utajniony - rozwiązanie zagadki magiczno-kryminalnej, nie biorąc praktycznie żadnego udziału w rozwoju akcji. Dodatkowo wydaje się momentami nieco nieporadny, popełnia gafy i pomyłki, szwęda się po niebezpiecznych dzielnicach bez stosownej obstawy, czym jedynie przysparza sobie kłopotów. Jednym słowem, trochę przytępiał ten geniusz zbrodni.
Sama historia (czy też...

veeresa | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Przyznam, że po "Zabawkach diabła" i "Diable na wieży" spodziewałam się czegoś dużo lepszego. Przedstawione historie ciekawią i bardzo intrygująco się rozwijają, ale ich rozwiązania rozczarowują. Jestem zawiedziona.

AndromedaMirtle | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"Majstersztyk" przeczytałam już wcześniej.
"Anatomia cudu" zaskoczyła mnie tym, że jest taka krótka. I na dodatek ma stosunkowo długi wstęp z opisem osób i miasta, a potem nagle wszystko zaczyna się bardzo szybko toczyć.
Niemniej uwielbiam Domenica Jordana i ten dziwny świat z magią, cudami i świętymi, więc czytało mi się bardzo dobrze. Zresztą opowiadanie bardzo mnie wciągnęło, więc się zdziwiłam, że się tak szybko skończyło.

Yrr | 2016-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Nie jestem fanem kryminałów, więc może jestem przesadnie krytyczny w ocenie, ale dla mnie ta książka jest słaba. Na pewno odjąłem jedną gwiazdkę za dodanie, zupełnie zbędnego moim zdaniem, elementu magii.

Jeśli chodzi o fabułę, to mnie nie porwała. Książka zupełnie "nie wciąga". Na nudniejszych fragmentach, których nie brak, miałem ochotę przerwać i już nie wrócić. Czasami opisy są szczegółowe i zaczynałem czuć atmosferę miasta, by za chwilę zostać wyrwany w zupełnie inną scenerię, która nie chciała mi się złożyć w całość z resztą. Niby opowiadanie podzielona na akty, nie rozdziały, niemniej dla mnie to zabieg zupełnie niezrozumiały i przeszkadzał, bo artyzmu w książce się nie doszukałem.

Sprawy ważne dla treści czasami zostały potraktowane pobieżnie, a za chwilę autorka snuje przydługie opisy wątków zupełnie bez znaczenia. Nie na tym polega wodzenie za nos czytelnika w kryminałach. W tym jesteśmy zanudzani do granic możliwości. Brak zachęty do podążania za akcją i...