Roald Dahl. Mistrz opowieści

Tłumaczenie: Maria Makuch
Wydawnictwo: Znak emotikon
7 (10 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny

Życiorysem Roalda Dahla można by obdarować kilka osób. Wieczny chłopiec, ekscentryk, pisarz, lotnik, szpieg… Oswojony wiking, mroczny Norweg i pełen uroku młody człowiek o błyskotliwym poczuciu humoru. Autor Charliego i fabryki czekolady, Matyldy, a także perwersyjnych opowiadań dla „Playboya” i scenariusza do filmu o Bondzie Żyje się tylko dwa razy. Sypiał z najpiękniejszymi i najbogatszymi...

Życiorysem Roalda Dahla można by obdarować kilka osób.

Wieczny chłopiec, ekscentryk, pisarz, lotnik, szpieg… Oswojony wiking, mroczny Norweg i pełen uroku młody człowiek o błyskotliwym poczuciu humoru. Autor Charliego i fabryki czekolady, Matyldy, a także perwersyjnych opowiadań dla „Playboya” i scenariusza do filmu o Bondzie Żyje się tylko dwa razy. Sypiał z najpiękniejszymi i najbogatszymi kobietami świata. Bywał na lunchach u Roosevelta, przyjaźnił się z amerykańskimi milionerami i wybitnymi artystami tamtego czasu, uwielbiał hazard. Życiorysem Roalda Dahla można by obdarować kilka osób.

"Mistrz opowieści" to intymny portret człowieka zmagającego się z fizycznym bólem, dotkniętego rodzinną tragedią, odpowiedzialnego za los najbliższych. Jednak Roald Dahl nie poddał się przeciwnościom - przekuł je na wspaniałe opowieści uwielbiane do dziś.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Roald-Dahl-Mistrz-opowiesci/7530

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,9096,Roal...»

Nik-a | 2019-03-05
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Pozycja ta to historia długiego, bogatego i intensywnego życia. Chciałoby się powiedzieć, że w jednym żywocie zmieściło się kilka biografii. Roald Dahl to pisarz nie-pisarz, chronicznie niepodatny na wszystko, co konwencjonalne. Wszystkiemu z czym się w życiu spotykał nadawał swoisty rys. Był człowiekiem kochającym życie, postrzegającym je jako walkę ze sobą, z innymi, ze światem zewnętrznym. A staczane bitwy służyły mu, niezależnie od wyniku.
Mieszał ból z fantazją, tworzył postacie-mikstury, którym daleko było do ładnych, miłych, przyjemnych. Porcja okrucieństwa, duża ilość psotności, szczypta niewinności i to wszystko przyprawione odrobiną niewdzięcznej wesołkowatości. I dzieci przepadały za postaciami-miksturami przepisu R. Dahla. Taki też był sam autor. Jego życie kreśliło nieprzerwaną sinusoidę, pasmo sukcesów przetykanych niepowodzeniami, względnie długie życie w stanie wolnym, później pierwsze małżeństwo z rozsądku, by pod koniec życia spotkać miłość życia. Traumy,...

książek: 1955
Agnieszek | 2018-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2018

Ostrzyłam sobie zęby na tę biografię. A że to setki stron (a także mnóstwo przypisów i pozycji w bibliografii), odłożyłam lekturę na ferie.

Czytało się nieźle. Pozycja obfituje w szczegóły i wydaje się być rzetelna.
Autor przedstawia pisarza jako człowieka trudnego, skoncentrowanego na sobie, potrzebującego porządku i dążącego uparcie do osiągnięcia celu.
Sporo tu ciekawostek: Dahl to syn, brat, lotnik, szpieg, bywalec amerykańskich salonów, wynalazca, mąż, ojciec, miłośnik storczyków, no i w końcu pisarz zaciekle walczący o swoje dzieła.

Można podejrzeć tu codzienność celebrytów - nie tak znów różową (pierwsza żona Dahla i matka jego dzieci to w końcu laureatka Oscara) i dojść do wniosku, że nasze polskie realia lat powojennych zupełnie nie przystają do zachodnich.

Biograf Dahla zaangażował się w swe dzieło. Starał się oddzielić fantazję od faktów (jak się okazuje, Dahl nie miał oporów przed retuszowaniem swej przeszłości). Stąd też wiele stron, wiele myśli, choć momentami...

Hipek | 2016-08-27
Przeczytana: sierpień 2016

Biografia o wspaniałym życiu. Dla mnie o życiu godnym pozazdroszczenia. Książka ukazuje w zbalansowany sposób fakty z życiorysu, rozwój pisarski, podejście do własnego warsztatu, umiejętność świadomego kształtowania kariery. W dużej części swojej pracy autor oddaje także życie uczuciowe i życie rodzinne bohatera. Aby to zrobić sięga do własnych doświadczeń z bohaterem ale przede wszystkim poprzez odbicie opinii licznej rodziny.
Książka może wydawać się bardzo obszerna i szczegółowa, ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę niesamowite życie Roalda Dahla kiedy ją kończyłem wydała mi się troszkę powierzchowna. Wiem, że to sprzeczne. Ujął tą sprzeczność fantastycznie autor: Roald Dahl był ja fajerwerk: fantastyczny i szalenie niebezpieczny.