Genom

Okładka książki Genom Siergiej Łukjanienko
Okładka książki Genom
Siergiej Łukjanienko Wydawnictwo: Amber Cykl: Genom (tom 2) Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Genom (tom 2)
2005-01-01
Ewa Skórska
powieść fantasy

"Genom"

Bardzo miła i przyjemna lektura. Pokazany obraz przyszłości jest naprawdę ciekawy i jak mam być szczery to już powoli niewiele odbiega od tego co już posiadamy. Technika idzie do przodu w zatrważającym tempie. Choćby samo klonowanie już wiele mówi za siebie. A ingerencje w strukturę genów na pewno są już możliwe tylko czy my jako szary człowiek mamy o tym jakieś pojęcie? Dzięki tej ingerencji powstają "spece" dosłownie od wszystkiego, ale kosztem zabrania im jakichś wartości życiowych, co niekoniecznie może być czymś dobrym.
Fajnie przedstawione postacie, super opisy i przemyślenia, które dają rzeczywiście do myślenia. Pomimo tego iż dokonane zostaje morderstwo w 2/3 książki to samo wyjaśnianie sprawy przebiega dosyć ciekawie.
Jest to kolejny autor zza wschodniej granicy na którym się nie zawiodłem i na pewno sięgnę jeszcze po jego literaturę.

"Genom"

Doskonały kryminał s-f. Ten tom jest lepszy od poprzedniego, ale to może dlatego, że "Tańce na śniegu", w moim odczuciu, napisane były dla młodszego czytelnika. Fabuła "Genomu" dzieje się w tym samym świecie w przyszłości.
Przez tę książkę jestem teraz taka niewyspana, ale musiałam ją wczoraj skończyć - po prostu musiałam wiedzieć kto zabił! Czyta się jednym tchem, podziwiam wyobraźnię Łukjanienki. W tej książce, jak w każdej tego autora, nie chodzi jedynie o wartką akcję i oryginalną fabułę, ale również o sens życia pojedynczych ludzi jak i całej ludzkości.
Polecam zdecydowanie.

Mimo niechęci początkowej (niesprecyzowanego pochodzenia) - podobało mi się! Wciągająca bardzo, tak od 10tej strony, zmieniająca konwencję - od obyczajowego sf, przez typowe sf, przez kryminał właściwie po.. no właśnie :) Dlatego warto poświęcić wieczór, góra dwa i przeczytać. Tak.

Bardzo dobra książka, która wciąga od pierwszej strony. Interesująca wizja przyszłości, kiedy ingerencja w ludzkim genom jest czymś naturalnym i zwyczajnym. To opowieść o wzajemnych relacja i koegzystencji istot rozumnych we Wszechświecie, o tym, że bycie superbohaterem niesie za sobą utratę pewnych naturalnych emocji, o tym, że mimo tak wysokiego rozwoju genetyki wciąż pojawiają się te same niskie pobudki podejmowanych działań. Wiele tutaj refleksji, wiele mądrych pytań. Lubię takie książki.

Kolejna świetna sci-fi w wykonaniu Łukjanienko, która pochłonęła mnie bez reszty.
Świetnie rozwinięty świat oparty na współczesnych trendach technologicznych i etycznych.
Specbojwnicy, specpiloci, speckochanki, specdozorcy. Geniusz człowieka ogarnął ludzki genom i zaczął go modyfikować. Świat poszedł do przodu. Rasa ludzka zaczęła bezwzględną wspinaczkę po możliwościach ludzkiego ciała zmodyfikowanego jeszcze przed narodzinami.

Godna polecenia.

Godna polecenia.

Łukjanienko biorę w ciemno.
Tym razem mamy misz-masz space opery z powieścią detektywistyczną i rozważaniami antyutopijnymi w klimacie dzieła Aldousa Huxleya.
Dobry misz-masz. :-)

Łukjanienko biorę w ciemno.
Dobry misz-masz. :-)

Bardzo dobra. Czyta się przyjemnie i całkiem lekko. Fabuła napędza się sama.

Bardzo dobra. Czyta się przyjemnie i całkiem lekko. Fabuła napędza się sama.

Z dobrze zapowiadającego się SF, przeszło w przeciętny kryminał.

Z dobrze zapowiadającego się SF, przeszło w przeciętny kryminał.

Niezla :)

Niezla :)