Święci Biblii Cienia

Cykl: Inspektor Rebus (tom 19) | Seria: Kryminały na lato
Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska
Saints of the Shadow Bible
Marczewek

John Rebus i Malcolm Fox ramię w ramię rozwiązują zagadkę morderstwa sprzed trzydziestu lat. John Rebus właśnie prowadzi dochodzenie w sprawie wypadku drogowego, kiedy przypadkiem wypływa zapomniana sprawa sprzed lat. Rebus i jego zespół byli wtedy podejrzewani o celowe ułatwienie oskarżonemu ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości. Malcolm Fox, dla którego ma to być ostatnia sprawa w...

Malcolm Fox, dla którego ma to być ostatnia sprawa w wydziale spraw wewnętrznych, ma za zadanie odkryć prawdę. Czy John Rebus ma coś do ukrycia? I po czyjej stronie właściwie stoi? Lata temu należał do grupy, która nazywała siebie "Świętymi", a jej członkowie składli przysięgę na "Biblię cieni". Teraźniejszość upomniała się jednak o przeszłość i dawne zbrodnie nie mogą już dłużej pozostawać w ukryciu.

W obliczu zbliżającego się referendum niepodległościowego w Szkocji Malcolm Fox musi ustalić kim są święci, a kim grzesznicy, i co łączy te osoby ze starą zbrodnią.

źródło opisu: https://literia.pl/swieci-biblii-cienia

źródło okładki: https://literia.pl/swieci-biblii-cienia

mercadoevy | 2018-02-02
Przeczytana: styczeń 2018

Johna Rebus ciągle w formie!
Chociaż zdegradowany nie stracił umiejętności najlepszego szkockiego detektywa. Tym razem sprawa dotyczy kolegów z "epoki kamiennej", kiedy zaczynał policyjną pracę. Do tego zagadkowy wypadek dziewczyny syna szkockiego ministra sprawiedliwości i kilka jeszcze innych historii.

Miłośników cyklu nie muszę przekonywać, a tym którzy jeszcze nie czytali polecam! To "swoista przyjemność" pobyć w świecie brudnych szkockich realiów policyjno-politycznych i bardzo ludzkich emocji, w tym poszukiwania miłości, przyjaźni, albo zwyczajnie końca samotności...

Szkocja jest podzielona przed referendum niepodległościowym jak od dłuższego czasu nie była. Gdy więc ginie jeden z liderów jednego ze stronnictw a także dochodzi do tajemniczego wypadku samochodowego do akcji wkracza ponaglana przez polityków szkocka policja z Siobhan Clarke i Johnem Rebusem na czele. Ten drugi dodatkowo musi się zmierzyć z własną przeszłością, w czym pomaga mu inspektor Malcolm Fox.
Tak się jawi fabuła tego kryminału. Sam wątek kryminalny nie jest skomplikowany, ale Rankin umiejętnie dozuje nam poszlaki, krok po kroczku, tak byśmy za szybko nie domyślili się wszystkiego. Nie do końca mu się to udaje, bo rozwiązanie zagadki nie jest trudne.
Najjaśniejszym punktem "Świętych Biblii Cienia" są bohaterowie. John Rebus jest stereotypowym "starym wilkiem" - bezwzględny ale uczciwy, błyskotliwy. Szybko dostosowuje się do nowej sytuacji w pracy, chociaż ze zrobieniem tego samego w życiu prywatnym ma problem. Do tego jego relacje z tytułowymi Świętymi dodatkowo zdejmują...

Marczewek | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Ucieszyłem się, gdy Rankin po kilku latach przywrócił swojego interesującego detektywa z emerytury. Malcolm Fox jest ciekawym osobnikiem, ale to nie to samo co Rebus. Mimo to, po początkowej niechęci, widać że potrafią się nieźle uzupełniać i nadają na zbliżonych falach.
Oczywiście są pewnie różnice. Rebus to zaprzysięgły alkoholik i namiętny palacz, a Fox nie tyka żadnych używek, na dodatek jest chorobliwie służbisty.

Książka według zapowiedzi miała ukazać się w lipcu, i księgarska premiera będzie wtedy miała miejsce. Okazało się jednak że w wakacyjnej kryminalnej serii Newsweeka pojawi się kilka powieści Iana Rankina i Petera Maya.
Może w ten sposób uda się wreszcie wypromować tego znakomitego autora, który jakoś u nas wielkiego szczęścia jednak niema.

Z czego to wynika? Trudno powiedzieć, z tego co czytam recenzje to Rankin ma i zwolenników i przeciwników. Może z tego względu że jego książki to trochę mix powieści brytyjskiej i skandynawskiej. Mam wrażenie że czasem ma aż za...

Cwihr | 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 lipca 2016

Dla mnie najmocniejszą stroną "Świętych Biblii Cienia" jest dualizm bohaterów. Wątpię, czy tutaj da się znaleźć kogokolwiek z prostym kręgosłupem moralnym, co rzutuje na problemy w sprawiedliwej ocenie kontrastowych postaci i ich motywacji.
Różne wątki w tej dynamicznej powieści zgrabnie się ze sobą splatają, Rankin zachowuje bardzo dobry balans między obyczajowymi wstawkami a akcją, która w ogóle nie traci tempa. Czytelnik jest postawiony tuż obok postaci - może wiedzieć czy domyślać się minimalnie więcej niż śledczy. Co może się niektórym nie spodobać - po przeczytaniu tej powieści myślę, że jednak czytelnicy są postawieni w miejscu bardziej biernym niż aktywnym. Jako milczący sędziowie? Nie jest to ten typ kryminału, w którym dostajemy wszystkie elementy układanki poukrywane gdzieś w drugim, trzecim tle i ci bystrzejsi mogą ułożyć rozwiązanie zanim dotrze do niego detektyw.
O samym Rebusie jest powiedziane bardzo niewiele. To 19. tom cyklu - nieznajomość poprzednich w ogóle nie...

Irulon | 2014-01-04
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Ian Rankin wyraźnie nie może pożegnać się z swoim protagonistą, Johnem Rebusem. A przecież jego następca Malcolm Fox, pokazany w "Complaints" (pl. "Sprawy wewnętrzne") i "Impossible Dead", też jest ciekawy. Tak więc po "pożegnalnej" powieści "Exit Music" Rebus wrócił - najpierw w "Standing In Another's Man Grave" (nawiasem mówiąc, świetnej powieści), gdzie Fox miał rolę epizodyczną, a teraz w "Saints..". Tutaj Fox nie jest już jego niesympatycznym adwersarzem, ale partnerem w śledztwie. Jeśli ktoś zna Rankina, wie czego może się spodziewać, bo to rzemieślnik który co rok wypuszcza markowe, precyzyjnie napisane czytadła. "Saints..." nie są dziełem szczególnie się wyróżniającym (np. 2 poprzednie, czyli "Standing..." i "Impossible Dead" były lepsze), ale o klasie Rankina świadczy właśnie to, że nawet dzieła "słabsze" wciągają i dają dużą radość z czytania, przy okazji zawsze pokazując nam trochę współczesnej Szkocji.

Maria | 2017-11-19
Przeczytana: lipiec 2017

Ian Rankin udowadnia, że nawet pisząc dziewiętnasty tom serii, można zachować wierną rzeszę czytelników. Pisze bez epatowania nadmiarem wulgaryzmów, naturalistycznego babrania się we wnętrznościach zwłok, za to z dyskretnym poczuciem humoru i zrozumieniem dla ludzkich słabości. Akcja jego powieści toczy się spokojnie (dla niektórych czytelników pewnie zbyt leniwie), bez natłoku wątków i postaci, ale zawsze z ich logicznym powiązaniem i końcowym rozwiązaniem problemu. Mocną stroną powieści jest opis pracy i stosunków panujących na posterunku policji szkockiej.

Rebus na szczęście nie daje się wypchnąć na emeryturę i powraca, by rozwikłać skomplikowane, wielowątkowe śledztwo. Wyznając zasadę, że „dobrzy faceci nigdy nie są do końca dobrzy, a źli nigdy do końca źli”, niekoniecznie polityczno-poprawnymi metodami doprowadza do sytuacji, w której sprawiedliwość triumfuje. Miód na moje serce :)

Przeczytałam niemal wszystkie dostępne w polskim tłumaczeniu książki serii o inspektorze...

Marta Gaik | 2016-06-12

Detektyw z przeszłością... ciążą mu sekrety z dawnych lat oraz przyzwyczajenia wyuczone przez stare policyjne wygi. Czy zły glina może działać w dobrej sprawie? Wypadek samochodowy, dziwne zbiegi okoliczności sprawiają że demony przeszłości ożyją. Rebus musi opowiedzieć się po którejś ze stron.

Melania | 2017-12-07
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2017
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Ciekawa książka. Jak już zaczełam czytać, to się wciagałam, ale by się do książki zabrać to jakoś mnie nie ciągneło. Jednak jestem zdecydowana kupić kolejne książki tego autora :)

Aga_łamaga | 2016-09-16

"Święci biblii cienia" to moja pierwsza książka Iana Rankina. I niestety z przykrością stwierdzam, że nie wciągnęła mnie ta pozycja. Akcja jak dla mnie zbyt wolno się rozkręca. Wolę książki, które bardziej trzymają w napięciu i gdzie pisarz umie to napięcie budować.
Mnie nie urzekło, ale nie twierdzę, że nie może się podobać.
Miłej lektury

Eryk | 2017-11-15
Przeczytana: wrzesień 2017

Ciężko wkręcić się w fabułę, ale z czasem przychodzi to łatwiej. Jednak z wizją kolejnych książek z serii ten problem zacznie zanikać.