Pamiątki Soplicy

978-83-04-04970-3
szlachta, obyczaje
historyczna

Inne wydania

Opowieści „prawdziwego” szlachcica oddają doskonale sposób myślenia, styl życia i obyczaje prowincjonalnej szlachty Rzeczypospolitej. Zachwycają plastyką opisu, rysują barwne obrazki z życia awanturników „szablą robiących”.

książek: 1990
Renax | 2013-04-04

Bardzo lubię "Pamiątki Soplicy'. Pewnie dlatego, że lubię historie Polski szlacheckiej.
Niedawno nasze Polskie Radio przypomniało "Pamiątki Soplicy' w pięknym wykonaniu.

KarolKa | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Gawęda jest gatunkiem typowo polskim, inne narody nie dorobiły się podobnego gatunku, co jest bardzo ciekawe. To specyficzny rodzaj wypowiedzi: pierwszoosobowy narrator (gawędziarz) snuje opowieści z lat przeszłych, wypowiedź stylizowana jest na język potoczny. Jest to mówienie "o swoich, dla swoich", dlatego autor nie czuje się w obowiązku objaśniać pewnych spraw, zakłada, że odbiorca zna - jak on - świat, o którym w gawędzie mowa. Za najlepszą realizację gatunku uznaje się "Pamiątki Soplicy".

Literacka legenda mówi, że to Adam Mickiewicz nakłonił Henryka Rzewuskiego do spisania jego opowieści i poprosił, aby gawędziarzem-narratorem był w nich Seweryn Soplica. Jest to tylko literacka legenda, niekoniecznie prawdziwa. Jak czyta się gawędy? Budzą w czytelniku frustrację, ale i podziw. Dlaczego frustrację? Niezbyt przyjemny to obraz naszych przodków, którzy za dużo pili (z naczelnym pijakiem Karolem Radziwiłłem), a za mało radzili jak ratować kraj z opresji. Dlaczego podziw? Mimo...

Marianna | 2016-11-18

Myli się, kto spodziewa się ramoty. Rzewuski pozostaje wiecznie młody. Barwne postaci i świeże spostrzeżenia w kostiumie z epoki. I piękna polszczyzna.

Ania | 2013-02-17
Przeczytana: grudzień 2011