Pamiątki Soplicy

978-83-04-04970-3
szlachta, obyczaje
historyczna

Inne wydania

Opowieści „prawdziwego” szlachcica oddają doskonale sposób myślenia, styl życia i obyczaje prowincjonalnej szlachty Rzeczypospolitej. Zachwycają plastyką opisu, rysują barwne obrazki z życia awanturników „szablą robiących”.

książek: 2085
Renax | 2017-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Dziś napiszę o jednej z najciekawszych lektur z pierwszego roku polonistyki, książce, która pretenduje do zostania tegoroczną książką, czytaną podczas akcji Narodowe Czytanie. Ja już wysłałam na nią swój mały głos, ale czy zostanie wybrana? Myślę, że nie, a szkoda, bo to przepiękna literatura, którą zachwycał się Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz.
Książka ukazała się w 1839 roku, po klęsce powstania listopadowego, gdy potrzebowaliśmy otuchy i kształtowania pamięci narodowej. Wiadomo, że w XIX wieku nie było Polski. Polska przez wiele pokoleń była wspólnym marzeniem i do tego, żeby nie wygasła, trzeba było mitu narodowego, wspólnej pamięci. Po tragedii z 1795 roku minęły już dwa pokolenia i przeminął pierwszy i drugi szok, gdy to wielu patriotycznie nastawionych Polaków popełniało samobójstwa. Polacy próbowali już z Napoleonem, próbowali sami wbrew swoim generałom (mówię o powstaniu listopadowym) i próbować nie przestali. Henryk Rzewuski herbu Krzywda napisał Pamiątki JPana...

KarolKa | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Gawęda jest gatunkiem typowo polskim, inne narody nie dorobiły się podobnego gatunku, co jest bardzo ciekawe. To specyficzny rodzaj wypowiedzi: pierwszoosobowy narrator (gawędziarz) snuje opowieści z lat przeszłych, wypowiedź stylizowana jest na język potoczny. Jest to mówienie "o swoich, dla swoich", dlatego autor nie czuje się w obowiązku objaśniać pewnych spraw, zakłada, że odbiorca zna - jak on - świat, o którym w gawędzie mowa. Za najlepszą realizację gatunku uznaje się "Pamiątki Soplicy".

Literacka legenda mówi, że to Adam Mickiewicz nakłonił Henryka Rzewuskiego do spisania jego opowieści i poprosił, aby gawędziarzem-narratorem był w nich Seweryn Soplica. Jest to tylko literacka legenda, niekoniecznie prawdziwa. Jak czyta się gawędy? Budzą w czytelniku frustrację, ale i podziw. Dlaczego frustrację? Niezbyt przyjemny to obraz naszych przodków, którzy za dużo pili (z naczelnym pijakiem Karolem Radziwiłłem), a za mało radzili jak ratować kraj z opresji. Dlaczego podziw? Mimo...

Marianna | 2016-11-18

Myli się, kto spodziewa się ramoty. Rzewuski pozostaje wiecznie młody. Barwne postaci i świeże spostrzeżenia w kostiumie z epoki. I piękna polszczyzna.

Ania | 2013-02-17

Przeczytana: 21 kwietnia 2017
MasterPlg | 2016-09-04
kelilah | 2016-08-28
Wybierzmy książkę na Narodowe Czytanie 2017

Jaką ważną dla Polski książkę będziemy czytać w tym roku w ramach Narodowego Czytania? O tym (do pewnego) stopnia będziemy mogli zadecydować sami. Do 15 lutego można głosować na wybrany spośród czterech propozycji tytuł. A zwycięzcę prezydent Duda ogłosi 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Sprawdźcie spośród jakich tytułów można wybierać.