Pamiątki Soplicy

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-04-04970-3
szlachta, obyczaje
historyczna

Opowieści „prawdziwego” szlachcica oddają doskonale sposób myślenia, styl życia i obyczaje prowincjonalnej szlachty Rzeczypospolitej. Zachwycają plastyką opisu, rysują barwne obrazki z życia awanturników „szablą robiących”.

Renax | 2017-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Dziś napiszę o jednej z najciekawszych lektur z pierwszego roku polonistyki, książce, która pretenduje do zostania tegoroczną książką, czytaną podczas akcji Narodowe Czytanie. Ja już wysłałam na nią swój mały głos, ale czy zostanie wybrana? Myślę, że nie, a szkoda, bo to przepiękna literatura, którą zachwycał się Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz.
Tak jak parę lat temu zachwycił mnie język książki, który jest przepiękny, a pan Machalica wydobył z niego wszystkie jego uroki. Ale inaczej niż to było parę lat temu, już nie zauważałam 'błędnego myślenia' na sposób szlachecki, ale zachwycałam się światem przeszłości, którego już nie ma, a który narrator, imć pan Seweryn Soplica wspomina. Mówi on o tym, że tego świata już nie ma, ze nie ma kontuszy, że w przeciągu życia jednego pokolenia zmieniła się rzeczywistość, że upadł tamten świat wartości i wszystko, całe życie.
Pozostały wspomnienia. A wspomnienia zawsze są piękniejsze, nostalgiczne i wyrywkowe. Soplica wspomina swoje...

| 2017-06-04
Przeczytana: maj 2017

Napisane piękną polszczyzną gawędy dające bogaty i różnorodny obraz życia szlachty w drugiej połowie XVIII wieku. Smakowite anegdoty, motywy rodem z literatury przygodowej i wojennej, nostalgia za dawnymi "lepszymi" czasami, skłonność do nudnawych czasami dygresji, bogaty język. Dla miłośników Rzeczpospolitej szlacheckiej lektura obowiązkowa.

KarolKa | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Gawęda jest gatunkiem typowo polskim, inne narody nie dorobiły się podobnego gatunku, co jest bardzo ciekawe. To specyficzny rodzaj wypowiedzi: pierwszoosobowy narrator (gawędziarz) snuje opowieści z lat przeszłych, wypowiedź stylizowana jest na język potoczny. Jest to mówienie "o swoich, dla swoich", dlatego autor nie czuje się w obowiązku objaśniać pewnych spraw, zakłada, że odbiorca zna - jak on - świat, o którym w gawędzie mowa. Za najlepszą realizację gatunku uznaje się "Pamiątki Soplicy".

Literacka legenda mówi, że to Adam Mickiewicz nakłonił Henryka Rzewuskiego do spisania jego opowieści i poprosił, aby gawędziarzem-narratorem był w nich Seweryn Soplica. Jest to tylko literacka legenda, niekoniecznie prawdziwa. Jak czyta się gawędy? Budzą w czytelniku frustrację, ale i podziw. Dlaczego frustrację? Niezbyt przyjemny to obraz naszych przodków, którzy za dużo pili (z naczelnym pijakiem Karolem Radziwiłłem), a za mało radzili jak ratować kraj z opresji. Dlaczego podziw? Mimo...

Templariusz | 2018-12-28

Ta powieść a właściwie gawędy szlacheckie swoją jowialnością i humorem biją na głowę oświeceniową satyrę i dyletanckie flozofowanie o niczym. To dzieło to żywe obrazy skostniałych postaci historycznych i przemian politycznych. Polecam gorąco nie tylko fanom historii.

Marianna | 2016-11-18

Myli się, kto spodziewa się ramoty. Rzewuski pozostaje wiecznie młody. Barwne postaci i świeże spostrzeżenia w kostiumie z epoki. I piękna polszczyzna.

Wabi | 2018-10-30
Przeczytana: 29 października 2018

Opowieści szlachcica Seweryna Soplicy o swoich przygodach w XVIII w.

Ania | 2013-02-17

dawier | 2018-04-02
Na półkach: Polska, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2018

Polskie nowele lekturą Narodowego Czytania 2019

Para prezydencka wybrała osiem nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Wśród wybranych autorów znaleźli się między innymi: Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont i Eliza Orzeszkowa.

Wybierzmy książkę na Narodowe Czytanie 2017

Jaką ważną dla Polski książkę będziemy czytać w tym roku w ramach Narodowego Czytania? O tym (do pewnego) stopnia będziemy mogli zadecydować sami. Do 15 lutego można głosować na wybrany spośród czterech propozycji tytuł. A zwycięzcę prezydent Duda ogłosi 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Sprawdźcie spośród jakich tytułów można wybierać.