Pisarz na wojnie. Wasilij Grossman na szlaku bojowym Armii Czerwonej 1941-1945

978-83-89656-22-3
Grossman, II wojna, ZSRR, Armia Czerwona
historyczna
Pio

Znakomity reportaż wojenny, który powstał z pisanych na gorąco na linii frontu w latach 1941 - 1945 notatek Wasilija Grossmana, pisarza, korespondenta wojennego "Krasnoj Zwiedy". Część jego zapisków nigdy nie została opublikowana, gdyż były albo zbyt drażliwe ze względów politycznych albo, w opinii cenzorów, zbyt drastyczne dla obywateli radzieckich. Znany brytyjski historyk i pisarz Antony Beevor wydobył je na światło dzienne i łącząc z fragmentami artykułów z "krasnoj Zwiedy', listów ze wspomnieniami ludzi współczesnych Grossmanowi, stworzył przy współpracy tłumaczki Luby Winogradowej przejmujący obraz wojny.

źródło opisu: Magnum , Maj 2006

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

OldSmokeOfDoom | 2014-11-10
Przeczytana: 29 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podczas lektury "Druga Wojna Światowa" autorstwa Antonyego Beevora trafiłem na wiele cytatów z W. Grossmana. Bardzo mnie intrygowały, chciałem dotrzeć do źródła. Gdy pewnego dnia, na półce w lokalnej bibliotece, trafiłem na "Pisarza na wojnie..." wiedziałem, że to będzie dobra lektura. Nie przeliczyłem się! Treść jej pokazuje jak okrutna bywa wojna, jak wyglądała z punktu widzenia korespondenta wojennego. Sowieckiego korespondenta - to jest bardzo ważne. Dzięki niej przyjrzymy się jak działała komunistyczna machina propagandowa (przede wszystkim gazety), ile znaczyło ludzkie życie dla komunistów, NKWD, Stalina, jak wyglądał los przeciętnego czerwonoarmisty.

Bardzo dobrze, że A. Beevor to opracował, oprawił swoimi spostrzeżeniami. Pewnie przebrnięcie przez same notatki Grossmana byłoby uciążliwe i pozbawione komentarza mogłoby pozostać niezrozumiałym.

Bardzo rzeczowa, wciągająca lektura. Co istotne: bardzo obiektywna, bez zabarwienia politycznego, gloryfikacji czy też negowania...

Pio | 2011-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam