1812 Wojna z Rosją

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Wyprawa Napoleona na Rosję w roku 1812, albo jak sam ją nazywał druga wojna polskaa to najbardziej spektakularne i jednocześnie najbardziej tragiczne w skutkach przedsięwzięcie cesarza Francuzów.

ArturJr | 2015-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Kampania 1812 roku była najtragiczniejszą spośród wszystkich napoleońskich. Podczas jej trwania śmierć poniosło wielu żołnierzy i cywilów.

Książka Zamoyskiego doskonale oddaje tło kampanii, wskazuje motywy jakie kierowały Napoleonem, a także przedstawia obraz marszu odwrotnego spod Moskwy nie tylko w wymiarze tragedii poszczególnych korpusów/dywizji, ale i pojedynczych jego uczestników. Smaku dodają liczne cytaty ze wspomnień osób biorących udział w tej tzw. II wojnie polskiej po stronie francuskiej, jak i rosyjskiej.

Pozycja ta nie jest niestety w każdym calu doskonała. Autor uległ mitowi niskiego wzrostu Napoleona, a także pomylił Desaixa z Dessaixem (pierwszy poległ pod Marengo w 1800 r.).

Slawinio | 2016-12-09

Czyta się doskonale. Jednakże warto ją skonfrontować z dziełem Sokołowa "Napoleon Aleksander i Europa 1806-1812".
Dlaczego?
Zamoyski, jak wielu innych autorów, za bardzo zawierza pamiętnikom pisanym post factum. Kampania w Rosji w ogóle nie tak miała wyglądać i nie tak planowały ją obydwie strony. Nic nie było przesądzone.
Kto planował pierwszy atakować? Jaką kampanię przewidywał sam Napoleon? Jak miały się bronić jednostki rosyjskie - to wszytko genialnie wręcz "rozbraja" Sokołow.

alexanderson | 2012-01-03
Przeczytana: 2008 rok

Znakomite opracowanie na temat jednej z najsłynniejszych kampanii wojennych w historii, która - choć tak głośna i owiana legendą - pozostaje zaskakująco mało znana co do swych przyczyn i przebiegu. Adam Zamoyski stworzył nadzwyczaj plastyczny obraz tych wydarzeń, przy czym ich epicka skala zrównoważona została przez wymiar ludzki, tchnący z obficie cytowanych relacji bezpośrednich uczestników tej wojny. Dzięki temu zabiegowi i klarownej narracji autora (który nie zarzuca niewyspecjalizowanego czytelnika nadmiernymi, a mało dlań interesującymi szczegółami co do ruchów i numeracji poszczególnych jednostek - co nie wiąże się jednak z żadnymi uproszczeniami), całość przybrała formę wciągającej, a nierzadko też przejmującej opowieści o ludziach (żołnierzach i cywilach), zaplątanych w konflikt wymykający się chwilami spod jakiejkolwiek kontroli decydentów.
Lektura książki może miejscami zaskakiwać - raczej mało znany jest fakt, że nie tylko odwrót Napoleona z Moskwy, ale i sam marsz...

Piotr Solecki | 2011-10-27

Bardzo ciekawie napisana książka- - polecam

qba44 | 2016-11-18
irman | 2016-10-15