Ana – rozbite lustro

Wydawnictwo: Bernardinum
inne
Natalia

Piękna opowieść o odzyskiwaniu życia, budowaniu swojej historii na nowo po wielkim nieszczęściu – z fragmentów, przebłysków wspomnień, kilku starych fotografii, listów, opowiadań bliskich, ludzkich losów.

Niedopowiedzenia, fragmentaryczność, niedokończenia rządzące tą historią sprawią, że każdy czytelnik odczyta ją inaczej, po swojemu, i będzie do niej wracał.

Justyna Maluga

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Ana-rozbite-lustro/888

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Ana-rozbite-lustro/888

Medellin | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Tytułową Anę poznajemy jako pacjentkę szpitala psychiatrycznego. Jest kobietą całkowicie zamkniętą w sobie, nie można z nią nawiązać kontaktu. Nie zawsze tak było. Miała całkiem normalne dzieciństwo, męża, doczekała się syna. Jej życie wiązało się jednak także z prywatnymi katastrofami. Jedna z nich zamknęła Anę na innych ludzi.

Innym bohaterem książki jest lekarz prowadzący. Rutyna pracy wpędziła go w przygnębienie, z którego wyrywa go choć na chwilę piersiówka. Nad nim i nad pacjentami czuwa jak dobry anioł pielęgniarka Adelajda.

Diagnoza nie jest jednoznaczna a stan Any nie zmienia się przez ponad dwie dekady, aż do momentu jej niespodziewanego przebudzenia.

Autor osadził swoją opowieść gdzieś na pograniczu Kujaw i Pomorza; przedstawił ten region barwnie i ciekawie - odsłonił przed czytelnikiem niektóre z kart jego bogatej historii, przybliżył nieco język i obyczaje. Moją uwagę zwróciło szczególnie tajemnicze "Pożegnanie przyjaciela".

Natalia | 2016-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Książka, którą napisał Andrzej Grzyb „Ana. Rozbite lustro” to kumulacja różnych przeżyć, myśli, uczuć. Główną bohaterką jest Ana, która została bardzo doświadczona przez los. Ana wydaje się jakby nieobecna, nie zna swojej przeszłości, nie wie jak będzie wyglądało jej dalsze życie. W dalszej części dowiadujemy się, że przez ponad dwadzieścia lat główna bohaterka żyła w szpitalu psychiatrycznym, odizolowana od świata zewnętrznego. Czasami odwiedzała ją matka lub syn.
Autor dzieli książkę na kilka fragmentów. Część książki poświęcona jest wspomnieniom lekarza, który opiekował się Aną. Doktor zastanawia się na jaką chorobę psychiczną zapadła Ana niby jest obecna ciałem, ale nie ma z nią żadnego kontaktu. Pewnego dnia kobieta wraca do świata żywych, chce znowu poczuć się kochana. Wtedy też rodzinna i przyjaciele próbują ją jak najlepiej przygotować do nowego życia. Stare zdjęcia i opowieści z dawnych lat mają jej w tym pomóc. Właśnie wtedy dowiadujemy się, dlaczego Ana trafiła do...