Maria Stuart

Anna

Inne wydania

Biografia Marii Stuart

| 2016-01-10

Świetna biografia królowej Szkotów, postaci tragicznej, wikłającej się w nieszczęśliwe romanse. Zweig potrafił w dość ciekawy i umiejętny sposób przybliżyć jej postać nie tylko na płaszczyźnie prowadzonej przez nią polityki. Poznajemy zatem Marię prywatnie, dowiadujemy się o jej nieszczęśliwych małżeństwach, podwalinach jej konfliktu z Elżbietą Wielką, przyczynach uwięzienia jej przez kuzynkę oraz o jej śmierci na szafocie.

Czyta się jak najlepszą powieść z mnóstwem intryg i zaskakujących zwrotów akcji.

ira | 2014-04-18
Przeczytana: 1989 rok

Maria Stuart często przedstawiana jest jako postać tragiczna, ofiara swej okrutnej kuzynki, Elżbiety I.
No cóż, ja po przeczytaniu biografii autorstwa Zweiga, mam całkowicie odmienną o niej opinię...
Bardzo dobra książka, moja ulubiona tego autora.

AnnaDe | 2015-04-26

Maria Stuart - królowa Szkotów na pewno jest osobą tragiczną. Autor Stefan Zweig ukazał nam swoją bohaterkę w sposób psychologiczny. Królowa ta panująca w XVI wieku, jest kobietą, która idzie za głosem serca. Daje ponieść się namiętnościom i to jest przyczyną jej tragedii. Nie zachowuje się, jak wyrachowana królowa, lecz kobieta ulegająca miłości. Dla tej namiętnej miłości poświęca życie męża i swój honor królowej. Dopiero w obliczu śmierci staje się znowu wspaniałą królową, z godnością i odwagą przyjmuje wyrok śmierci. Tragedią dla niej bylo także zachowanie jej syna, Jakuba VI. Gardzil nią za zabójstwo swego ojca, ale przede wszystkim nie chciał jej powrotu z niewoli - do Szkocji, bo obawiał się utraty korony królewskiej. Smutny stosunek syna do matki. Tragiczny i smutny los tej królowej został przedstawiony przez wielu autorów, Ja sięgnęłam po dzieło Stefana Zweiga i po przeczytaniu polecam ją innym. Wspaniała lektura.

Pani-Sokolnik | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Biografia Marii Stuart napisana lekkim piórem Zweiga to książka, którą się pochłania. Wielka szkoda, że dzisiaj rzadko znajduje się współczesnej literaturze naukowej takie znakomite połączenie wiedzy i umiejętności literackich pozwalających tą wiedzę przekazać w takiej kunsztownej formie.
To prawdziwa sztuka, aby nie zanudzić czytelnika nadmiarem faktów i opinii, ale podać mu to wszystko w formie bardzo wciągającej opowieści o losach ludzi z odległej przeszłości, które już dawno obrosły w legendami i kurzem.

Zweig podaje nam życiorys Marii Stuart obdarty z legend i kurzu za to okruszyny wnikliwą analizą charakterów ludzkich. Chociaż sami możemy nie czuć sympatii do postaci głównej bohaterki to jednak jesteśmy już wciągnięci tak w śledztwo nad jej życiem, które ma nam chodź trochę przybliżyć o niej prawdę, że nie potrafimy tej książki zamknąć dopóki nie przebrzmi ostatnie jej zdanie.

integaah | 2015-05-03
Przeczytana: 02 maja 2015

Pięknie pisze ten człowiek. Powoduje, że historia przestaje być beznamiętnym wyliczaniem faktów i dat, a jest prawdziwym życiem. Wnika w duszę, porywa. Myślę, że śmiało można sięgać po tę książkę i bez zamiaru dogłębnej analizy przeczytanego tekstu, bo ta opowieść jest pasjonująca.. ale na pewno więcej wyniesie z niej ten, który potraktuje ją poważnie.

elentari | 2016-05-07

Życie ukochanej przez XIX-wiecznych romantyków królowej napisana jak przygodowy romans, polityczny thriller i erotyczny kryminał zarazem. Brawurowa, soczysta, doskonale zrytmizowana narracja po prostu porywa, a jest tak sugestywna, że nie sposób później zapomnieć o mrocznym wdzięku lorda Bohwella i Elżbiecie, która z zazdrości darła sobie z głowy rude włosy.

blackcat78 | 2015-01-23

Najlepsza biografia Marii Stuart - przynajmniej spośród tych, które dane mi było przeczytać. Zweig pisze rzeczowo i dość wnikliwie przybliża nam zarówno epokę jak i postać samej królowej. Warto przy tym zaznaczyć, że tą biografię czyta się z niezwykłą łatwością.

Izanagi | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: luty 2015

Książka z polotem, napisana dobrym językiem, szczegółowo ujmująca wydarzenia z życia Marii Stuart, Królowej Szkotów. Ale...Ni to pozycja naukowa, ni to beletrystyczna. Autor opisuje suche fakty historyczne, żeby zaraz potem zagłębiać się w psychikę kobiecą i opisując osobowość i intencje działań Marii Stuart, jakby ją świetnie znał osobiście. Już pomijając fakt, że dużo opisów jest natury seksistowskiej; cóż w takich latach była pisana.
Niemniej jednak książka jest godna polecenia, nie tylko dla mocno zainteresowanych tematem. Szybko się czyta i porządnie wciąga.

Jotka | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Książka rewelacja, bardzo dużo informacji na temat Mari Stuart, Elżbiety I, również co nie co o Katarzynie Medycejskiej. Trzy największe dwory średniowiecznej epoki, i trzy najsilniejsze jej córy! Książka napisana w formie eseju - myślę, że nie każdemu przypadnie ta forma do gustu. Mimo wszystko polecam wszystkim zainteresowanym, na pewno się nie zawiodą!

majkey | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Z jednej strony wyczerpująca książka, opisująca życie Marii Stuart. Z drugiej strony niemożliwie się przy niej umęczyłam. Na początku intelektualny, bogaty w nawiązania styl autora mi się podobał, ale po 200 stronach jedyne co cisnęło mi się na usta to "skończ Waść!". Tym niemniej, wiele się z tej książki dowiedziałam i dlatego daję wysoką ocenę.