Wielki kolega

Wydawnictwo: Kwadrat
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
Lolek90

- Kiedy 16 października 1978 roku przebywałam w kuchni swojego krakowskiego mieszkania usłyszałam dźwięk telefonu. Był o głos mojego dawnego kolegi z Teatru im. Juliusza Słowackiego. Kolega ten przeniósł się potem do Warszawy i założył tam jako dyrektor Teatr na Woli. Stał się najsłynniejszym polskim aktorem, równocześnie był członkiem ówczesnego Komitetu Centralnego PZPR. Okazało się, że oni wiedzieli pierwsi co się stało. Tadeusz Łomnicki, który właśnie zadzwonił - powiedział mi: "Gratuluję Ci, Halinko, Twój przyjaciel i kolega Karol Wojtyła został papieżem". Natychmiast włączyłam telewizor, lecz upłynęło sporo czasu zanim oficjalnie potwierdzono tę wiadomość. Dopiero w Dzienniku telewizyjnym o godz. 19:30 spiker Andrzej Kozera trzęsącym się głosem oznajmił to, o czym już wiedziałam: kardynał Krakowa, rodem z naszych Wadowic - Ojcem Świętym.
Odtąd już nie Karol, lecz Papież Jan Paweł II.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: źródło własne

Przepięknie spisane wspomnienia koleżanki z czasów wadowickich Karola Wojtyły, Halinki Kwiatkowskiej. Nie tylko o czasach młodości, ale i tych późniejszych.