Nekroskop 3. Źródło

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Necroscope 3. The Source
horror

Inne wydania

Groza spoza tego świata. Góry rosyjskiego Uralu kryją śmiertelny sekret: nadprzyrodzony portal. Radzieccy naukowcy i pracownicy Wywiadu Paranormalnego w tajnej bazie wojskowej próbują zgłębić jego tajemnice. Podczas tych eksperymentów przez portal przedziera się potężny demon. Jego zamiarem jest zniszczenie ludzkości. Jazz Simmons, brytyjski agent wysłany z misją przeniknięcia na teren bazy i zbadania jej tajemnic zostaje schwytany przez agentów KGB. Zmuszają go oni do przekroczenia portalu. Simmonsowi udaje się jednak zawiadomić Harry`ego Keogha. W swej ostatniej wiadomości przestrzega Harry`ego, że jego odwieczny wróg – wampiry przygotowują się do zmasowanej inwazji na świat ludzi. Harry ma tylko jedno wyjście: uderzyć wcześniej. Musi jednak przenieść wojnę na ziemię wampirów. Pozbawia się w ten sposób swojego najważniejszego atutu – jego moc rozmawiania z umarłymi w kraju gdzie umarłych nie ma – jest niczym...

źródło opisu: Vis-a-vis 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magnis | 2016-05-21
Na półkach: Horror, Przeczytane

Trzecia część przygód Harrego Koegha jest inna niż pozostałe, ale nie znaczy gorsza. Autor obsadza opowieść kilka lat po wydarzeniach z poprzednich tomów w czasie kiedy w tajnej bazie gdzieś w Rosji zaczyna się projekt, który niesie olbrzymie niebezpieczeństwo dla świata.
Poznajemy oprócz znanych postaci kilku nowych bohaterów historii. Zostali oni skonstruowani pod względem psychologicznym dobrze i posiadają własne cechy charakteru.
Pierwszą dość ciekawą postacią jest Jazz Simmons zwerbowany aby dowiedzieć się co znajduje się w ośrodku. Niestety zostaje wystawiony na duże ryzyko. Polubiłem jego postać, bo jest sympatyczny i jego losami można się przejąć.
Kolejną ważną postacią jest Harry Koegh, który w poszukiwaniu bliskich zrobi wszystko aby ich odnaleźć. Jak pisałem przedtem jego samego można polubić chociaż przy zakończeniu pojawił się pewien zgryz. Lecz można to wytłumaczyć niechęcią do wampirów.
Nie zabrakło oczywiście czarnych charakterów. Pierwszych poznajemy dość...

Aga | 2016-05-09
Na półkach: 2016, Horror, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2016

Wszystkie sagi, historie kilkutomowe mają zazwyczaj to do siebie, że im dalsza część tym gorsza. U Lumley'a jest odwrotnie. Pierwszy tom był dobry, ale stanowił zaledwie "przedsmak", swoistą przystawkę przed daniem głównym i zaostrzał tylko apetyt na nasze doznania literackie. Cykl poświęcony nekroskopowi ma niezwykle przemyślaną konstrukcję. Kolejne tomy stanowią kontynuację losów głównego bohatera, a zarazem są uzupełnieniem tomów poprzednich. Ich lektura to czysta przyjemność. Polecam

Kanclerz | 2016-11-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 17 listopada 2016

Po zaskakującej zwyżce tomu drugiego nagle spadamy ostro w dół. Nie nazwę książki złą, bo jak na wielotomową sagę naprawdę trzyma poziom, ale po pierwszych dwóch jest jakby "przedobrzona".
Fabuła miała być zaskakująca, ale poprzez przeniesienie wymiarów stała się trochę zbyt nieprawdopodobna. Jakkolwiek wszystko zależy od podejścia.

Zdecydowanie podziwiam autora za zdolność tłumaczenia rzeczy w moim mniemaniu arcytrudnych. Tunele przestrzenne, kontinua, efekty paranormalne - zaskakujące, że można opisać to zrozumiale [względnie oczywiście] nawet dla laika.

Opowieść ciekawie rozwiązana. Nieoczywista. Trzymająca w napięciu na podobnym poziomie przez większą część. Osobiście nie podoba mi się zakończenie, ponieważ ostatnie rozdziały wypadają z rytmu i gnają jakby na złamanie karku. Zupełnie jakby autorowi kończył się czas na oddanie książki do wydawcy. I przez to zdecydowanie wpływają na zaniżenie mojej oceny.

Skupiając się zaś na ogóle - bardzo przyzwoita groza. Trochę gore,...

Morgoth | 2012-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Co byście powiedzieli gdyby gdzieś istniał równoległy świat w którym żyje pasożyt wywołujący wampiryzm...? W latach 80. w tajnej ruskiej bazie wojskowej na Uralu zostaje otwarte przejście do tego świata... Jest coraz mroczniej,bardziej prawdopodobnie i...ciekawie. Idealny wybór dla miłośników horroru u których,jak u mnie, wampiry typu "Zmierzchu" wywołują mdłości.

Athoualia | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Wampiry
Przeczytana: 13 października 2016

Bardzo mi się spodobał kolejny tom tej serii (nawet się zdziwiłam, że byłam drugą osobą, która wypożyczyła ten tom w konkretnej bibliotece). Nie jest nudny, tym razem była 'inna' sztuczka. Niestety mało mi było brytyjskiego parawywiadu. Ciekawe co będzie w następnej części oprócz wampirów?

Klucznik | 2015-12-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Naszym bohaterom udało się zniszczyć wampiry. Ale czy aby na pewno? Co dzieje się w górach Uralu, w sercu tajemniczego "Projektu Perchorsk"? Czym był niezydentyfikowany obiekt latający, zniszczony przez myśliwce, który się stamtąd wydostał? Harry dowie się, dopiero gdy trafi do Źródła.

ryszpak | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Trzecia część to raczej odskocznia w bok od głównego wątku powieści. Bardziej przypomina powieść SF niż horror. Niemniej ciągle wysoki poziom się utrzymuje.

Spursmaniak | 2016-11-11

Trzecia część wielkiego, wampirycznego cyklu mistrza horroru Briana Lumleya. W tym topie dopada nas groza spoza tego świata. Po przemianie nie narodzonego syna Harrego Juniora, wampir Tibor Frenczy postanawia podjąć się opieki nad dzieckiem, przez co chłopiec wyrasta na opętanego przez zło. W dodatku staje się celem zniszczenia przez brytyjską komórkę Intesp. Harry wciąż wierzy, że jego syn żyje i stara się go odnaleźć, mimo, że ten zajął ciało innego człowieka. Góry rosyjskiego Uralu kryją śmiertelny sekret: nadprzyrodzony portal. Radzieccy naukowcy pracownicy Wywiadu Paranormalnego e tajnej bazie wojskowej, próbują zgłębić jego tajemnice. Podczas tych eksperymentów przez portal przedziera się potężny demon.Trzecia część serii o Nekroskopie, opiewa dużo więcej wydarzeń niż w poprzednich tomach. Mamy tu więcej przepoltów akcji, więcej napięcia. Akcja jest szybsza i bardziej wciąga. Historie są ciekawsze i ukazanych jest więcej wątków. Dowiadujemy się o nowych krokach dotyczących...

lear74 | 2011-03-22
Przeczytana: styczeń 2011

Kolejny tom z cyklu i kolejny, świetny pomysł na jego kontynuację. Tym razem areną wydarzeń jest eksperymentalna baza radzieckiego Wywiadu Paranormalnego i po raz pierwszy w cyklu - Świat Wampirów. Przed przeczytaniem zastanawiałem się, czy można jeszcze w interesujący sposób "pociągnąć" fabułę tego cyklu i okazało się, że można. Po raz kolejny autor wciągnął mnie w wir wydarzeń, że trudno było oderwać się od lektury. Nowe informacje o naturze wampirów wykreowanych przez Lumleya - choć wydawało się już wszystko opisane i odkryte we wcześniejszych tomach. Dalsze losy Harry`ego Keogha w jego nowym wcieleniu. Gorąco polecam.

Mikołaj | 2010-10-30

Moim zdaniem najgorsza część! Na pewno nie dorasta do pięt dwóm poprzednim tomom, które wręcz wbijały w fotel. Jak dla mnie trochę nudna i ciężka do przebrnięcia.