Atomowy sen

Okładka książki Atomowy sen Siergiej Łukjanienko
Okładka książki Atomowy sen
Siergiej Łukjanienko Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Mistrzowie SF i Fantasy
Атомный сон
Amber
2005-01-01
2005-01-01
8324120580
Ewa Skórska
Space Opera Science Fiction Łukianienko Łukjanienko UFO Obcy Cyberpunk Opowiadania

Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...
Okładka książki Poniedziałek zaczyna się w sobotę Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Poniedziałek z... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Przenicowany świat Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Przenicowany ś... Arkadij Strugacki, ...

Poplątanie z pomieszaniem

Poplątanie z pomieszaniem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytalem wszystkie ksiazki oprocz tej i nie zawiodlem sie. Wszystkie ksiazki autora sa bardzo ciekawe i nie ma chyba slabej pozycji.

Dwa opowiadania nawiazuja do wiekszego o “Glebi” oraz serii Linia Marzen. Trzecie, post apo wydaje sie najslabsze, chociaz tez milo sie czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ten autor chyba nie jest w stanie napisać nic słabego. Czytało się to bardzo dobrze, mimo że nie jestem fanką opowiadań.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ja mam do Łukjanienki taką słabość, że chyba nic, co napisał, nie może wzbudzić we mnie negatywnej reakcji. :-)
Trzy nowelki "Atomowego snu" podobały mi się również - może ta o Głębi najmniejsze zrobiła wrażenie, skoro znam pełną wersję powieściową, ale nie powiem, że jest słaba. Oczywiście, lekko trącą myszką, ale to bardzo urocze trącanie. :-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Atomowy sen jest jedynym dostępnym zbiorem opowiadań SŁ w Polsce. Składają się na niego trzy krótkie opowiadania – “Przezroczyste witraże”, “Cienie snów” i “Atomowy sen”. Opowiadania te może nie zachwycają, ale rewelacyjnie służą jako próbka prozy Łukjanienki która pozwoli podjąć czytelnikowi decyzję o tym czy warto Siergieja czytać, czy też nie.

Przezroczyste witraże

Jest to opowiadanie dziejące się w uniwersum Głębi i o ile mi wiadomo, w żaden sposób z powieściami z tego cyklu nie związane. Bohaterką PW jest Karina, młoda prawniczka pracująca w milicji która została oddelegowana do Deeptown w celu przeprowadzenia kontroli pierwszego rosyjskiego więzienia w wirtualnej rzeczywistości. Podczas swojej pracy odkrywa iż więzienie owszem jest więzieniem, ale celem tej placówki nie jest bynajmniej resocjalizacja pensjonariuszy, tylko próba przekształcenia ludzi w nurków, osób które są w stanie w dowolnym momencie wyjść do reala. Dodatkowo Karina ze śledztwa wynosi także swoje prywatne korzyści… :-)

Ciężko może zrozumieć idee uniwersum Głębi bez znajomości książek z dylogii, lecz opowiadanie jest dobrym wstępem do świata wirtualnego.

Ocena: 7/10.

Cienie snów

Podobnie jak PW, Cienie snów dzieją się w uniwersum znanego z innych książek autora. W tym wypadku wracamy do opisanego w “Linii marzeń” świata, w którym za odpowiednie pieniądze dostępna jest nieśmiertelność. Tym razem akcja toczy się na spokojnej planecie leżącej na obrzeżach galaktyki. Sielankę zakłóca informacja o zbliżającym się do planety statku. Ów statek, zagubił się trochę w czasoprzestrzeni i jego załoga nie jest świadoma że jej rasa przegrała wojnę z Ziemią.

Ocena: 6/10.

Atomowy sen

W tym opowiadaniu SŁ rozpościera przed nami post-apokaliptyczną wizję świata, w którym ludzkość cofnęła się w rozwoju o wiele lat. Jest to dużo starsze opowiadanie niż pozostałe w tym zbiorze i niestety, moim zdaniem, najsłabsze. Dla osoby czytającej dużo książek S-F lub oglądającej filmy z tego gatunku, opowiadanie wyda się składanką innych pomysłów, bez jakiejkolwiek innowacyjności. Da się oczywiście przeczytać, ale fabuła jest bardzo prosta i trochę oklepana.

Ocena 4/10.

Ogółem jednak polecam ten zbiór jako wprowadzenie do pozostałej twórczości Łukjanienki. Opowiadania nie są zbyt długie, a pierwsze dwa pozostawiają po sobie głód na pozostałe części swoich cykli.

Przezroczyste...

Jak to u Łukjanienki - nudzić się przy czytaniu nie można. Bardzo fajnie wymyślona akcja, sympatyczni bohaterowie...czyta się naprawde dobrze. Mnie bardziej podobały sie Patrole ...ale ta powieść też jest świetna. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka składa się z trzech opowiadań.
"Przezroczyste witraże" - opowiadanie ze świata "Głębi". Akurat jest to chyba jedyna seria Łukjanienki wydana w Polsce, której nie czytałem. I może dlatego uważam to opowiadanie za najsłabszą pozycję zbioru. W tej formie daje za mało, bym wciągnął się w ten świat.
"Cienie snów" - prequel mojej ukochanej "Linii marzeń". Dylogia "Linia marzeń" i "Imperatorzy iluzji" to jedne z moich ulubionych książek. Dla fanów serii - takich jak ja - pozycja obowiązkowa. Aczkolwiek ludzie, którzy tej serii nie czytali a lubią pozycje gęste od akcji, przy których można jednocześnie zatrzymać się i podumać nad zakamarkami umysłu ludzkiego też powinni w tym opowiadaniu znaleźć coś dla siebie, odwołań do pozostałych książek jest niewiele.
"Atomowy sen" - jeśli jesteś fanem Fallouta, to opowiadanie jest dla ciebie. Wspaniała podróż przez postapokaliptyczny świat i umysłowość człowieka przez ten świat ukształtowanego. Jak dla mnie najmocniejsza pozycja zbioru.

Książka składa się z trzech opowiadań.
"Cienie snów" - prequel mojej ukochanej "Linii marzeń". Dylogia "Linia...

Niestety, ale książka nie przypadła mi do gustu. Żadne z trzech opowiadań nie zapisało mi się w głowie. Bardzo lubię tego autora, ale chyba muszę czytać całe książki, a nie opowiadania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo mi się podobała. Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam.

bardzo d.fantastyczna opowiesc - mojego ulubionego
rosyjskiego pisarza ..

bardzo d.fantastyczna opowiesc - mojego ulubionego
rosyjskiego pisarza ..

• Science Fiction

Dodaj cytat z książki Atomowy sen