niemiecki
Leksi88

Vor dem Hintergrund der von Reformation und Gegenreformation geprägten Geschichte des 16. Jahrhunderts erzählt Stefan Zweig die Lebensgeschichte der schottischen Königin Maria Stuart, die am 8. Februar 1587 im Alter von 44 Jahren von ihrer Widersacherin, der englischen Königin Elisabeth I., hingerichtet wurde.

źródło opisu: www.dieterwunderlich.de

źródło okładki: www.amazon.de

Kate | 2019-03-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Biografia
Przeczytana: 2015 rok

Autor w sposób bardzo przystępny przedstawia obraz bohaterki dając duży nacisk na jej obraz psychologiczny; próbuje znaleźć przyczyny i ocenia jej postępowanie w sposób rzetelny i oparty na badaniach naukowych.
Książkę czyta się jak powieść, łatwo i przystępnie, mimo że jest to książka historyczno-biograficzna. Jednakże autor książki poprzez analizę zdarzeń i postaci sprawia, iż biografia ta nie zawiera tylko "suchych faktów", ale wiele życiowych i cennych rad oraz prawd.
Polecam te biografię Marii Stuart - zwłaszcza miłośnikom historii, biografii, monarchii oraz psychologii.

Azir | 2017-12-09

Piekna ksiazka o wspanialej kobiecie , do tego pieknie napisana . Absolutne arcydzielo . Ksiazka mojego zycia .

książek: 2068
majkey | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Z jednej strony wyczerpująca książka, opisująca życie Marii Stuart. Z drugiej strony niemożliwie się przy niej umęczyłam. Na początku intelektualny, bogaty w nawiązania styl autora mi się podobał, ale po 200 stronach jedyne co cisnęło mi się na usta to "skończ Waść!". Tym niemniej, wiele się z tej książki dowiedziałam i dlatego daję wysoką ocenę.

elentari | 2016-05-07

Życie ukochanej przez XIX-wiecznych romantyków królowej napisana jak przygodowy romans, polityczny thriller i erotyczny kryminał zarazem. Brawurowa, soczysta, doskonale zrytmizowana narracja po prostu porywa, a jest tak sugestywna, że nie sposób później zapomnieć o mrocznym wdzięku lorda Bohwella i Elżbiecie, która z zazdrości darła sobie z głowy rude włosy.

| 2016-01-10

Świetna biografia królowej Szkotów, postaci tragicznej, wikłającej się w nieszczęśliwe romanse. Zweig potrafił w dość ciekawy i umiejętny sposób przybliżyć jej postać nie tylko na płaszczyźnie prowadzonej przez nią polityki. Poznajemy zatem Marię prywatnie, dowiadujemy się o jej nieszczęśliwych małżeństwach, podwalinach jej konfliktu z Elżbietą Wielką, przyczynach uwięzienia jej przez kuzynkę oraz o jej śmierci na szafocie.

Czyta się jak najlepszą powieść z mnóstwem intryg i zaskakujących zwrotów akcji.

integaah | 2015-05-03
Przeczytana: 02 maja 2015

Pięknie pisze ten człowiek. Powoduje, że historia przestaje być beznamiętnym wyliczaniem faktów i dat, a jest prawdziwym życiem. Wnika w duszę, porywa. Myślę, że śmiało można sięgać po tę książkę i bez zamiaru dogłębnej analizy przeczytanego tekstu, bo ta opowieść jest pasjonująca.. ale na pewno więcej wyniesie z niej ten, który potraktuje ją poważnie.

AnnaDe | 2015-04-26

Maria Stuart - królowa Szkotów na pewno jest osobą tragiczną. Autor Stefan Zweig ukazał nam swoją bohaterkę w sposób psychologiczny. Królowa ta panująca w XVI wieku, jest kobietą, która idzie za głosem serca. Daje ponieść się namiętnościom i to jest przyczyną jej tragedii. Nie zachowuje się, jak wyrachowana królowa, lecz kobieta ulegająca miłości. Dla tej namiętnej miłości poświęca życie męża i swój honor królowej. Dopiero w obliczu śmierci staje się znowu wspaniałą królową, z godnością i odwagą przyjmuje wyrok śmierci. Tragedią dla niej bylo także zachowanie jej syna, Jakuba VI. Gardzil nią za zabójstwo swego ojca, ale przede wszystkim nie chciał jej powrotu z niewoli - do Szkocji, bo obawiał się utraty korony królewskiej. Smutny stosunek syna do matki. Tragiczny i smutny los tej królowej został przedstawiony przez wielu autorów, Ja sięgnęłam po dzieło Stefana Zweiga i po przeczytaniu polecam ją innym. Wspaniała lektura.

Izanagi | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: luty 2015

Książka z polotem, napisana dobrym językiem, szczegółowo ujmująca wydarzenia z życia Marii Stuart, Królowej Szkotów. Ale...Ni to pozycja naukowa, ni to beletrystyczna. Autor opisuje suche fakty historyczne, żeby zaraz potem zagłębiać się w psychikę kobiecą i opisując osobowość i intencje działań Marii Stuart, jakby ją świetnie znał osobiście. Już pomijając fakt, że dużo opisów jest natury seksistowskiej; cóż w takich latach była pisana.
Niemniej jednak książka jest godna polecenia, nie tylko dla mocno zainteresowanych tematem. Szybko się czyta i porządnie wciąga.

blackcat78 | 2015-01-23

Najlepsza biografia Marii Stuart - przynajmniej spośród tych, które dane mi było przeczytać. Zweig pisze rzeczowo i dość wnikliwie przybliża nam zarówno epokę jak i postać samej królowej. Warto przy tym zaznaczyć, że tą biografię czyta się z niezwykłą łatwością.

Pani-Sokolnik | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Biografia Marii Stuart napisana lekkim piórem Zweiga to książka, którą się pochłania. Wielka szkoda, że dzisiaj rzadko znajduje się współczesnej literaturze naukowej takie znakomite połączenie wiedzy i umiejętności literackich pozwalających tą wiedzę przekazać w takiej kunsztownej formie.
To prawdziwa sztuka, aby nie zanudzić czytelnika nadmiarem faktów i opinii, ale podać mu to wszystko w formie bardzo wciągającej opowieści o losach ludzi z odległej przeszłości, które już dawno obrosły w legendami i kurzem.

Zweig podaje nam życiorys Marii Stuart obdarty z legend i kurzu za to okruszyny wnikliwą analizą charakterów ludzkich. Chociaż sami możemy nie czuć sympatii do postaci głównej bohaterki to jednak jesteśmy już wciągnięci tak w śledztwo nad jej życiem, które ma nam chodź trochę przybliżyć o niej prawdę, że nie potrafimy tej książki zamknąć dopóki nie przebrzmi ostatnie jej zdanie.