Żywi i umarli w Winsford

Okładka książki Żywi i umarli w Winsford Håkan Nesser
Okładka książki Żywi i umarli w Winsford
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna seria
Levande och döda i Winsford
Czarna Owca
2016-08-17
2016-08-17
Małgorzata Kłos
literatura szwedzka

(Nie)rozliczanie się z przeszłością

Czytało się świetnie, atmosfera wrzosowisk i kryminalnego eurotripa była magnetyzująca, psychologia postaci i relacje miedzy nimi były solidnie nakreślone, czekało się na wyjaśnienie wszystkich wątków, żeby na koniec się rozczarować, bo autor z jakiegoś powodu zostawił bez wyjaśnienia kilka spraw, z czego jedną bardzo ważną. Genialnie zapowiadający się thriller zepsuty niedopracowanym zakończeniem. Wrażenie, jakby najpierw autor bardzo się starał i faktycznie miał dobry pomysł, ale jakby pod koniec mu się już nie chciało.

Początek był świetny, intrygujący, spodziewałam się dobrego kryminału albo dobrej powieści psychologiczno-kryminalnej.
I wszystko się rozlazło po wrzosowiskach, nie było to ani dobre studium psychiki zabójcy, ani ciekawe rozwiazanie zagadki, z trudem zlepiona z dwóch wątków historia z mnóstwem sugestii prowadzących donikąd.

Uwielbiam Hakana za serie z komisarzem Veeterenem i Barbarottim.
Jego oddzielne powieści są oczywiście inne ale też bardzo dobre.
Żywi i umarli w Winsfort -dla mnie super powieść,tym bardziej że posiada wątek polski.

Uwielbiam Hakana za serie z komisarzem Veeterenem i Barbarottim.
Jego oddzielne powieści są oczywiście inne ale też bardzo dobre.

Książka całkiem fajna jednak męczące były opisy wrzosowisk

Książka całkiem fajna jednak męczące były opisy wrzosowisk

Kolejna powieść autora ("Po11 dniach w Berlinie"),która mnie zachwyciła. Nie jest to ani klasyczny kryminał, ani do końca thiller, chociaż może takie elementy tu się pojawią. Do końca zagadkowa, niesamowicie magnetyczna atmosfera.

Zimno. Głównie dlatego, że główna bohaterka jest kobietą bez uczuć. Nie przejawiała ich w stosunku do własnych dzieci, nie przejawiała w stosunku do męża, pracy, znajomych - zimna, zdystansowana (w tym złym słowa znaczeniu),bez przeżyć, bo bez uczuć, nawet zdradza na zimno, morduje na zimno, planuje z najzimniejszą premedytacją.
Czy czytać? Można sobie odpuścić, bo czytając, czekamy... aż coś się wydarzy. Wprawdzie po drodze (naszej) pojawia się myśl, że wyjechałoby się poszwendać po angielskich wrzosowiskach (gdyby warunki zakwaterowania były lepsze niż proponuje autor :),ale nie po to czyta się kryminały.
Jak na naszego Hakana, to mniej niż średnio. No i to zakończenie...

Czy czytać? Można sobie odpuścić, bo...

Do zachwytu mi daleko. Za dużo pytań, które pozostały bez odpowiedzi. Te dziwne i niepokojące zdarzenia, które miały miejsce w Winsford (m.in. zaginięcie Castora) najpierw zaciskały mi pętlę strachu na szyi, a potem zaczęły mnie irytować. Tłumaczcie je sobie jak chcecie - mówi według mnie Autor. Albo zakpił sobie z Czytelnika (bo biedak coraz szybciej przewracał kartki, czekając na rozwiązanie, które nie nadeszło),albo sam nie miał pomysłu, jak z tego zręcznie wybrnąć i machnąwszy wreszcie ręką, zostawił wszystko tak, jak było. No nieładnie, nie.

Bardzo ciekawa i tajemnicza, miejscami niezwykle mroczna opowieść o zbrodniach. Tak, tak o zbrodniach, bo w tej książce Hakana Nessera jest ich całe mrowie Jest ich tak wiele , jak wiele jest wrzosów na tym tajemniczym i niezwykle urokliwym, a jednocześnie budzącym grozę wrzosowisku .
Autor opracował z iście mistrzowską precyzją historię kilkorga ludzi którzy mieli i mają ciągle wpływ na życie naszej głównej bohaterki. Wszystko rusza bardzo powoli, stwierdzę nawet, że akcja ślimaczy się , ale takie, a nie inne tempo w tym przypadku jest doskonałe, pozwala czytelnikowi całym sobą, wszystkimi komórkami ciała chłonąć tą niezwykłą historię.
Bardzo dużo pracy jaką włożył Nesser w swoje dzieło zasługuje na uznanie. Dokładność. Sposób narracji. Złożoność nie tylko postaci, ale także wydarzeń, tutaj autor położył duży nacisk na wątek obyczajowy, prawdę powiedziawszy ten wątek jest tutaj wiodący prym. Wątek kryminalny jest tylko przyczynowo- skutkowy. Ale pisząc to teraz , przedstawiając to w takiej formie naprawdę nie jest nudno. Momentami mam wrażenie, że nie czytam Hakana Nessera, ale Charlotte Link, nie nie ma tutaj przesady. Oboje potrafią nadać temu gatunkowi literackiemu jakim jest kryminał, niepowtarzalny, zauważalny, mocno zaakcentowany szlif. Widzę tutaj w każdym bądź razie podobieństwo, nie mylić z plagiatem tudzież podszywaniem się jednego przez drugie. Oboje są pisarzami dużego formatu.
Wilgotne wrzosowisko , deszcz, mrok i tajemnica z którą przyjechała do tego urokliwego i zarazem dziwnego ? miejsca nasza główna bohaterka potrafi w czytelniku wywrzeć jak najlepsze skojarzenia. Taki paradoks piękno miejsca , jego uroki które chłoniemy wszystkimi zmysłami, a jednocześnie kryje się w tym wszystkim coś zbrodniczego, coś morderczego, coś co trudno co prawda zdefiniować, ale nasz organizm wyczuwa irracjonalny ? strach. W każdym bądź razie czuć niepokój……i to tutaj jest w tym przypadku naprawdę piękne. Tak , tak to właśnie tutaj daje się odczuć ten niezwykły paradoks.
Całość czyta się wyśmienicie, pełno jest zagadek, mylenia tropów, różnorakiej przeszłości, przyszłości , teraźniejszości wszystko to się kotłuje i miesza nawzajem, jednak skończywszy książkę mam ogromny żal do autora. Ten żal bierze się z kilku historii które to nie zostały zamknięte. Może ja nie potrafiłem wszystkiego dopasować w logiczną całość, ale zbyt dużo przemawia do mnie za tym, że Nesser trochę się pogubił w tym wszystkim. Kim był tajemniczy mężczyzna z srebrnym samochodzie, który ewidentnie śledził naszą bohaterkę ? Dlaczego szybko zniknął, nie ujawnił swojej tożsamości. Jakie miał zamiary ? Kim był tajemniczy G i dlaczego tak szybko odpuścił. Dlaczego odnaleziono ciało Martina Holinka tak szybko ? Co kryło się , jaka mroczna historia łączyła Jeremiego i Marka / wymowny gest w oknie/ dodatkowo ten mężczyzna miał za sobą podejrzewam nie zbyt jasną i klarowną przeszłość. Mogą to być w tym przypadku tylko dobre mylenie tropów, sztuczki na wyższym poziomie jakie pozwolił sobie zastosować autor. Kolejna sprawa jeżeli Martin miał kluczyki którymi wyrył swoje nazwisko to jak ona uruchomiła samochód ? Ktoś nosi zawsze ze sobą zapasowy zestaw kluczy. Jest tutaj zbyt wiele niedopowiedzeń. Opieramy się w większości na domysłach. A domysły wiadomo- nic sprawdzonego, pozostaje zatem jedna wielka niewiadoma. Z tą niewiadomą można by było się rozprawić gdyby Nesser zdecydował się na drugą część. W tym przypadku miała by ona sens i wszystko zostało by dopełnione. Otrzymał bym odpowiedz na wszystkie znaki zapytania jakie nie dają mi spokoju. Pomijając na moment te wszystkie niedociągnięcia całość przedstawia się niezwykle dobrze. Historia ma bardzo ciekawą fabułę. Wielowątkowość. Psychologia. Przeszłość. Zbrodnie sprzed chwili i sprzed lat. To wszystko ciągnie się i kładzie na barki naszych bohaterów i dlatego też ich życie wygląda jak wygląda, tak samo jak ich związki w których nie było miłości, empatii od zawsze od pierwszego momentu było tylko kłamstwo/ o których to przekonała się nasza bohaterka podczas lektury rękopisów swojego męża. Obnaża on wszystko nie tylko samego siebie, ale także całe środowisko ludzi z którymi się spotykał. Opada piękna, lecz utopijna fasada i pokazuje się niewyobrażalna brzydota, zepsucie, fałsz i zakłamanie. Obłuda. Pogarda. Egoizm. Infantylność. Bezradność. Uzależnienia. Małość.
Ostatecznie sam nie wiem jak ocenić tą książkę. Może coś ominąłem, może do czego się przywiązałem zbytniej uwagi. Może. Może było jednak tak jak to ja napisałem i określiłem. Nie mniej zachęcam bardzo do przeczytania ,, Żywi i umarli w Winsford ‘’ autorstwa Hakana Nessera.

PS. Autor podobnież jak i ja chyba za bardzo lubi psy…….to tak na marginesie ;)

Według mnie zasługuje na takie 6,5. Nie był to wyjątkowy kunszt literacki, ale mimo to zaciekawiała, przyjemnie się ją czytało. Polecam jako mniej wymagającą lekturę.

Według mnie jest to przeciętny kryminał , nie zachwyciłem się tą lekturą za bardzo. Oczywiście jest to kwestia dyskusyjna ponieważ wiadomo ,że innemu czytelnikowi ten kryminał może się bardzo podobać.
W książce tej powoli budowane jest napięcie , czytelnik czeka na to jak ostatecznie zakończy się książka. Autorka skupia się przede wszystkim na rysie psychologicznym głównej bohaterki oraz jej wewnętrznym dialogu i wspomnieniach.
Według mojego gustu wątek kryminalny nie jest do końca dopracowany.

• Kryminały
  • Kryminał