Gnom Caryca Szmaciak

Wydawnictwo: LTW
838873668X

Prezentowany tom zawiera satyry polityczne Janusza Szpotańskiego, zgrupowane w trzech cyklach: Gnom, Caryca, Szmaciak. Autor był skazany na trzy lata więzienia za napisanie satyry Cisi i gęgacze. Również po roku 1964 był szykanowany przez władze PRL.

Wicemistrzostwo świata w obśmiewaniu komunizmu (mistrzostwo ma ciągle: Siedem pigułek Lucyfera-Sergiusza Piaseckiego)
Ironiczna apoteoza PRL-u.
Jakże cudna galeria postaci:
Maczuga,Rurka,Deptała,Bagno,Pyć,Paciak,Wylizuch,Towarzysz Szmaciak.Prezes Buc.
I miejsowości:Bździna Górna i Dolna,Skisłe,Psia Trawka,Wądół Kaczy.
Gomułka(Gnom) nazwał poetę "człowiekiem o moralności alfonsa", a jego utwór – "reakcyjnym paszkwilem, ziejącym sadystycznym jadem nienawiści do naszej partii".
"Prędzej ugryziesz własny zadek niż w Pcimiu trafisz na przypadek",
"Najbardziej nienawidzą faktów.Fakty teorią bowiem przeczą,a to jest karygodną rzeczą".-jakże trafne i aktualne i dzisiaj słowa-kwintesencja III RP.
(Kłamliwe fakty-jak powiedział Złotoustny Klasyk-Bolek,potomek Cesarza Walensa).

„Ty męczychujku,ty wyskrobku najmnij się lepiej do wykopków.” -czyż nie piękne?

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

UWAGA! JEST TO CZĘŚĆ RECENZJI "ZEBRANYCH UTWORÓW POETYCKICH" JANUSZA SZPOTAŃSKIEGO, NAD KTÓRĄ MOZOLNIE PRACUJĘ I KTÓRA BĘDZIE ZAWIERAŁA WSTĘP WAŻNY DLA WSZYSTKICH EDYCJI

GNOM
- zawiera siedem utworów pisanych w różnych latach, a najważniejszy pt "Cisi i gęgacze czyli bal u Prezydenta" został napisany w 1964 roku, z powodu szumnych obchodów dwudziestolecia PRL-u. Jest to pamflet, w którym Gomułka został pokazany jako "Gnom", "Cichymi" nazwani zostali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i ich współpracownicy, a "Gęgaczami" określono intelektualistów skupionych wokół środowiska związanego z władzą, czyli rozgadaną opozycję. Poza Gęgaczami - opozycjonistami występują również "trwożliwi pseudoopozycjoniści" zwani Białymi Gnidami.
Utwór ten jest dostępny na: ...

Spacerolog | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Kunszt i maestria słowa zaklęta w formie rynsztokowego języka.

Grażyna | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

Novik | 2016-01-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Ty meczychujku! Ty wyskrobku! Najmij sie lepiej do wykopków.

I tak dalej i tak dalej.
Szmaciak zawsze na propsie.

chiave | 2016-10-02
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane