Święci Biblii Cienia

Cykl: Inspektor Rebus (tom 19) | Seria: Kryminały na lato
Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska
Saints of the Shadow Bible
Marczewek

John Rebus i Malcolm Fox ramię w ramię rozwiązują zagadkę morderstwa sprzed trzydziestu lat. John Rebus właśnie prowadzi dochodzenie w sprawie wypadku drogowego, kiedy przypadkiem wypływa zapomniana sprawa sprzed lat. Rebus i jego zespół byli wtedy podejrzewani o celowe ułatwienie oskarżonemu ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości. Malcolm Fox, dla którego ma to być ostatnia sprawa w...

Malcolm Fox, dla którego ma to być ostatnia sprawa w wydziale spraw wewnętrznych, ma za zadanie odkryć prawdę. Czy John Rebus ma coś do ukrycia? I po czyjej stronie właściwie stoi? Lata temu należał do grupy, która nazywała siebie "Świętymi", a jej członkowie składli przysięgę na "Biblię cieni". Teraźniejszość upomniała się jednak o przeszłość i dawne zbrodnie nie mogą już dłużej pozostawać w ukryciu.

W obliczu zbliżającego się referendum niepodległościowego w Szkocji Malcolm Fox musi ustalić kim są święci, a kim grzesznicy, i co łączy te osoby ze starą zbrodnią.

źródło opisu: https://literia.pl/swieci-biblii-cienia

źródło okładki: https://literia.pl/swieci-biblii-cienia

Marczewek | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Ucieszyłem się, gdy Rankin po kilku latach przywrócił swojego interesującego detektywa z emerytury. Malcolm Fox jest ciekawym osobnikiem, ale to nie to samo co Rebus. Mimo to, po początkowej niechęci, widać że potrafią się nieźle uzupełniać i nadają na zbliżonych falach.
Oczywiście są pewnie różnice. Rebus to zaprzysięgły alkoholik i namiętny palacz, a Fox nie tyka żadnych używek, na dodatek jest chorobliwie służbisty.

Książka według zapowiedzi miała ukazać się w lipcu, i księgarska premiera będzie wtedy miała miejsce. Okazało się jednak że w wakacyjnej kryminalnej serii Newsweeka pojawi się kilka powieści Iana Rankina i Petera Maya.
Może w ten sposób uda się wreszcie wypromować tego znakomitego autora, który jakoś u nas wielkiego szczęścia jednak niema.

Z czego to wynika? Trudno powiedzieć, z tego co czytam recenzje to Rankin ma i zwolenników i przeciwników. Może z tego względu że jego książki to trochę mix powieści brytyjskiej i skandynawskiej. Mam wrażenie że czasem ma aż za...

Cwihr | 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 lipca 2016

Dla mnie najmocniejszą stroną "Świętych Biblii Cienia" jest dualizm bohaterów. Wątpię, czy tutaj da się znaleźć kogokolwiek z prostym kręgosłupem moralnym, co rzutuje na problemy w sprawiedliwej ocenie kontrastowych postaci i ich motywacji.
Różne wątki w tej dynamicznej powieści zgrabnie się ze sobą splatają, Rankin zachowuje bardzo dobry balans między obyczajowymi wstawkami a akcją, która w ogóle nie traci tempa. Czytelnik jest postawiony tuż obok postaci - może wiedzieć czy domyślać się minimalnie więcej niż śledczy. Co może się niektórym nie spodobać - po przeczytaniu tej powieści myślę, że jednak czytelnicy są postawieni w miejscu bardziej biernym niż aktywnym. Jako milczący sędziowie? Nie jest to ten typ kryminału, w którym dostajemy wszystkie elementy układanki poukrywane gdzieś w drugim, trzecim tle i ci bystrzejsi mogą ułożyć rozwiązanie zanim dotrze do niego detektyw.
O samym Rebusie jest powiedziane bardzo niewiele. To 19. tom cyklu - nieznajomość poprzednich w ogóle nie...

Irulon | 2014-01-04
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Ian Rankin wyraźnie nie może pożegnać się z swoim protagonistą, Johnem Rebusem. A przecież jego następca Malcolm Fox, pokazany w "Complaints" (pl. "Sprawy wewnętrzne") i "Impossible Dead", też jest ciekawy. Tak więc po "pożegnalnej" powieści "Exit Music" Rebus wrócił - najpierw w "Standing In Another's Man Grave" (nawiasem mówiąc, świetnej powieści), gdzie Fox miał rolę epizodyczną, a teraz w "Saints..". Tutaj Fox nie jest już jego niesympatycznym adwersarzem, ale partnerem w śledztwie. Jeśli ktoś zna Rankina, wie czego może się spodziewać, bo to rzemieślnik który co rok wypuszcza markowe, precyzyjnie napisane czytadła. "Saints..." nie są dziełem szczególnie się wyróżniającym (np. 2 poprzednie, czyli "Standing..." i "Impossible Dead" były lepsze), ale o klasie Rankina świadczy właśnie to, że nawet dzieła "słabsze" wciągają i dają dużą radość z czytania, przy okazji zawsze pokazując nam trochę współczesnej Szkocji.

Maria | 2017-11-19
Przeczytana: lipiec 2017

Ian Rankin udowadnia, że nawet pisząc dziewiętnasty tom serii, można zachować wierną rzeszę czytelników. Pisze bez epatowania nadmiarem wulgaryzmów, naturalistycznego babrania się we wnętrznościach zwłok, za to z dyskretnym poczuciem humoru i zrozumieniem dla ludzkich słabości. Akcja jego powieści toczy się spokojnie (dla niektórych czytelników pewnie zbyt leniwie), bez natłoku wątków i postaci, ale zawsze z ich logicznym powiązaniem i końcowym rozwiązaniem problemu. Mocną stroną powieści jest opis pracy i stosunków panujących na posterunku policji szkockiej.

Rebus na szczęście nie daje się wypchnąć na emeryturę i powraca, by rozwikłać skomplikowane, wielowątkowe śledztwo. Wyznając zasadę, że „dobrzy faceci nigdy nie są do końca dobrzy, a źli nigdy do końca źli”, niekoniecznie polityczno-poprawnymi metodami doprowadza do sytuacji, w której sprawiedliwość triumfuje. Miód na moje serce :)

Przeczytałam niemal wszystkie dostępne w polskim tłumaczeniu książki serii o inspektorze...

Marta Gaik | 2016-06-12

Detektyw z przeszłością... ciążą mu sekrety z dawnych lat oraz przyzwyczajenia wyuczone przez stare policyjne wygi. Czy zły glina może działać w dobrej sprawie? Wypadek samochodowy, dziwne zbiegi okoliczności sprawiają że demony przeszłości ożyją. Rebus musi opowiedzieć się po którejś ze stron.

Aga_łamaga | 2016-09-16

"Święci biblii cienia" to moja pierwsza książka Iana Rankina. I niestety z przykrością stwierdzam, że nie wciągnęła mnie ta pozycja. Akcja jak dla mnie zbyt wolno się rozkręca. Wolę książki, które bardziej trzymają w napięciu i gdzie pisarz umie to napięcie budować.
Mnie nie urzekło, ale nie twierdzę, że nie może się podobać.
Miłej lektury

Eryk | 2017-11-15
Przeczytana: wrzesień 2017

Ciężko wkręcić się w fabułę, ale z czasem przychodzi to łatwiej. Jednak z wizją kolejnych książek z serii ten problem zacznie zanikać.

boogie | 2017-11-17
Gabi | 2017-10-26