Listy z Wielkopolski

Cykl: pociag nr (tom 12)
Wydawnictwo: Komograf

Napisz do mnie list. Nie byłoby tej publikacji, gdyby nie osoba wielkiego pasjonata podróżowania koleją, a zarazem twórcy poszukującego, inicjatora-koordynatora nietuzinkowych projektów wydawniczych, Piotra Goszczyckiego. To on porywa się na tematy nienależące do łatwych i banalnych. Tak, jak "Listy z Wielkopolski". A okazja do zaproszenia Autorów z różnych zakątków Polski była wyjątkowa: w...

Napisz do mnie list.

Nie byłoby tej publikacji, gdyby nie osoba wielkiego pasjonata podróżowania koleją, a zarazem twórcy poszukującego, inicjatora-koordynatora nietuzinkowych projektów wydawniczych, Piotra Goszczyckiego. To on porywa się na tematy nienależące do łatwych i banalnych. Tak, jak "Listy z Wielkopolski". A okazja do zaproszenia Autorów z różnych zakątków Polski była wyjątkowa: w 2016 roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski; wydarzenie to miało miejsce na ziemi wielkopolskiej. Data ta ma znaczenie symboliczne i stanowi zaczątek procesu chrystianizacji naszego kraju. Do tej symboliki odwołuje się już motyw na okładce - ów jednorożec, chrześcijański symbol czystości i niewinności. Goszczycki wrócił do tych miejsc, klimatów, przestrzeni. Przemierzył swoim ukochanym środkiem lokomocji Wielkopolskę wzdłuż i wszerz, był pod wrażeniem mijanych pejzaży, ziem skąpanych w zieleni, ludzi szczerych, chętnych do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Piotr udokumentował ową wielkopolską odyseję w formie listów, które przesłał pod różne adresy z nadzieją na niebanalne odpowiedzi. Szacunek należy się wszystkim Autorom, choćby z jednego tylko względu: zmierzyli się z epistolografią, sztuką trudną i, co tu kryć, zanikającą w dzisiejszych czasach wszechpanującego pośpiechu i posługiwania się w mowie i piśmie skrótami oraz kodami. Poczułem wyraźną ulgę, że taka forma intymnego kontaktu z drugim człowiekiem jest jeszcze możliwa...

W literaturze nieczęsto zdarza się takie twórcze współ- działanie różnych środowisk dla osiągnięcia celu nadrzędnego - w tym przypadku: promocji regionu. Wyłania się bowiem z tych listów sympatia a nawet uwielbienie dla Wielkopolski, ba, nawet dla, nazwijmy to, wielkopolskości, tak, to prawdziwa emanacja ziemi wielkopolskiej i tego, co nasze, polskie w ogóle. To - oprócz tego oczywistego, edukacyjnego - olbrzymi walor "Listów.".

Z czystym sumieniem polecam Państwu lekturę "Listów z Wielkopolski"!

źródło opisu: http://literacka.pkp-jazda.pl/szlak.html

źródło okładki: http://literacka.pkp-jazda.pl/szlak.html

Marcin Kowalczyk | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Pociąg z Wrocławia do Gliwic jedzie, aż dwie godziny. Trasę znam na pamięć, więc zabijam czas czytając książki.
"Listy z Wielkopolski" dostałem od autora - mojego przyjaciela i wydawcy. Przyznam szczerze, że tego typu literatura nie jest moją domeną. Szczególnie przez rocznicę, która jest mottem przewodnim.
Książka ma dość specyficzną konstrukcję. Listów do nadawcy pisanych przez Piotra i odpowiedzi. Ten sympatyczny schemat sprawdza się podczas czytania. O czym są listy?
Głównie o podróżny i walorach mijanych miast. Czasami trafiają się różne pytania.
Książka jest nacechowana dużym potencjałem religijnym. Miejscami nie trafiał on do mnie.
Autor nie zawsze zagłębia się we wszystkie ciekawostki danej miejscowości. W dość bliskim mi Wągrowcu pominął " pseudo bifurkacje".
Nie ze wszystkimi twierdzeniami autora się zgadzałem. W Wolsztynie pisać o szynobusach?
Lektura wywołała zadumę i postawiła parę pytań. Skutecznie umiliła czas podróży. I jest dobrze.

Iliana | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Epistolografia, to sztuka pisania listów odręcznie. Dzisiaj wyparta przez elektroniczne e-maile, sms-y, czy inne tego typu messengery. I faktycznie patrząc przez pryzmat współczesnych, ogólnodostępnych środków przekazu, doręczycielskich, czy form pisania wiadomości, listy odręczne zaczną stawać się powoli sztuką.

Co mnie najbardziej zachwyciło w tej publikacji, to niewymuszony ton, poufałość, bliskie relacje z adresatami. Autor, Piotr Goszczycki znany ze swej wyjątkowej i nietypowej pasji, jaką jest podróżowanie koleją, za obszar swoich podróży wybiera nasz kraj, nasze rodzime tereny, często docierając nie do słynnych, czy znanych zakątków. On odkrywa tereny, o których nie wszyscy nawet słyszeli.

Cel Jego ostatniej podróży zamyka się w tytułowej książce, opisującej przepiękne obiekty architektury sakralnej, z bogatą historią ściśle związaną z historią Polski, naszej narodowości. Taką właśnie krainą historyczną jest Wielkopolska. Podróż pociągami ma swoje uroki i wady, które...

sisi13087 | 2016-09-07