Pamiątki Soplicy

2009-01-01
2009-01-01
978-83-04-04970-3
szlachta obyczaje

Okładka książki Z duchami przy wigilijnym stole Grant Allen, John Day, Stefan Grabiński, Henry James, Jan Łada, Bolesław Leśmian, Eliza Lynn Linton, Margaret Oliphant, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Henryk Rzewuski, Walter Scott, Ellen Wood
Z duchami przy... Grant Allen, John D...
Okładka książki Włosy krzyczące na głowie. Polska nowela fantastyczna Jan Barszczewski, Michał Dymitr Krajewski, Józef Bohdan Dziekoński, Stefan Grabiński, Józef Korzeniowski, Antoni Lange, Henryk Rzewuski, Józef Julian Sękowski
Włosy krzycząc... Jan Barszczewski, M...

Niezwykle miło spędziłam czas przy tej lekturze. Dawkowałam ją sobie, żeby przez jak najwięcej wieczorów przenosić się do epoki Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Do czasów Konfederacji Barskiej, czyli lat 1768–1772. Ten pierwszy zryw patriotyczny, szlacheckie powstanie narodowe regularnie przewija się na kartach tych gawęd.
Bohaterem powieści jest tytułowy pan Seweryn Soplica, cześnik parnawski, członek palestry i uczestnik konfederacji barskiej. Każdy rozdział, to inna gawęda koncentrująca się na innym bohaterze, ale niejednokrotnie ciągnąca poprzednie wątki i oczywiście z tym samym narratorem, czyli panem Soplicą. Autor z wielką nostalgią opowiada o epoce, która przeminęła, o bohaterach tamtych dni, obyczajach i wartościach. Dzięki pamiątkom Soplicy mamy szczegółowy wgląd w niezwykle barwny świat Polski tamtych lat. Poznajemy obyczajowość polskiego społeczeństwa XVIII wieku, anegdoty o znanych postaciach historycznych, a nawet opisy strojów oraz uczt. Rzewuski za pośrednictwem fikcyjnego pana Soplicy przywraca pamięć o przodkach, oraz o wydarzeniach historycznych. Narrator ubolewa nad współczesnym mu stanem rzeczy, nad mentalnością społeczeństwa. Szlachta w XVIII wieku kierowała się kodeksem honorowym opartym o wartości religijne, ofiarną i bezinteresowną służbę ojczyźnie, szacunek do osób z niższych stanów społecznych, gospodarność. Polska przedrozbiorowa jest krajem, w którym każdy może się odnaleźć i odnieść sukces, wspiąć się po drabinie społecznej bez względu na swoje pochodzenie i stan majątkowy. Rzewuski podaje chociażby przykład chłopa ukraińskiego, który dzięki zasługom dla ojczyzny został polskim szlachcicem. Co ciekawe autor przewiduje, że w przyszłości urodzą się wielcy bohaterowie, prawdziwi giganci, którzy będą walczyć o wolną Polskę. Ten duchowy, metafizyczny motyw pojawia się w rozdziale o księdzu Marku. Gawędy te były niezwykle popularne w czasach Rzewuskiego. Pewnie większość czytelników pamięta Soplicę i dworek Soplicowo w “Panu Tadeuszu” Mickiewicza. To właśnie “Pamiątki Soplicy” stanowiły inspirację dla wieszcza. Ten zbiór gawęd stanowi nie tylko dokument, ale też fascynującą lekcję historii Polski. Dzięki językowi i stylowi snutych na kartach książki opowieści jesteśmy świadkami opisywanych zdarzeń, zupełnie jakbyśmy się przenieśli w czasie do Rzeczpospolitej Szlacheckiej.
Jeśli miałabym się do czegoś lub raczej do kogoś przyczepić, to do wydawnictwa. Otóż książka jest napisana niezwykle pięknym, plastycznym, dawnym językiem. Na końcu przydałyby się przypisy wyjaśniające niektóre z dawnych słów i sformułowań.
Szczerze polecam, bo jest to prawdziwa uczta literacka, którą warto się podelektować i poznać tę część naszej historii podaną w sposób, w jaki nie przekazują jej podręczniki.

Bohaterem powieści jest tytułowy pan Seweryn Soplica,...

Zachwycony poprzednią książka autora, traktującą o perypetiach braci strawińskich, z entuzjazmem siegnalem po pamiątki Soplicy, no i nie podobała mi się

Ta powieść a właściwie gawędy szlacheckie swoją jowialnością i humorem biją na głowę oświeceniową satyrę i dyletanckie flozofowanie o niczym. To dzieło to żywe obrazy skostniałych postaci historycznych i przemian politycznych. Polecam gorąco nie tylko fanom historii.

Gawęda jest gatunkiem typowo polskim, inne narody nie dorobiły się podobnego gatunku, co jest bardzo ciekawe. To specyficzny rodzaj wypowiedzi: pierwszoosobowy narrator (gawędziarz) snuje opowieści z lat przeszłych, wypowiedź stylizowana jest na język potoczny. Jest to mówienie "o swoich, dla swoich", dlatego autor nie czuje się w obowiązku objaśniać pewnych spraw, zakłada, że odbiorca zna - jak on - świat, o którym w gawędzie mowa. Za najlepszą realizację gatunku uznaje się "Pamiątki Soplicy".

Literacka legenda mówi, że to Adam Mickiewicz nakłonił Henryka Rzewuskiego do spisania jego opowieści i poprosił, aby gawędziarzem-narratorem był w nich Seweryn Soplica. Jest to tylko literacka legenda, niekoniecznie prawdziwa. Jak czyta się gawędy? Budzą w czytelniku frustrację, ale i podziw. Dlaczego frustrację? Niezbyt przyjemny to obraz naszych przodków, którzy za dużo pili (z naczelnym pijakiem Karolem Radziwiłłem),a za mało radzili jak ratować kraj z opresji. Dlaczego podziw? Mimo wszystko, opisy obyczajów szlacheckich są zachwycające i lekturę tę można studiować jako swoisty podręcznik obrazujący sarmacką kulturę i obyczaj.

Przeczytane fragmenty

Przeczytane fragmenty

Myli się, kto spodziewa się ramoty. Rzewuski pozostaje wiecznie młody. Barwne postaci i świeże spostrzeżenia w kostiumie z epoki. I piękna polszczyzna.

Opowieści szlachcica Seweryna Soplicy o swoich przygodach w XVIII w.

Opowieści szlachcica Seweryna Soplicy o swoich przygodach w XVIII w.

Fajnie, że gawęda szlachecka to polski wynalazek. Ale trudno się połapać przez liczbę dygresji. Pomyśl świetny, jednak dla współczesnego czytelnika dzieło chyba raczej niełatwe w odbiorze.

Historia i idea stojąca za książką jest ciekawsza niż sama książka.

Historia i idea stojąca za książką jest ciekawsza niż sama książka.

• Studia
  • Polonistyka